přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. ledna 2014, 13:23

Přijedou Bolti v kalhotách i sukních

Pořadatelé Zlaté tretry Ostrava oznámili hvězdné přírůstky pro 53. ročník slavného závodu, který se uskuteční 17. Června. Účast definitivně potvrdil Usain Bolt, spolu s ním přijede i jeho krajanka Shelly-Ann Fraser Pryceová.

Megastar Usain Bolt by se měl v Ostravě představit již posedmé. Poprvé zvažoval svou účast v roce 2004, když mu bylo pouhých 18 let, ale tehdy kvůli zranění ještě nedorazil. Premiéru si tak odbyl v roce 2006 a na stadion ve Vítkovicích se vrátil ještě pětkrát, přičemž v mezidobí se z něj stal největší a také nejdražší klenot současné atletiky. Přijet měl i vloni, kdy pro něj byl připraven štafetový závod, ale nakonec se omluvil, protože cítil potřebu trénovat na vrchol sezony, kde také posléze zářil, když v Moskvě získal tři tituly mistra světa.  Už tehdy sliboval, že svou absenci na Tretře vynahradí ostravským divákům v roce 2014.

 A své slovo dodržel.  "Jsem šťastný, že se mohu vrátit na Zlatou tretru do Ostravy,“ vzkázal prostřednictvím organizátorů, kteří jeho start ohlásili na dnešní tiskové konferenci. „Vždycky jsem si vychutnával samotný mítink a energii, kterou rozdávali skvělí diváci. V Ostravě je rychlá dráha, zaběhl jsem tam 9.77 i 19.83 . Věřím, že bude dobré počasí, které mi umožní kvalitní výkon," doplnil ve svém prohlášení.

V jaké disciplíně se Bolt představí, není zatím určeno. „Dohodli jsme se, že si v tomto ohledu dáme ještě trochu času. Spolu s jeho koučem Millsem by se měli rozhodnout nejspíš někdy koncem března, aby jim to zapadalo do závodního plánu,“ vysvětlil sportovní manažer mítinku Alfonz Juck s tím, že Ostrava bude patrně třetím Boltovým startem v sezoně a prvním v Evropě.

Dosavadních šest startů Bolta v Ostravě

2006 : 20.28 / 200 m RM
2008 : 19.83/200 m RM
2009 : 9.77w/100 m RM
2010 : 30.97/300 m RM
2011 : 9.91/100 m
2012 : 10.04/100 m

Rychlonožka ve stínu čahouna

ShellyAnn-Fraser_1120852.jpgSpolu s Boltem přislíbila účast v Ostravě i největší ženská hvězda uplynulého roku Shelly-Ann Fraser Pryceová,pro jejíž poněkud dlouhé jméno se vžila praktická zkratka SAFP. Drobná Jamajčanka získala stejně jako Bolt v Moskvě tři zlaté medaile, stávala mu po boku i při vyhlašování četných anket, krom jiného Světového atleta roku dle IAAF. I proto ji mnozí nazývají Boltem v sukních. „To, co předváděla vloni, pro mě bylo snad ještě působivější než Boltovy výkony. Je senzační, má jen trochu smůlu, že mužský sprint je sledovanější,“ pronesl na její adresu ředitel mítinku Jan Železný.  

27letá Jamajčanka má na svém kontě dvě olympijské zlaté na 100 m a pět zlatých z mistrovství světa. Na Tretře poběží dvoustovku, které se výrazněji věnuje teprve od roku 2012. Ráda by na této trati pokořila stávající rekord mítinku Jarmily Kratochvílové z roku 1981, který má hodnotu 22.07.  Pokud chce uspět, bude muset vylepšit své dosavadní maximum minimálně o tři setiny, jejím cílem pro rok 2014 je prolomit hranici 22 vteřin.  "Už se těším na 200 m v Ostravě. Ráda bych se dočkala nádherného letního podvečera , abych divákům mohla nabídnout skvělý zážitek a také přidat i velmi rychlý čas ," vzkázala SAFP.

DŘÍVE POTVRZENÉ HVĚZDY

Tyč muži: olympijský vítěz Renaud Lavillenie
Kladivo muži: mistr světa Pawel Fajdek, olympijský vítěz Krisztián Pars
Kladivo ženy: stříbrná z MS Anita Wlodarczyková
Koule muži: olympijský vítěz Tomasz Majewski
Česká špička: Pavel Maslák, Lukáš Melich, Ladislav Prášil, Jan Kudlička

Ambasador čokoládová tretry : světový rekordman Mike Powell

VSTUPENKY

Hlavní tribuna : 1000 Kč
Nová tribuna : 200 Kč
Stání ( zatáčky ) : 100 Kč
Prodej začne od 15. 2. 2014 prostřednictvím sítě Ticket - Art .

 

Adam Pražák

Vytisknout