přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. února 2011, 14:17

Pomozte Svobodovi a sledujte další výškařské závody

Petr Svoboda je mezi adepty na evropský výkon ledna. Fanoušky skokanských mítinků čekají dnes a zítra další dva chody v Banské Bystrici a Praze.

Překážkář Petr Svoboda se již po několikáté dostal mezi nominované na nejlepší výkon měsíce vyhlašovaný Evropskou atletikou. Příslušnost mezi vybranou jedenáctku si český rekordman vysloužil vítězstvím v Saské Kamenici za 7.55. Druhým výsledkem, který v nominaci souvisí s tuzemskou atletikou, je výškařské světové maximum 238 cm Rusa Uchova z Hustopečí.


Petr Svoboda - foto: J. Kucharčík

V hlasování veřejnosti, jejíž podíl na hlasování tvoří vedle médií a panelu statistiků jednu třetinu, zatím překvapivě vede Němec Lars Albert, jehož sedmiboj 5777 bodů mylně označila kontinentální asociace za nejlepší lednový výkon. O sedm bodů více přitom už v polovině ledna nasbíral Adam Sebastian Helcelet. Uchovův veleskok je aktuálně mimo medailové pozice, dokonce až za průběžně čtvrtým Svobodou. Mezi ženami zatím hlasující nejvíce oceňují trojku Britky Clitheroeové.
Dosavadní stav můžete změnit zde až do úterní půlnoci 15. února.

Banská Bystrica
Ještě dnes se zraky fandů světové výšky zaměří do Banské Bystrice na Europa SC High Jump 2011. Do srdce Slovenska už přijel Ivan Uchov, zmíněný muž, který v Hustopečích po 238 zaútočil – nikoli beznadějně – na výkon ještě o šest centimetrů výše. „Pokud by se i u nás pokoušel o světový rekord, bylo by to fantastické,“ přál si manažer mítinku Alfonz Juck. Pole jeho soupeřů je silné, takže není vyloučeno, že Uchova k takovým výškám povzbudí. Malinko chudší na hvězdy je ženská soutěž, zase v něm najdeme jediného českého zástupce – Oldřišku Marešovou, která je ve hře o limit pro halové ME.
Výsledkový servis, včetně online video přenosu slibují pořadatelé zde. Soutěže startují v 17 hodin.

Praha
Hned zítra je na programu výškařských soutěží 32. ročník Novinářské laťky na pražském Zličíně. „Prostory nákupního centra, doprovodný program, hudba, diváci v bezprostřední blízkosti – právě to dělá z Novinářské laťky již čtvrtý rok atraktivní výškařkou podívanou pro širokou veřejnost,“ lákají pořadatelé v tiskové zprávě. Do Prahy přijede řada zahraničních závodníků, hlavní hvězdou ale zůstává domácí výškař Jaroslav Bába. Ten by rád vylepšil svůj osobák mítinku, který na Laťce činí „jen“ 226, přitom včera v Brně prokázal, že formu na takový výkon má. Určitě by Bába spolu s tím rád vylepšil i loňské třetí místo.
Jak vše dopadne, budete moci sledovat zítra, 10. února od 17 hodin, v NC Metropole Zličín. Tři vysílání záznamu závodu chystá Česká televize, přenos bude k shlédnutí i na internetu ČT.

Michal Procházka

Vytisknout