přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

24. ledna 2019, 22:36

Pozvánka na atletický víkend

Nadcházející víkend je přímo nabitý atletickými událostmi. Čeští atleti budou zápolit s mezinárodní konkurencí na domácí půdě i v mnoha koutech Evropy. Na co se tedy můžeme v nadcházejících dnech těšit?

Pátek 25. ledna

Ulsteinvik

Na pátečním mítinku v norském Ulsteinviku si zaběhne svou první letošní čtvrtku trojnásobný halový mistr světa a Evropy Pavel Maslák. Proti němu zaklekne do bloků domácí hvězda a světový i evropský šampion na trati 400 metrů překážek Karsten Warholm. Českou atletiku bude zastupovat také Maslákův tréninkový a štafetový parťák Patrik Šorm. Oba naši reprezentanti budou chtít splnit nominační požadavky na HME. Na sever Evropy se vydá také běžkyně Kristiina Mäki. 

Erfurt

V německém Erfurtu odstartuje do svého letošního premiérového závodu na 800 metrů osmý muž z mistrovství Evropy v Berlíně Lukáš Hodboď. V dálkařském sektoru se objeví český rekordman Radek Juška. Také tito dva borci budou usilovat o kvalifikaci na halové mistrovství Evropy v Glasgow.

Sobota 26. ledna

Cardiff

Hlavní město Walesu Cardiff bude hostit tradiční halové vícebojařské mezistátní utkání mezi Českou republikou, Velkou Británii, Francii, Španělskem a Polskem. České ženy obhajují loňské vítězství. Tentokrát nastoupí v sestavě Eliška Klučinová, Kateřina Dvořáková, Barbora Dvořáková a Barbora Zatloukalová. Muži skončili loni druzí a v tomto roce nás bude reprezentovat čtveřice Jan Doležal, Marek Lukáš, Ondřej Kopecký a Radoš Rykl.

Co se týká soupeřů českého týmu. Největšími francouzskými oporami budou Ruben Gado a Esther Turpinová. Britové se budou opírat o zkušeného Davida Lanea a juniorskou mistryni světa z loňského roku Niamh Emersonovou. Španělsko spoléhá zejména na Jorgeho Ureňu a v kategorii juniorek na Marii Vicenteovou, která loni ovládla mistrovství Evropy do 17 let.

Vídeň

Tradičně početná ekipa reprezentantů se vydá do rakouském metropole. Na osmistovce by měli startovat Filip Šnejdr, Vojtěch Mlynář, Lukáš Symerský, Diana Mezuliáníková a Lenka Masná. Na poloviční trati zakleknou do bloků Jana Slaninová, Marcela Pírková, Michal Desenský a Matěj Krsek. V závodě na 1500 metrů mužů uvidíme Jana Friše a Jakuba Zemaníka.

Hustopeče

Špičková světová výškařská konkurence se sejde na Hustopečském skákání. Nebude chybět ani šestá žena loňského evropského šampionátu Michaela Hrubá, která změří své síly s takovými soupeřkami, jakou jsou Ukrajinky Julia Levčenková, Katerina Tabašniková Oksana Okuněnová, Jaroslava Mahučiková, Italka Alessia Trostová, Britka Morgan Lakeová nebo loňská vítězka Levern Spencerová ze Svaté Lucie.

V mužském závodě bude domácí nadějí Martin Heindl, kterého by mohla silná konkurence vyhecovat ke splnění A limitu pro start na HME. Ve startovní listině figurují například Polák Silwester Bednarek, Mexičan Edgar Rivera, Číňan Wang Yu nebo Bulhar Tihomir Ivanov. Všichni tito výškaři již ve své kariéře zdolali 230 centimetrů.

Boston

Atletický seriál World Indoor Tour odstartuje v americkém Bostonu. Tento mítink se odehraje bez české účasti.

Neděle 27. ledna

Dortmund

Hned trojnásobné české zastoupení máme na mítinku v německém Dortmundu. O vylepšení svých sezónních výkonů budou usilovat Zdeněk Stromšík na šedesátce, Vít Müller v závodě na 400 metrů a juniorská mistryně světa Amálie Švábíková v tyčkařském sektoru.

Bratislava

V bratislavské hale se bude konat tradiční Elán mítink. Z českého pohledu bude jistě zajímavý první halový start páté mílařky z mistrovství Evropy v Berlíně Simony Vrzalové.

Petr Jelínek

Vytisknout