přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

3. března 2011, 18:33

Prioritou je teď postup do finále, pak se uvidí

Přinášíme Vám rozhovor s překážkářem Petrem Svobodou, který do bojů o medaile nastoupí již zítra.

Byl jste se dnes podívat v hale,  kde Vás zítra čeká velký závod.  Co jí říkáte?
"Moc mi nevyhovuje povrch.  Na všech mítincích je to povrchově jiné než zrovna tady v hale v Paříži. Rovinka bývá na betonu, tady je pod mondem dřevo. Hrozně to pruží a ti, kdo jsou trochu těžší, vyšší a robustnější překážkáři, tak ti když zašlápnou rychle za překážkou, tak jim to náraz vrátí rychle zpátky. Může nám to rozhodit techniku. Bude to zajímavý závod, hodně zajímavý…"

Dá se tomu běh nějak přizpůsobit?
"Myslím, že na nejdůležitějším závodě halové sezony něco měnit už nejde. A ani nevím jak. Šlo by běžet lehčeji, to asi ano, ale nevím, jak bych to přesně udělal."

Odpadly Vám rozběhy, takže nastupujete až odpoledne v semifinále…
"Je to škoda, mohl jsem si vyzkoušet tu dráhu v závodě, ale aspoň se moc neunavím.  Ale je to o hlavě. Musím ji udržet tak, abych nebláznil v semifinále a až ve finále to nějak pustil z uzdy.  Povrch v hale Omnipol nefavorizuje nikoho předem.  Určitě jsem připravený bojovat o medaili."Jak se vyrovnáváte s psychikou, tlakem okolí?
"Doufám, že dobře. Letos jsem všechny závody vyhrál a to je pro mě balzám na duši. Vyrovnávám se po svém. Je tu nový Petr. Připravený."

Jaký je nový Petr?
"Umím udržet nervy na uzdě. I v Dusseldorfu, v Moskvě, všude byli dobří soupeři, i ve Stockholmu, a dokázal jsem vyhrát. To je pro mě velké plus a posun pro tenhle závod velice dobrý. Z nikoho se neklepu.  Na druhou stranu, co kdo zaběhl v sezoně, není směrodatné."

Vloni v Barceloně jste ještě takhle připravený nebyl?
"Nebyl jsem připravený na to, co se může stát. Je chyba, když atleta překvapí 30, 40 metrů před cílem myšlenka: ježiš, ty bys mohl vyhrát. Najednou bum a je po srandě. V tomto smyslu jsem se určitě změnil."

Možná na šedesátce není ani tolik času přemýšlet?
"Je pravda, že se vždycky proberu až v cíli. Na přemýšlení opravdu čas není.

Nezměnil jste také to, že o úspěchu nechcete dopředu mluvit?
Nechci být alibista a říkat, že medaili nechci. Určitě o ni budu bojovat, ale pro mě je prioritní momentálně finále. To je vždy cíl všech.  Tam už se o medaile bojuje úplně jiným způsobem.  Je to pak už jen o mně. Cítím to, když jdu na závod. Dřív jsem míval skrytý strach a teď mám jen respekt k soupeřům.

 

Karolína Farská

Vytisknout