Premiéra sólo desítky patřila Kamínkové a Kocourkovi

sobota 14. května 2011
V Bílině se poprvé bojovalo o mistrovské tituly na deset kilometrů na dráze mimo „velký“ šampionát. Obhajoba se podařila Petře Kamínkové, první zlatou získal Milan Kocourek.

„Neotřesitelná“ vláda Petry Kamínkové byla poslední půlrok při republikových šampionátech narušena prohrami v Běchovicích a na půlmaratonu. Tentokrát se však olomoucká běžkyně bez větších potíží radovala z mistrovského titulu na dráhové desítce, když se na sedm vteřin přiblížila 35 minutám (přesně 35:06.92). Zlomení této hranice by ji dokonce nominovalo na Evropský pohár, Kamínková přesto nesmutnila. „Mám radost z výsledku i času,“ uvedla po závodě.
„Myslím, že to mohlo být s ohledem na teplotu i trochu později. Na Květě bylo znát, že to běží poprvé,“ řekla vítězka na adresu nakonec v cíli druhé Květoslavy Peckové. Bronz si zasloužila nedávná přemožitelka Kamínkové z půlmaratonu Ivana Sekyrová, která byla zároveň poslední vytrvalkyní, která se dostala pod 36 minut.

Petra Kamínková - foto: J. Kucharčík

Mezi muži se podle domluvy o tempo poctivě střídali v udávání tempa Jan Kreisinger a Milan Kocourek. Byl to nakonec Kocourek, kdo si v druhé polovině trati vybudoval takový náskok, který už Kreisinger ani přes závěrečnou snahu nedokázal dostihnout. Vítězovi nakonec změřili v cíli 29:31.24, Kreisinger zůstal o tři a půl vteřiny zpět. „Myslím, že je to kvalitní čas od obou,“ glosoval trenér čerstvého šampiona Jiří Sequent. A oba tím také splnili nominační čas pro Evropský pohár v norském Oslo (29:40). Bronz získal Kocourkův tréninkový partner Jiří Homoláč, který už zůstal nad hranicí půlhodiny. Mezi juniory se prosadil Tomáš Jaša časem 32:38.34.