První den šampionátu ovládl Svobodův národní rekord

sobota 27. února 2010
Petr Svoboda zaběhl na trati 60 m př. čas 7.44 a postaral se tak o nejhodnotnější výkon prvního dne halového mistrovství republiky. DOPLNĚNO FOTO

Překážkář Petr Svoboda z Olympu Praha vylepšil ve finále běhu na 60 m př.  svůj vlastní národní rekord o celých šest setin na 7.44, čímž se zařadil po bok světového rekordmana Dayrona Roblese z Kuby na druhé místo stávajících světových tabulek za lídra Terrence Trammella z USA, od kterého je dělí jediná setina. Svěřenec svého jmenovce Ludvíka Svobody přitom zazářil už v rozběhu, kde zaběhl čas 7.52. "Přiznám se, že jsem měl velkou motivaci. Rekord mistrovství totiž byl 7.65 a ten národní 7.50, což mi přišlo, že moc k sobě nesedí. Navíc tu byl ještě rekord haly 7.55, který patřïl Igoru Kováčovi a já ho chtěl pro sebe," prohlásil Svoboda po doběhu.
Do cíle finále nedoběhl jeho potenciálně největší soupeř Martin Mazáč. Svobodův kolega ze skupiny, který má také splněný limit pro HMS, měl kolizi s překážkou a usnadnil tak cestu na stupně vítězů Pavlu Sedlákovi a Tomáši Kavkovi.

O národní rekord usilovala i Svobodova partnerka, tyčkařka Jiřina Ptáčníková. Svěřenkyně svého otce Františka Ptáčníka a Nikolaje Goroškova nejprve vyhrála soutěž v novém osobním rekordu a rekordu šampionátu 456 cm, aby si pak už jako jistá vítězka nechala zvýšit laťku o decimetr a pokoušela se nahradit v čele národních statistik Kateřinu Baďurovou. Zatím však v  této snaze úspěšná nebyla.
Druhé místo v soutěži obsadila další z adeptek nominace pro HMS Pavla Rybová z Dukly Praha, která dnes skočila 425 cm a porazila tak svou hypotetickou konkurentku o místo v letadle via Dauhá Romanu Maláčovou z USK. Ta se zastavila na 4 metrech, 40 cm od limitu.

V ženských překážkách potvrdila vysokou výkonnost Lucie Škrobáková, která se v rozběhu prezentovala časem 8.09, aby pak ve finále při svém triumfu ubrala další tři setinky. Na druhém místě doběhla specialistka na víceboje a oddílová kolegyně Škrobákové z USK Praha Jana Korešová, jíž časomíra naměřila 8.44. S odstupem dalších 12 setin vybojovala bronz Lenka Lepičová ze Sokola Plzeň.

Denisa Rosolová z AK SSK Vítkovice útočila na čas 52.90, který je nominačním kritériem ČAS pro start v individuálním závodě na HMS. V cíli svěřenkyni Aleše Dudy scházelo ke splnění limitu pouhých sedm setin, výkon 52.97 je navíc jejím novým osobním rekordem a dále vylepšuje průměr, s nímž  Rosolová spolu se štafetou do Kataru odcestuje.
Zatímco složení ženského kvarteta pro HMS je s nejvyšší pravděpodobností konečné, mužskou čtveřici může domácí šampionát ještě pozměnit. V rozbězích se však nikomu z adeptů nepodařilo vylepšit nejlepší letošní výkony, které jsou pro nominaci rozhodující. Rudolf Götz se navíc ani nedostal do finále, když mu po ambiciozně rozběhnutém závodu  v závěru došly síly.

Sprinterovi Olympu Praha Liboru Žilkovi chyběly po výkonu 6.66 pouhé dvě setiny, aby se radoval z letenky do Kataru. Druhý skončil juniorský rekordman Pavel Maslák z Havířova, který za vítězem zaostal o 15 setin. Zbytek osmičlenného pole se vměstnal do tří setin, a tak se dlouho studovala cílová kamera. Nakonec byl bronz udělen dvěma závodníkům - Rostislavu Šulůcovi ze Spartaku Praha 4 a opavskému Petru Lichému.
Ve velký souboj, v němž byl atakován i měkčí limit na HMS, se vyvrbil i závod žen na 60 m. Oddílové kolegyně  z Olympu Praha Iveta Mazáčová a Kateřina Čechová posunuly už v rozbězích hranici letošního nejlepšího českého výkonu na 7.42, aby se pak ve finále obě ještě zlepšily. Zvítězila Mazáčová v čase 7.38, Čechová byla o 3 setiny pomalejší.

Halovou mistryní republiky v kouli se poosmé v kariéře stala Jana Kárníková z Hvězdy Pardubice, nicméně její dnešní výkon 15.96 m je od nominačního kritéria pro HMS vzdálen více než půldruhého metru. Na stupně vítězů ji doprovodily Romana Grómanová z Vítkovic  (14.69) a staroboleslavská Andrea Valešová (14.52).

