přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. května 2010, 12:59

Poslední hvězda pro Tretru: Melkamuová na desítku

49. Zlatá tretra Ostrava doplnila startovní listinu o hvězdu v poslední disciplíně, kde ještě chyběla. V běhu na 10 000 m žen se představí stříbrná z MS v Berlíně Meselech Melkamuová.

25 letá Etiopanka je v Ostravě s jistou nadsázkou jako doma. Letos to bude pro Meselech Melkamuovou už šestý start ve Vítkovicích a dokonce pátý v řadě. Poprvé startovala na Tretře v roce 2004, kdy ještě jako juniorka obsadila 13. místo v závodě na 1500 m. Po roční pauze se vrátila druhým místem v běhu na 3000 m, následně byla třetí v závodě na 5000 m, když dosáhla času 14:33.83, což je dodnes její osobní rekord. Předloni běžela v Ostravě svoji první desítku v životě a obsadila opět třetí místo. Mimořádný pak byl z jejího pohledu loňský rok, v němž vyhrála pětku jen tři dny poté, co zaběhla v Utrechtu africký rekord na desítce 29:53.60. Navíc ve Vítkovicích pokořila obě pozdější šampionky z vytrvaleckých tratí na dráze při MS, Keňanky Cheruiyotovou a Masaiovou.


Melkamuová bojuje s Masaiovou o prvenství na Zlaté tretře,
foto: www.graf.cz

Melkamuová startovala v Berlíně na desítce a ve finiši podlehla Masaiové o pouhou desetinu sekundy. Stříbro získala pak i na letošním HMS v Dauhá, dalších pět cenných kovů v její sbírce je z krosových šampionátů, přičemž poslední bronzový příspěvek přidala letos v Bydhošti. Do Česka nevysoká vytrvalkyně (158 cm) přiletí přímo z mítinku Diamantové ligy v Šanghaji, kde poběží 5000 m.

Navzdory této hvězdě se běh na 10000 m v Ostravě přesouvá před slavnostní zahájení mítinku a start je na programu už v 16,55 hod. Změnu si vynutilo zařazení rozběhů na 100 m do hlavního televizního programu. V nich bychom vedle Asafy Powella měli vidět další tři borce s osobními rekordy pod 10 vteřin (Carter, Clarke a Francis) a navíc dva vítěze z minulých let Lewis-Francise a Pickeringa. Silnou sestavu dopĺňují Boltovi tréninkoví partneři Forsythe a Anderson, velkým talentem jamajského sprintu je Dexter Lee. Mládežnický mistr světa z roku 2008 stále patří do juniorské kategorie a bude tak adeptem na zlato i při letošním MSJ v Kanadě.

Hvězdy 49. ročníku:
muži

100 m: Asafa Powell (mezičas na 100 yardů)
300 m: Usain Bolt
800 m: David Rudisha
3000 m: Bernard Lagat, Joseph Ebuya
110 m př.: Dayron Robles, Terrence Trammell, Petr Svoboda
400 m př.: Kerron Clement
Kladivo: Szymon Ziolkowski, Krisztian Pars, Libor Charfreitag
Oštěp (v předprogramu): Frydrych, Veselý, Vadlejch

ženy
100 m: Shelly-Ann Fraserová, Sherone Simpsonová (mezičas na 100 yardů)
400 m: Christine Ohuruoguová, Shericka Williamsová
800 m: Taťjana Petljuková, Lucia Klocová
10 000 m: Meselech Melkamuová
100 m př.: Lolo Jonesová, Priscilla Lopes-Schliepová, Deloreen Ennis-Londonová
Výška: Blanka Vlašičová, Chaunte Howardová
Tyč. Jiřina Ptáčníková, Tatjana Polnovová
Oštěp: Barbora Špotáková
Kladivo: Anita Wlodarczyková, Betty Heidlerová

Mimo kategorie
Zpěv: Martin Chodúr

S využitím materiálu organizátorů

Adam Pražák

Vytisknout