přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Překvapivá vítězka překážek odmítá spekulace o dopingu

Překvapivá vítězka běhu na 400 metrů překážek Fani Chalkiáová se ostře brání spekulacím, že si k olympijskému triumfu pomohla užíváním nedovolených podpůrných prostředků.

Výjimečný výkonnostní vzestup pětadvacetileté Řekyně, která si ve středu doběhla pro zlatou medaili v šestém nejlepším čase historie, vzbudil v Aténách velký rozruch.

Ještě před rokem totiž novopečenou olympijskou šampionku prakticky nikdo neznal. "Jestli něco víte o atletice a trénování, víte, čeho lidé mohou dosáhnout tvrdou prací," ohradila se rodačka z Larisy podle agentury Reuters.

Bývalá výškařka se již dokonce rozloučila s atletikou a dala se na novinářskou kariéru. Pak se ale rozhodla ke sportu vrátit a začala se věnovat překážkám. Během jediného roku si zlepšila osobní maximum o tři a půl vteřiny. "V posledních třech měsících jsem měla excelentní formu, takže moje zlepšení je logické. Proč lidé pořád chtějí vytvářet negativní obraz sportu?" rozčilovala se.

Zlaté medailistky se zastala Američanka Brenda Taylorová, která ve finále doběhla sedmá. "Dlouhé překážky jsou jednou z disciplín, kde je velký rozdíl, když se zlepšíte v technice přechodu přes překážky, nebo zapracujete na rychlosti," snažila se najít vysvětlení vzestupu své soupeřky.

Chalkiáová se postavila za své reprezentační kolegy Kostase Kenterise a Ekaterini Thanuovou, kteří kvůli podezření z dopingu přišli o účast na olympijských hrách. "Stojím při nich. Vím, jak tvrdě pracovali. Je to nespravedlivé, lidé je obvinili bez jakýchkoliv důkazů. Žádný pozitivní dopingový test neměli," řekla na adresu sprinterů, kteří měli v Aténách obhajovat medaile ze Sydney. Oba se však vyhnuli kontrole a spustili první velkou aféru her.

Marný boj Pittmanové o medaili sledovala celá Austrálie
Celá Austrálie plakala, když populární atletka Jana Pittmanová po heroickém boji s vlastním zdravím nedosáhla na olympijskou medaili. Spousta jejích krajanů vstávala ještě před svítáním, aby v přímém přenosu viděla aténské finále na 400 metrů překážek, v němž jen sedmnáct dní po operaci kolena startovala jednadvacetiletá úřadující mistryně světa.

Pittmanová, která si koleno poranila 6. srpna před mítinkem v Curychu, na začátku závodu vedla, do cíle však doběhla až na páté příčce. "Myslím, že celá Austrálie s ní soucítila, ale také obdivovala její výjimečnou statečnost," řekl premiér John Howard. 

Rodačka ze Sydney, jež po doběhu jen těžko zadržovala slzy, poděkovala všem Australanům, kteří jí poslali pět tisíc zpráv podpory a díků.

Její boj o účast na olympijských hrách ocenila i zvláštní dopolední vydání novin. "Skutečnost, že vůbec dokázala startovat v Aténách, byla jedním z největších sportovních příběhů moderní historie," napsal deník Herald Sun.

                                                                                                       ČTK
Více informací k OH 2004 v sekci ZAOSTŘENO NA...