přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. dubna 2021, 22:01

Polská štafetová mise: 1. díl (4x100 m muži)

Prvním velkým mezinárodním vrcholem letošní letní sezóny budou ve dnech 1. a 2. května World Relays, které tentokrát hostí polský Chořov. Ve světové konkurenci by se měly představit i české štafety, které se momentálně připravují na kanárském ostrově Tenerife. Začínáme štafetou mužů na 4 x 100 metrů.

Mužská sprinterská štafeta se na World Relays představí podruhé v krátké historii tohoto podniku. Premiéru si odbyla před dvěma lety v Jokohamě, kde si vedla skvěle. Sestava Zdeněk Stromšík, Jan Veleba, Jan Jirka a Dominik Záleský tehdy totiž časem 38.77 vylepšila letitý národní rekord jejich předchůdců z olympijských her v Mnichově 1972. V celkovém pořadí obsadili 12. příčku. Následně pak naši sprinteři ještě národní historické maximum zlepšili v Ženevě, kde zaběhli současný rekord 38.62.

V Chořově by si naši borci rádi oproti Jokohamě polepšili jak časově, tak i v umístění a v přípravě rozhodně nezahálejí, ba naopak, všechny své síly směřují právě k tomuto vrcholu. Momentálně se tak nacházejí na více než měsíčním soustředění v již pro ně tradiční destinaci, kterou je ostrov Tenerife, kde se připravují pod dohledem trenérů Petra Habáska, Jaroslava Vlčka a Tomáše Najbrta. „Jako první dorazili Jan Veleba, Zdeněk Stromšík, Jan Jirka, Dominik Záleský a Jiří Polák, které následně doplnil ještě mladý Štěpán Hampl a další členové širšího výběru. Zaměřujeme se již na trénink ve vysoké kvalitě a pilujeme techniku, souhru a přesnost předávek v plné rychlosti. Oproti úspěšnému roku 2019 jsem se rozhodl zariskovat a změnit rozestavení štafety. Hledáme tak balanc mezi mírou rizika a jistotou předávek,“ říká reprezentační trenér štafety Petr Habásko.

Zároveň také objasňuje, dle jakých kritérií bude vybrána čtveřice, která v Chořově poběží a proč Dominika Záleského nahradil Jiří Polák. „Sestavu určuje jednak výkonnost ve štafetě v posledních dvou letech a také individuální výkony v posledním kalendářním roce. Ke změně sestavy došlo vzhledem k preferenci dvou dvoustovkařů a také vysoké výkonnosti Jirky Poláka. Nicméně jsem rád, že ve štafetě konečně panuje vysoce konkurenční prostředí. Všichni svou přípravu směřují ke štafetovým cílům a za to patří dík všem klukům i jejich trenérům,“ pochvaluje si.

Ambice pro World Relays jsou pak jasné, a to je umístění do 10. příčky, která by české sestavě zajistila účast na mistrovství světa v Eugene 2022 a vylepšení současného rekordu. „Momentálně nás čas 38.62 řadí v rankingu Road to Tokio na 17. místo o 3 setiny zpět za Nigérií. Od 14. do 18. místa jsou týmy seřazené ve 26 setinách a je jisté, že se většina z nich zlepší. Na vylepšení pozice v rankingu máme 4 nebo 5 závodů, ale o mistrovství světa se bude bojovat právě první květnový den,“ zdůrazňuje Petr Habásko důležitost tohoto atletického podniku.

Trenérova slova potvrzuje nejzkušenější člen štafetové sestavy Jan Veleba. „Je to nejtěžší příprava, jakou jsem zažil, ale cíle máme jasně dané. Předávky se nám zde daří v opravdu vysoké kvalitě. Věřím, že je v našich silách kvalifikovat se na olympijské hry v Tokiu. Věřím, že máme momentálně historicky nejsilnější sestavu a ideálně poskládané úseky. Navíc máme velkou sílu i mezi náhradníky. V Chořově bude prioritou hlavně umístění. Nečekám extra rychlé časy, protože má být chladné počasí, ale věřím, že v sezóně zůstaneme všichni zdravotně v pořádku a budeme útočit i na český rekord. Jiný cíl ani mít nemůžeme, pokud se chceme kvalifikovat na olympiádu,“ má jasno.

Jeho slova doplňuje další tradiční opora sprinterské štafety Zdeněk Stromšík. „Sbíhání štafety probíhá dobře a všichni už jsme se adaptovali na nové složení. Jirka Polák se začlenil do týmu skvěle. Těším se na nadcházející World Relays a věřím, že všichni uděláme pro kvalifikaci na mistrovství světa v Oregonu a potažmo i na olympijské hry maximum,“ sdílí pozitivní pocity ze soustředění na Tenerife.

V úterý čekal naše sprintery závěreční test ve formě dvou štafetových „závodů“ na 4 x 60 metrů, kdy se proti sobě utkaly dvě sestavy. Trenér Petr Habásko byl s jeho výsledkem spokojen. „Kluci zaběhli nejlepší testovací čas v tomto období. Ladíme směrem k jednomu jedinému dni a kluky připravujeme na takřka maximální míru rizika. Čas testu koreluje s úrovní českého rekordu,“ zhodnotil.

Petr Jelínek, foto: Jaroslav Vlček

Vytisknout