přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. září 2018, 12:50

Pozvánka na nabitý atletický víkend

Nadcházející víkend je plný zajímavých atletických událostí. Na své si přijdou příznivci vrhů, běhů i víceboje.

Domažlice

Již dnes odpoledne proběhne jedenáctý ročník Hvězdného házení na Chodsku. Největší domácí hvězdou by měl být koulař Tomáš Staněk. Český rekordman a bronzový medailista z letošního halového světového šampionátu v Birminghamu by měl mít největšího soupeře v Jakubu Szyszkowském z Polska. Někdejší mistr Evropy do 22 let se může chlubit velice kvalitním osobním maximem 20.92.

V ženském oštěpu se můžeme těšit na sedmou ženu mistrovství Evropy v Berlíně Irenu Šedivou. Hlavním favoritem stejné disciplíny mužů bude Polák Cyprian Mrzyglod. Loňský juniorský evropský šampion si na ME v Berlíně vylepšil osobní rekord na 83.85 a z kontinentálního vrcholu v německé metropoli si odvezl deváté místo. V diskařském kruhu bude usilovat o co nejlepší výkon další finalistka ME Eliška Staňková.

Talence

Vícebojařská Challenge vyvrcholí na tradičním mítinku ve francouzském Talence. Jedinou českou účastnicí bude šestá sedmibojařka z letošního mistrovství Evropy Kateřina Cachová, která může pomýšlet na vysoké umístění v rámci Challenge. Nebude to však mít jednoduché. Na startu bude například vicemistryně světa, bronzová z ME a obhájkyně prvenství v tomto seriálu Caroline Schäferová z Německa. Vysoké ambice budou mít jistě i šestá žena HMS v Birminghamu Maďarka Xénia Krizsanová nebo osmá z Berlína Rakušanka Verena Preinerová.

Velmi nabitá je také startovní listina mužského desetiboje, kde by mělo startovat kompletní trio medailistů z mistrovství Evropy v Berlíně, kterými jsou Němec Arthur Abele, Rus Ilja Škureněv a Bělorus Vitali Žuk. Největším favoritem ovšem bude domácí hvězda a úřadující světový šampion Kevin Mayer, jenž bude chtít napravit své zaváhání z mistrovství Evropy, kde vypadl hned po druhé disciplíně.

Canillo

Andorrská Canilla bude v neděli hostitelem mistrovství světa v běhu do vrchu, kam odcestovalo šestnáct českých reprezentantů. Družstvo žen bude chtít navázat na stříbrnou medaili z červencového ME ve Skopje. Z původní sestavy zbyly Lucie Maršánová a Pavla Schorná-Matyášová, které doplní Monika Hloušková a Kristýna Dvořáková. Leaderem mužské části týmu bude devátý z ME Jan Janů. Spolu s ním nastoupí další zkušení vrchaři Dominik Sádlo, Tomáš Lichý a Marek Chrascina.

V kategorii juniorek nás bude reprezentovat kvartet Bára Stýblová, Anežka Ševčíková, Sylvie Štiglerová a Barbora Havlíčková. Družstvo juniorů nastoupí v sestavě Vojtěch Dryák, Jan Havlena, Matyáš Jánský a Borek Požár.

Ústní nad Labem

Dalším podnikem seriálu Run Czech na našem území bude Mattoni půlmaraton v Ústí nad Labem.Největšími soupeřkami budou Keňanky Nancy Kipropová, Luci Cheruiyotová a Diana Kipyokeiová. První dvě jmenované si právě v Ústí zaběhly své půlmaratonské osobáky. Další kvalitní závodnicí na startu je Američanka Sara Hallová.

V mužském závodě se pokusí o třetí triumf v řadě Keňan Barselius Kipyego, který je zároveň držitelem traťového rekordu 59:14. Nejkvalitnější osobní maximum z celého startovního pole má Etiopan Guye Adola (59:06). Nechybí ani osvědčené české duo Jiří Homoláč a Vít Pavlišta.

Berlín

Velmi očekávánou běžeckou událostí je berlínský maraton, kde jsou každoročně k vidění vynikající časy. Vždyť právě zde zaběhl v roce 2014 Keňan Dennis Kimetto dosud platný světový rekord 2:02:57, a to je právě meta, na kterou bude cílit jeho krajan Eliud Kipchoge, kterému se v německé metropoli také nebývale daří. Berlínský maraton ovládl v letech 2015 a 2017. Jeho osobní maximum má hodnotu 2:03:05, s čímž figuruje na třetím místě historických světových tabulek. Spolufavoritem bude další zástupce keňské běžecké školy a historicky čtvrtý nejrychlejší maratonec Wilson Kipsang. Také on už má ve své sbírce prvenství z maratonu v Berlíně. V roce 2013 zde kraloval v tehdejším světovém rekordu 2:03.23.

Nemalé ambice má v závodě žen Etiopanka Tirunesh Dibabaová. Trojnásobná olympijská vítězka na dráze by si ráda vylepšila své maratonské kariérní maximum, které má momentálně hodnotu 2:17.56, za což ji v historických světových statistikách patří třetí místo. Prvenství z loňského roku obhajuje Keňanka Gladys Cheronová a vůbec na svůj první start v Berlíně se chystá její krajanka a dvojnásobná maratonská světová šampionka Edna Kiplagatová.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Tomáš Taubr

Vytisknout