přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. května 2014, 15:45

Pražský maraton slaví jubileum ve velkém stylu

Při dvacátém ročníku mezinárodního maratonu naplní v neděli ulice Prahy desetitisícovka běžců. Solidní tradici má také propojení s mistrovstvím republiky, které se v rámci této významné akce koná již od roku 1998.

Na start se v neděli 11. května v devět ráno postaví na deset tisíc vytrvalců (z 91 zemí), z toho čtvrtina v rámci štafet; čtrnáct závodníků nechybělo od vzniku závodu v roce 1995. To jsou základní čísla letošního, již dvacátého ročníku Volkswagen maratonu Praha. Závodu, který láká do České republiky pozornost světa díky své kvalitě, kráse města a teď už i běžecké tradice. Závod, který se zrodil z lásky k Praze a typicky u piva, ale netradičně od Itala, jenž si „stověžatou matičku“ zamiloval.

Carlo Capalbo s oblibou v rozhovorech říká, že si šel o počáteční podporu říct tehdejšímu primátorovi Koukalovi s plánem trasy namalovaným na ubrousku. Na druhou stranu měl „Čechoital“ podporu tehdejšího elitního maratonce (a svého kamaráda) Gelinda Bordina a domácí vytrvalecké legendy Emila Zátopka. Po dvou dekádách trpělivé práce se týmu Prague International Marathon podařilo vytvořit silnou značku Run Czech, na start se za dvacet sezon postavilo celkem téměř tři čtvrtě milionu běžců a konkrétně květnový zakládající maraton letos zdesetinásobil počet účastníků oproti prvnímu ročníku.

Elitní pole: důstojné jubileum

Manažerka elitního závodníků Jana Moberly prohlásila: „Jubileum slavíme důstojně, takto silné pole ještě Praha neměla.“ Do elitní sestavy žen se podařilo získat dvě jména s osobními rekordy hluboko pod dvě a půl hodiny: Firehiwot Dadové, Etiopance s osobním rekordem 2:23:15, s nímž vyhrála prestižní maraton v New Yorku 2011, by měla zdatně sekundovat Keňanky Flomena Chepchirchirová s osobákem ještě o čtvrt minuty lepším z loňského roku.

Mezi muži vkládají pořadatelé hlavní očekávání do Mosese Mosopa, Keňana, jenž má na svém kontě druhý čas všech dob z Bostonu před třemi lety – byť 2:03:06 není na oficiální listině IAAF kvůli zdejší trati neodpovídající nutným parametrům. Mosop se měl letos do Bostonu vrátit, menší zranění jej ale donutilo vynechat a tak trochu přiválo do Prahy. „Noha ­ještě není 100% v pořádku ani teď, ale věřím, že zaběhnu pěkný čas. 2:05, 2:06, pokud budu v pohodě,“ slibuje 28letý Keňan, že by mohl za příznivé konstelace útočit na čtyři roky starý traťový rekord 2:05:39. Jeho senzační autor z ročníku 2010, Eliud Kiptanui, bude také na startu, osobáky pod 2:06 má také dvojice Etiopanů Dadi Yami a Deresa Chimsa.

O tituly i limity

Pro českou špičku znamená pražský maraton rovněž boj o mistrovské tituly. „Věřím, že v neděli uvidíme i útok na limit pro mistrovství Evropy,“ připojil další motivaci pro domácí elitu šéftrenér ČAS Tomáš Dvořák.

V souladu s tím se vyjádřil obhájce zlata z loňského roku Jiří Homoláč. „To je můj jediný cíl,“ přiznal svěřenec Jiřího Sequenta úmysly útočit na čas 2:17:35 zajišťující start v Curychu. „Věřím, že jsem na tom dobře, počasí vyjde a budu mít dobrý den. Budu se snažit držet rovnoměrné tempo, možná o něco lepší než limit, kdyby mi v závěru došly síly,“ přiblížil Homoláč, který svede očekávaný souboj s podobně smýšlejícím Janem Kreisingerem, šampionem z roku 2012. Z medailistů 2013 by neměl chybět na startu ani obhájce stříbra Petr Pechek, promluvit do pořadí na nejvyšších příčkách bude chtít jistě i Vít Pavlišta.

Mezi ženami figuruje na startovní listině před rokem bronzová Šárka Macháčková, zbývající medailistky z loňska letos nestartují. Zase se ale do Prahy vydá Petra Kamínková – majitelka čtyřicítky běžeckých titulů doma nemá z „královské trati“ dokonce ani medaili, spíše totiž preferuje menší maratony v přírodě. „Jsem tu hlavně kvůli výročí,“ přiznává Kamínková, „a budu se snažit být nejlepší mezi českými běžkyněmi,“ dodává ke svým ambicím.

Osobnosti na startu

Jubileum pražského maratonu bude výjimečné i dalšími účastníky. Už jsme informovali o hvězdné štafetě, v níž nakonec omluveného Patricka Makaua nahradí bývalá půlmaratonská rekordmanka Elana Meyerová. Její někdejší rivalka Ingrid Kristiansenová, viditelně v dobré kondici, byla přítomna i dnešní tiskové konferenci. „Je to veliký rozdíl oproti době, kdy jsem usilovala o špičkový výkon, teď už běhám pro radost. Jsem moc ráda v Praze, užiju si to,“ říká sympatická Norka, mimo jiné čtyřnásobná vítězka londýnského maratonu.

Z domácích zvučných jmen se objeví na startu někdejší půlkařská mistryně světa Ludmila Formanová a stejně jako při dubnovém půlmaratonu poběží štafetu bývalý desetibojař Roman Šebrle. Atletiku musí těšit aktivní účast ministra školství, pod jehož rezort spadá i sport, Marcel Chládek bude v týmu mimo jiné s druhým mužem premiérového pražského maratonu 1995, Polákem Andrzejem Krzyscinem. Ministr Chládek napůl v žertu prohlásil: „Věřím, že z toho bude nový trend – aktivní účast ministra při maratonu.“

Foto z tiskovky (autor: Aleš Gräf, www.graf.cz)

Michal Procházka, foto: graf.cz

Vytisknout