Premiéra karlovarskému půlmaratonu vyšla

neděle 26. května 2013
Triumf v dalším ze závodů seriálu RunCzech.com získal až ve strhujícím finiši největší favorit Daniel Wanjiru z Keni za 1:03:02. Mezi ženami zvítězila v prvním půlmaratonu v životě 16letá Mame Feyisa z Etiopie v čase 1:12:47. Nejlepšími Čechy Fejfar a Sekyrová.

„Prošli jsme si stoupáními i klesáními, ale já mám s kopci zkušenosti. Trať se mi moc líbila,“ říkal v cíli spokojený Wanjiru, který hodně času trénuje i v rakouských Alpách. „Ve finiši jsem si věřil, i když byl hodně dlouhý,“ komentoval drtivý, téměř dvě stě metrů dlouhý sprint alejí na břehu říčky Teplé.

Až v něm udolal 20letého nováčka na půlmaratonské trati z Etiopie. Fekru Feyisa se však ani poté nedal: „Kdyby ta cílová rovinka byla kratší, porazil bych ho. Dosud jsem běhal jen stýply, krosy nebo desítky a nevěděl jsem, co se mnou tak dlouhá trať udělá.“ Také o třetím stupni vítězů se rozhodlo v závěrečném sprintu, získal ho pro sebe Abdelmajid El Hissouf z Maroka.

Feyisova sestra však získala do rodinné sbírky prvenství. „Jsem velmi šťastná, moc se mi tady líbilo. Město i závod,“ říkala skromně drobná dívenka. Druhá skončila její krajanka Fasika Metafriya, třetí pak Olga Kotovska, na níž doma na Ukrajině čeká čtyřletý potomek.

První český běžec Ondřej Fejfar se stal na šestém místě zároveň nejlepším Evropanem. „Plánoval jsem vyrazit pomaleji a držet se nějaké skupinky. Ale celé jsem běžel sám. Měl jsem to rozběhnuté na osobák (zaostal jen čtyři vteřiny, pozn. red.), ale poslední čtyři kiláky jsem sotva pletl nohama. Přitahoval mě jen ten cíl… Přece jen jsme ale museli předbíhat běžce o kolo zpět, byly tam kopečky
a dlažba.“

Zajímavou bitvu sváděly věčné domácí soupeřky, v závěru rozhodla pro sebe Ivana Sekyrová z nedalekého Sokolova před Petrou Kamínkovou. Přitom vítězka včera získala v Úpici veteránský titul mistryně Evropy v běhu na 10 kilometrů a ještě dopoledne tam přispěla české štafetě spolu s Metelkovou a Dubnovou ke zlatu v krosu na 3 x 2 km. Pak skočila do auta a průtrží mračen dojela
až do Varů.

Neběželo se mi nejhůř a přes zatáčky i kopečky to nebyla špatná trať. Dalo se běžet tempo. Domluvily jsme se s Petrou (Kamínkovou), že uděláme souboj pro lidi a docela se nám to povedlo. Tempo jsme držely pod 1:19, mně se podařilo asi na sedmnáctém kilometru zrychlit a udržet to až do cíle,“ vyprávěla. Třetí Češkou byla Hana Randáková ze Slavie Praha za 1:30:01.

Běžecká slavnost v lázeňské metropoli přilákala řadu osobností. Startovní pistole se ujal spolu s náměstkem primátora Karlových Varů Petrem Bursíkem také Lukáš Bauer, trojnásobný olympijský medailista, který sledoval závod s celou rodinou. Sám po operaci patního výrůstku teď ještě běhat nemůže. „Ráno jsem byl dvě a půl hodiny na kole a u nás na Božáku sněžilo,“ usmíval se.

Karlovarský primátor Petr Kulhánek protnul cíl v euforii. Dva týdny po maratonu v Prazu (3:33) si vylepšil půlmaratonské osobní maximum na 1:35. „Neuvěřitelné a skvělé, paráda,“ líčil. „Ta atmosféra a lidi mě vyhecovali, běželo se mi báječně, vůbec jsem to nečekal.“ V čase 1:48:18 dorazil do cíle i bývalý reprezentační gólman hokejistů Lukáš Mensator.

RunCzech běžecká liga pokračuje za dva týdny 8. června na Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice. Karlovarský vítěz Daniel Wanjiru se tam chystá překonat loňský skvělý čas Daniela Chebiiho 59:49, který byl dvacátým nejlepším časem roku.