přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. ledna 2013, 14:24

Polka Pyreková pověsila tyčku na hřebík

Polská tyčkařka Monika Pyreková ohlásila ve svých 32 letech konec kariéry. Mnohonásobná medailistka ze světových i evropských soutěží byla v posledních letech z formy a nyní navíc čeká miminko.

Monika Pyreková posbírala za svou relativně dlouhou kariéru řadu medailí z vrcholných akcí, pohříchu však jen ta z ME do 22 let, kterou vybojovala v Amsterdamu 2001, byla zlatá. Hned v témže roce získala bronz z MS v Edmontonu, na který navázala světovými stříbry v Helsinkách 2005 a Berlínu 2009. Krom toho má na tituly vicemistryně z MEJ v Annecy 1998 a seniorského ME v Göteborgu 2006, dále pak po dvou bronzech z HMS (2003 a 2008) a HME (2002 a 2005).

pyrekova_n.jpgJejí utěšenou medailovou šňůru utnul rok 2010, ve kterém přišlo zranění odrazové nohy a Pyreková nesplnila limit pro ME v Barceloně. Když pak neobdržela ani divokou kartu od polského svazu, rozhodla se ukončit sezonu. Čas však rozhodně nemarnila. Podobně jako nedávno její bývalá kolegyně ze sektoru Baďurová-Janků se zúčastnila taneční televizní show a stejně jako Kateřina slavila vítězství.

Návrat Pyrekové k závodění se zprvu zdál snadný, to když bez problémů splnila limit pro HME 2011 v Paříži. Na šampionát však z vlastního rozhodnutí neodcestovala a vše zaměřila na letní sezonu s vrcholem na MS v Tegu. Doufala-li, že se jí v Koreji povede zopakovat nebo snad dokonce ještě vylepšit výsledek z posledního světového šampionátu (kde skončila druhá hned za krajankou Rogowskou), její sny zůstaly nenaplněny. Zůstala daleko od stupňů vítězů na desátém místě.

Vzkříšení se nedostavilo ani vloni, naopak, bylo ještě hůře. Pyreková se sice zúčastnila obou letních vrcholů, ani jednou se však nedostala do finále. Na ME v Helsinkách se tak stalo s přispěním pozdější šampionky Jiřiny Ptáčníkové (asi si vzpomenete na onu podivnou kvalifikaci, kdy rozhodčí dosti nepochopitelně nutili pokračovat závodnice v soutěži, i když se nabízela varianta poslat dál čtrnáctku závodnic. Bylo z toho ne úplně důstojné divadlo, při kterém tyčkařky teatrálně shazovaly laťku a vše ukončil až zdařený skok Jiřiny, který však Pyrekovou a Řekyni Lédakiovou vyřadil ze hry), na olympijských hrách v Londýně obsadila po nevýrazném výkonu 440 cm patnáctou příčku.

Už tehdy se vznášel ve vzduchu konec kariéry, k jeho stvrzení však došlo až na začátku nového roku společně s oznámením, že čeká miminko. Svého dlouholetého partnera a manažera v jedné osobě, Norberta Rokitu, si bude brát 12. ledna, den předtím jí uspořádají oficiální rozlučku s kariérou ve Štětíně (v divadle), kde žije.

Adam Pražák

Vytisknout