Pražskému mezinárodnímu maratonu kralovali Afričané

neděle 18. května 2003
Afričtí vytrvalci ovládli pořadí závodu mužů 9. ročníku Pražského mezinárodního maratonu.

Jediným neafrickým závodníkem, který se mohl s běžci černé pleti při Pražském mezinárodním maratonu měřit, byl Giacomo Leone. Dvaatřicetiletý Ital se startovním číslem 1 byl dokonce pasován do role největšího favorita. Už na devátém kilometru však kvůli žaludečním potížím vzdal. O prvenství v závodě se tak rozhodovalo výhradně mezi Afričany. Krátce po startu na Staroměstském náměstí se odpoutala dvanáctičlenná skupina, v níž kromě Itala Leoneho nefiguroval jediný běžec bílé pleti.

Vedle osmi favorizovných Keňanů se v popředí pohybovali Etiopan Bekele Habtamu, Jihoafričan Johannes Kekana a Maročan Abdel Fetah Aitzouri. Jeden z klíčových okamžiků 9. ročníku Pražského mezinárodního maratonu přišel v polovině závodu, kdy se vpřed vydala elitní pětice - Etiopan Habtanu a Keňané Mark Yatich Wendot, Paul Kanda Kangogo, David Maiyo a po odstoupení Itala Leoneho největší kandidát prvenství Willy Cheruiyot. Na 33. kilometru se pak odtrhlo duo Kangogo, Cheruiyot a proti předpokladům tempo diktoval Paul Kanda Kangogo, který záhy na svého zkušenějšího krajana získal mírný náskok. Ten však v samotném závěru neudržel a neodolal finiši šestatřicetiletého favorita. Do cíle 9. ročníku Pražského mezinárodního maratonu na Staroměstské náměstí doběhl jako první Keňan Willy Cheruiyot v čase 2:11:56. "Spokojen jsem s výsledkem i s časem. Závod byl napínavý do samotného závěru," sděluje bezprostředně po závodu Cheruiyot. Druhý skončil Kangogo ve vynikajícím osobním výkonu 2:12:18. Dosud nejrychlejší čas devětadvacetiletého vytrvalce měl hodnotu 2:14:13. Keňskou hegemonii narušil na třetí příčce Etiopan Bekele Habtamu, který za vítězným Cheruiyotem zaostal o více než dvě minuty.

Dramatické události se děly také při mistrovství České republiky, které se v rámci PIM uskutečnilo. Českobudějovický Jan Bláha potvrdil roli favorita a titul mistra republiky vybojoval systémem start-cíl. Časem 2:22:21 navíc v pořadí celého Pražského mezinárodního maratonu obsadil výbornou 8. příčku. "Čas je poměrně slabý, ale dnes to byla dřina v protivětru," hodnotí své vystopupení v Pražském mezinárodním maratonu 2003 Jan Bláha. "Byl to pro mě nejvydřenější ze všech tří titulů," dodává. Na druhém místě se většinu závodu pohyboval Pavel Kryška, ale na třiatřcátém kilometru ho předstihl Mulugeta Serbessa, Etiopan, který teprve před několika dny získal české občanství. Následně však na Mulugetu přišla krize a Kryška se znvou vrátil na stříbrnou pozici. Pro třetí příčku na mistrovství ČR si doběhl obhájce titulu Jiří Wallenfels.