Předkrm Zlaté tretry byl bohatý

úterý 17. června 2014
Už první část mítinku IAAF v Ostravě nabídla divákům kvalitní podívanou v technikách i na ovále, byť pořadatelé spřádali plány i na ženský světový rekord v hodinovém běhu a dvaceti kilometrech.

Výbornou úroveň měla koule, ačkoli útoky na 21metrovou hranici nevyšly ani favoritovi Tomaszi Majewskému, dvojnásobný olympijský vítěz z Polska zůstal hned dvakrát jen decimetr od této mety. Vynikající, ryze domácí bitva se vedla o druhé místo, v níž nakonec uspěl Jan Marcell s 20.74 m, což je jen 2 cm od jeho osobního rekordu. Dobrými výkony se prezentovali i Tomáš Staněk (20.58), jenž by měl také reprezentovat při ME družstev, a Ladislav Prášil (20.50).

V oštěpu se při neúčasti onemocnělé Barbory Špotákové a v mírném protivětru podařilo dvěma vrhačkám přehodit 60 metrů. Jasně lepší byla Slovinka Martina Ratejová, vyhrála by všemi měřenými pokusy, ten nejdelší má hodnotu 64.45. Druhá Srbka Jelačaová zvládla 60.16. Z tria českých oštěpařek se prosadila ta nejmladší, Irena Šedivá, s 55.16, domácí tabulková dvojka Nikola Orgodníková hodila 53.30, maminka Jarmila Jurkovičová 50.43.

Trojskokanky útočily na metu 14 metrů, nakonec ji překonala pouze Číňanka Li Jen-mej, a to o pouhé 3 cm. Dvě závodnice si vylepšily svá letošní maxima, Slovenka Dana Velďáková (13.91) a domácí Lucie Májková (13.56).

Plán útoku na světový rekord na dvacítce či hodinovce se zhatil už na dvanáctém kilometru, v němž musela ukončit závod pro žaludeční potíže hlavní adeptka historického zápisu Florence Kiplagatová z Keni. Do té doby si přitom nevedla špatně, byť byl její náskok na cílový čas pouze v řádu vteřin. Vítězství v obou závodech pro sebe získala jedna z vodiček, další Keňanka Alice Kimutaiová, která za hodinu zvládla 17545 metrů a o 2,5 km později se objevila v cíli po 8:32.20 minuty.

V předprogramu se to také hemžilo osobními rekordy domácích atletů. Vítěz půlky Miroslav Burian na něj sice po 1:48.94 nedosáhl, ale za ním se pod 1:50 dostali premiérově Jakub Ševčík (1:49.58) a junior Filip Sasínek (1:49.81), který jen 16 setin zaostal za druhým limitem pro MS do Eugene, kam se však již nominoval na 1500 m i ve stýplu. Na stejné trati doběhla druhá za Polkou Pólrolovou Alena Ulrichová v OR 2:09.32, premiéru pod 2:10 si vybojovala Radka Hanzlová (2:09.69). I přes nepříliš příznivý vítr na protilehlé rovince si z Ostravy odveze Patrik Šorm posun svého maxima na čtvrtce výkonem 47.27 a skalp tréninkového kolegy Daniela Němečka (47.45). S ideálním větrem v zádech (+1.9 m/s) si zlepšila Martina Schmidová osobní statistiky na 200 m o 21 setin na 23.74. Na patnáctistovce se dařily OR spíše druhé polovině startovního pole, vítězný Petr Vitner si určitě plánoval lepší čas než výsledný 3:48.26. Ve výšce zdolala dorostenka Eliška Buchlovská 176 cm.

Už tradičně se představují v Ostravě veteráni na stovce, nejlepší byl ze dvou osmičlenných běhů Pavel Hykl 11.00 (s nepovoleným větrem 2.3 m/s), po věkového přepočtu má jeho čas výtečnou hodnotu 10.10.

A vyvrcholila také soutěž pro nejmenší atlety, Čokoládová tretra, které probíhala po uplynulé týdny po moravských městech, ve finále se představily děti dle kategorií na tratích od 60, 100, 200 a 300 metrů.