Proti rekordům byl vítr

sobota 29. března 2008
Desátý ročník pražského Hervis ½ maratonu ovládli podle očekávání afričtí běžci. Pozici českých jedniček ve startovním poli potvrdili Jana Klimešová a David Gerych.

Snahy především Keňanů o překonání maxima trati 1:01:00, které tu vloni zaběhl jejich krajan Patrick Ivuti, zhatil silný nárazový vítr. S podmínkami si nejlépe poradil šestadvacetiletý Eliah Muturi Karanja, který do závodu vystartoval se startovním číslem 3 pro majitele třetího nejrychlejšího osobního maxima ze startovního pole. Vyhrál v čase 1:02:08 a stale se již devátým keňským vítězem pražského půlmaratonu v desetileté historii závodu. Výjimkou byl pouze první ročník, kde se radoval Lybijec Ali Elzayedi. „Bylo to velmi těžké, ale Bůh mi pomohl vyhrát tento závod. Vítr byl opravdu velký problém, ale zvládnul jsem to!“ těšilo Karanju, který se za triumf může se těšit z odměny 3500 Euro.

S odstupem 15 vteřin dorazil jako druhý do cíle Mugi G. Mahugu a třetí byl v čase 1:02:41 Mark Tanui, který v závodě plnil úlohu pacemakera. Keňskou dominanci v kategorii mužů pak vystihuje i to, že obsadili prvních 11 pozic ve výsledkové listině.

Odmyslíme-li si tuto africkou velmoc, vavříny pro šampionát „zbytku světa“ patří Švédu Oskaru Käckovi, hned za ním doběhl na třinácté pozici první z Čechů David Gerych, který zaostal za vítězem o necelých šest minut „Rok od roku se mi zde běhá lépe. Trať lépe poznávám a přicházím jí na chuť. Osobně jsem přes ten vítr s výsledkem i časem spokojený,“ pochvaloval si devětadvacetiletý Gerych, který po odhlášení zraněných Pavla Faschingbauera a Jana Bláhy plnil v poli úlohu české jedničky. Jeho další plány do sezony jsou zatím nejasné. „Dálkově studuji FTVS a čekají mě různé sportovní kurzy, kvůli kterým nestihnu třeba národní šampionát v krosu. Plánuji ale běžet mistrovský půlmaraton v Pardubicích a pak asi celý maraton opět v Praze, kde bych se možná pokusil splnit limit na OH,“ říká ke svým zatím nikterak definitivním výhledům do budoucna běžec AK Kroměříž.
Hned za ním se umístil „nenasazený“ (SČ 2783) Petr Pechek z Maratonstavu Úpice. Za Gerychem zaostal o 15 vteřin.

David Gerych, foto PIM

"Zasloužilá" Klimešová čtvrtá
Nejrychlejší ženou se stala etiopská běžkyně Gigi Asha Roba, která doběhla do cíle v čase 1:12:00 a o více než půl minuty předčila favorizovanou Carolinu Kwambaiovou z Keni a v druhém roce za sebou ji odsoudila k „pouze“ stříbrné pozici. O traťový rekord, který tu Kwambaiová drží od roku 2006, ji však podobně jako vloni Ruska Šobuchovová nepřipravila.  Šobuchovovou, která letos nestartovala, vystřídala na stupních vítězů její krajanka Jelena Sokolová. Na Afričanky měla na třetím místě ztrátu téměř pět minut.
Při zranění Petry Kamínkové nesla český prapor v kategorii žen sedmatřicetiletá Jana Klimešová z USK Praha. A byla úspěšná. Doběhla jako čtvrtá v čase 1:21:15. „Není to nejrychlejší, ale časy dnes byly hodně znehodnoceny větrem. Mám dojem, že snad na dvou třetinách foukal proti. Jinak jsem moc ráda, že jsem byla pozvána, beru to tak trochu jako ocenění za mé předchozí úspěchy,“ poznamenala vítězka dvou úvodních ročníků.

Jana Klimešová, foto PIM

Jeden rekord přeci jen organizátoři navzdory větru zaznamenali. Do závodu, nově zařazeného dle kategorizace IAAF do stříbrné skupiny běhů mimo dráhu, se registrovalo nejvíce běžců v historii, a sice 5812.