Ani trojskokanka Martina Šestáková se na halovém mistrovství světa nepředstaví. Závodnice USK Praha, která se v soutěži potýkala s poraněním paty, které si přivodila na předchozích závodech, předvedla na šampionátu nejlépe 13.69 m a od limitu ji tak dělilo 36 cm. Další závodnice se na mistryni republiky dívaly s odstupem, stříbrná Lucie Májková z Olympu skočila 12.78 m a bronzová Barbora Lacigová ze Zlína 12.52 m.

Velký souboj o titul, pro oba aktéry však bohužel výrazně vzdálený od nominační hranice pro HMS, předvedli nejlepší čeští dálkaři současnosti Roman Novotný z AK Kroměříž a Štěpán Wagner z Dukly. Úspěšnější byl nakonec Novotný, který po výkonu 7.75 m porazil svého rivala o 2 cm. Bronz ve svém alternativní disciplíně bral za 734 cm výškař Svatoslav Ton opět z Dukly Praha.

Neočekávanou vítězkou soutěže výškařek se stala Oldřiška Marešová, která si vyrovnala svůj osobní rekord a výkonem 190 cm předčila i svou zkušenější reprezentační a oddílovou kolegyni z Olympu Praha Ivu Strakovou. Marešová se následně pokoušela i o limit pro HMS, který má hodnotu 192 cm, laťka však třikrát spadla. Straková skončila druhá po výkonu 187 cm, třetí byla se 184 cm Barbora Laláková z USK Praha.

Běh mužů na 3000 m ztratil svého favorita hned v samém počátku, kdy Michal Šneberger na vlastní kůži pocítil nově zavedené pravidlo o nulové toleranci při ulitých startech. Po jeho diskvalifikaci měl cestu ke třetímu titulu v kariéře usnadněnu Peter Mikulenka z Frýdku Místku. Druhý doběhl Lukáš Kourek z Nového Města na Moravě, třetí byl Tomáš Belada z Dukly.

Ženská trojka přinesla velké překvapení. Závod ovládla 24letá Květa Pecková ze Sokola Plzeň, která se v posledním kole utrhla Martině Bařinové v SK Přerov, spolu s níž si vybudovala náskok před soupeřkami, a doběhla si pro mistrovský titul ve velkém osobním rekordu 9:35.28. Šestá stýplařka loňského MEJ Bařinová zaostala za vítězkou o půldruhé vteřiny. Až třetí doběhla favorizovaná Lucie Sekanová ze Sokola České Budějovice.

Šampionát ozdobila i účast dvou stávajících světových rekordmanů Barbory Špotákové a Romana Šebrleho. Špotáková startovala v kouli, kde byla osmá za 13.97 m a na překážkách, kde dosáhla na šesté místo. Lepší než finálový čas však předvedla v rozběhu, v němž si vylepšila OR na 8.82. Šebrle se představil také na překážkách a dokončil jako sedmý. I jemu se však lépe vedlo v rozběhu, kde předvedl svůj nejlepší letošní výkon na překážkách 8.19.

Kliknutím zvětšítefoto: Jan Kucharčík

Medailisté 1. dne mistrovství ČR v hale dospělých

Ženy
60 m – 1. Iveta Mazáčová 7.38, 2. Kateřina Čechová 7.41, 3. Monika Táborská (všechny Olymp Praha) 7.58
3000 m – 1. Květa Pecková (Škoda Plzeň) 9:35.28, 2. Martina Bařinová (Přerov) 9:36.77, 3. Lucie Sekanová (Sokol Č. Budějovice) 9:51.31
60 m př. – 1. Lucie Škrobáková 8.06, 2. Jana Korešová (obě USK Praha) 8.44, 3. Lenka Lepičová (Sokol Plzeň-Petřín) 8.56
Výška – 1. Oldřiška Marešová 190, 2. Iva Straková (obě Olymp Praha) 187, 3. Barbora Laláková (USK Praha) 184
Tyč – 1. Jiřina Ptáčníková (Olymp Praha) 456 – rekord mistrovství, 3. Romana Maláčová (USK Praha) 400
Trojskok – 1. Martina Šestáková (USK Praha) 13.69, 2. Lucie Májková (Olymp Brno) 12.78, 3. Barbora Lacigová (Zlín) 12.52
Koule – 1. Jana Kárníková (Hvězda Pardubice) 15.96, 2. Romana Grómanová (Vítkovice) 14.69, 3. Andrea Valešová (Stará Boleslav) 14.52

Muži
60 m – 1. Libor Žilka (Olymp Praha) 6.66 – vyrovnaný rekord mistrovství, 2. Pavel Maslák (Havířov) 6.81, 3. Rostislav Šulc (Spartak Praha 4) a Petr Lichý (Slezan Opava) oba 6.93
3000 m – 1. Peter Mikulenka (Frýdek-Místek) 8:19.39, 2. Lukáš Kourek (Nové Město na Moravě) 8:22.61, 3. Tomáš Belada (Dukla Praha) 8:29.74
60 m př. – 1. Petr Svoboda (Olymp Praha) 7.44 – národní rekord, 2. Pavel Sedlák (Kladno) 8.00, 3. Tomáš Kavka (Slavia Praha) 8.04
Dálka – 1. Roman Novotný (Kroměříž) 7.75, 2. Štěpán Wagner 7.73, 3. Svatoslav Ton (oba Dukla Praha) 7.34