přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. května 2021, 17:25

Prahu čeká jedinečný běžecký projekt

Po roční pauze se do ulic naší metropole vrací tradiční Volkswagen Maraton. Tentokrát se ovšem uskuteční v netradičním hávu, a to jako týmový závod pod vedením hvězdných kapitánů. Zároveň se zde čeští maratonci utkají o své mistrovské tituly.

Jelikož jsou hromadné akce na území České republiky značně omezeny, organizátoři pražského maratonu přišli s atraktivním projektem pod názvem „The Battle of The Teams“. Jak již samotné pojmenování napovídá, bude se jednat o souboj týmů elitních běžců.

 V neděli 30. května v 6:30 tak před kamerami ČT sport odstartují do závodu čtyři osmičlenné týmy. Každý z nich bude mít svého kapitána z řad největších českých sportovních hvězd. Těchto rolí se ujmou dvojnásobná vítězka tenisového Wimbledonu Petra Kvitová, olympijská šampionka v klasickém lyžování Kateřina Neumannová, dvojnásobná světová šampionka v běhu na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová a šestinásobný paralympijský vítěz v cyklistice Jiří Ježek. „S potěšením jsem se stanu kapitánkou týmu Mattoni, protože běh je součástí mého tréninku, tak mám veliký respekt ke každému, kdo se kdy vydal či vydá na trať maratonu. Výkony těch nejlepších, kteří se doufám stanou i členy našeho Mattoni týmu, jsou neuvěřitelné, až už jde o muže či ženy. Proto se moc těším, až budu u šíleného tempa tři minuty na kilometr alespoň virtuálně svůj tým povzbuzovat,“ vzkazuje Petra Kvitová.

Před samotným závodem proběhne losování, při němž si kapitáni sami vyberou a poskládají, kdo v jakém týmu poběží. To bude vysíláno v rámci premiéry televizního draftu v úterý 18. května ve 21:45 na ČT Sport v moderátorské režii Daniela Stacha. „Atlety jsme rovnoměrně rozdělili do osmi výkonnostních košů podle jejich nejlepšího osobního výkonu v posledních čtyřech letech, aby bylo finální složení týmů co nejvyrovnanější,“ sdělil Tomáš Coufal z organizačního výboru RunCzech. Během draftu moderátor odhalí všechna jména atletů, závodní trať i kompletní složení týmů.

Na startu nebudou chybět ani nejlepší domácí maratonci a maratonkyně posledních let. Svůj první maraton po mateřské pauze poběží česká rekordmanka a bronzová medailistka z mistrovství Evropy v Berlíně Eva Vrabcová. O pokoření ostrého kvalifikačního limitu, za kterým zaostala při závodě ve švýcarském Belbu o pouhých devět vteřin, se pokusí také Moira Stewartová. Dvojice Jiří Homoláč a Vít Pavlišta pak bude usilovat o zdolání mety 2:11, která by jim též zajistila účast pod pěti kruhy. Pražský maraton je poslední možnosti pro naše běžce, jak se kvalifikovat do Tokia. Ve hře budou také domácí mistrovské tituly, jelikož závod je zároveň i mistrovstvím České republiky v maratonu. „Přípravu jsem rozhodně nepodcenil a odjel na vysokohorské soustředění. Chci být v co nejlepší formě a běžet co nejlépe pro sebe i pro tým. Chci doběhnout do cíle a vědět, že to lépe nešlo,“ uvedl Jiří Homoláč.

Odhalena byla také jména dvojice zahraničních hvězd. Po čtyřech letech se pokusí na svůj pražský maratonský triumf navázat Keňanka Valary Aiyabeiová, která je též vítězkou maratonu ve Frankfurtu, odkud má také osobní rekord 2:19:10. Naopak premiéru na Volkswagen Maratonu si odbyde Etiopan Kinde Atanaw, jenž se může pyšnit kariérním maximem 2:03:51.

Mapa trati letošního ročníku Volkswagen Maratonu

Stanovení trasy závodu bylo v režii pořadatele.

Petr Jelínek

Vytisknout