Polák králem jabloneckého MČR

neděle 20. září 2020
Druhým soutěžním dnem pokračovalo v Jablonci nad Nisou mistrovství České republiky mužů a žen do 22 let. V jeho průběhu padl i jeden rekord šampionátu, o který se postaral Jiří Polák na dvoustovce.

Českobudějovický atlet se stal nejvýraznější postavou mistrovství, když vybojoval na severu Čech sprinterský double. Po včerejším dobrodružném primátu na stovce potvrdil roli hlavního favorita i na dvojnásobné trati. Na dvoustovce svůj triumf navíc ozdobil novým rekordem mistrovství 20.88. Dosavadní maximum Jiřího Vojtíka a Jana Jirky vylepšil o 24 setin a stal se prvním sprinterem, jenž na MČR dvaadvacítek zaběhl pod jednadvacet vteřin. Úspěšný den svěřenců trenéra Najbrta stvrdil Tomáš Němejc, který vystoupal na stříbrný stupínek ve svém sezónním maximu 21.32. Bronz bral Daniel Vejražka z Klášterce nad Ohří za 21.74. Dvoustovku žen ovládla Johana Kaiserová z USK Praha v čase 24.65 před Štěpánkou Kolářovou z Vítkovic (24:98) a další zástupkyní Univerzitního sportovního klubu Agátou Kolingerovou (25.17).

Soutěži tyčkařek dominovala Amálie Švábíková. Stříbrná medailistka z loňského evropského šampionátu této kategorie zahájila závod na 408 centimetrech. V ten moment už byla v soutěži sama. Základní hodnotu zdolala napoprvé a stejně úspěšná byla i na následné výšce 423 centimetrů. Následně si nechala na stojany nastavit 438, čímž by překonala vlastní rekord mistrovství z roku 2017. Tento atak byl ovšem neúspěšný, nicméně si z Jablonce odvezla již svůj třetí titul mistryně republiky do 22 let.

Kromě Jiřího Poláka, si vyběhala dvě individuální zlaté medaile také Markéta Štolová. K suverénnímu primátu na stovce překážek přidala další jednoznačné vítězství i ve finále závodu na 400 metrů překážek, když jako jediná stlačila svůj čas pod šedesát vteřin. Její vítězný výkon měl hodnotu 59.37. Na stupně vítězů ji doprovodily kolegyně z USK Praha Lucie Pertlíková (61.08) a Tereza Vokálová z Dukly Praha (61.14). Ve finále čtvrtky překážek mužů se mělo o vítězi rozhodovat mezi Erikem Jelínkem a Adamem Smolkou. Druhého jmenovaného ovšem postihl na osmé překážce pád a Jelínek si tak pohodlně doběhl pro vítězství v čase 52.50 před Bořkem Peštou ze Spartaku Praha 4 (54.36) a Tobiášem Skýpalou z Valašského Meziříčí (54.87).

Velmi napínavé bylo mistrovské klání dálkařů. David Holý i Adam Pekárek totiž skočili shodně 725 centimetrů. Holý měl ovšem lepší druhý pokus a stal se šampionem. Stejné kritérium rozhodovalo také o zisku bronzového cenného kovu. Tam skočili dokonce tři borci 718. V tomto případě byl nejšťastnější vítkovický Jakub Bystroň před Vojtěchem Komárkem a Davidem Jodlem. Mezi ženami vyhrála zaslouženě jičínská Daniela Volná, která hned dvakrát dolétla na 607 centimetrů. Stříbrná Pavlína Minářová (598) ani loňská mistryně a rekordmanka Adéla Záhorová (591) se přes šest metrů nedostaly.

Koulařskému kruhu vládli v kategorii mužů svěřenci Petra Stehlíka a Ladislava Prášila. Titul obhájil David Tupý. Pátý z MEJ v Boras zapsal nejlépe 17.19. Jeho tréninkový parťák Tadeáš Procházka bral stříbro za 16.73. Nový osobní rekord 16.42 znamenal zisk bronzu pro Tomáše Bortela z Kopřivnice. V soutěži koulařek potvrdila papírové předpoklady Katrin Brzyszkowská z Vítkovic, která vyhrála výkonem 14.86.

Se svými svěřenci mohl být spokojen také oštěpařský kouč David Sekerák. V závodě mužů brali jeho svěřenci dva nejcennější kovy. Kryštof Kozač jako jediný přehodil 70 metrů. Tuto metu pokořil o 91 centimetrů, což mu zajistilo titul. Radek Jůda byl stříbrný za 65.84. Mladičká Petra Sičáková pak vybojovala stříbro v novém osobáku 46.91, když podlehla o pouhých šest centimetrů pouze bílinské Venuši Žitné (46.97).

Na hladké čtvrtce vyhrál v novém osobním rekordu 47.73 teprve sedmnáctiletý Tadeáš Plaček z Univerzity Brno, jenž se v závěrečných metrech dostal před nakonec stříbrného Ladislava Töpfera z Mladé Boleslavi (48.19). Třetí byl Ondřej Macík z Dukly Praha (48.92). Mezi ženami vyhrála Věra Holubářová z USK Praha (55.45) před Marií Klapuchovou z Opavy (55.82) a Adélou Zdražilovou z Hranic (56.15).

Běžecké distance měly taktický průběh a o titulech se rozhodovalo ve finiši. Na osmistovce ho měli nerychlejší Anna Suráková z AK Škoda Plzeň (2:14.56) a Lukáš Symerský z Vítkovic (1:52.38). V běhu na 1500 metrů zvítězili favorité Pavla Štoudková (4:34.75) a Daniel Kotyza (3:54.88). Stýplařské zlaté medaile náleží Báře Stýblové (11:16.73) a Janu Švejnohovi (9:44.25).

Závěrečné štafety na 4x400 metrů vyhrály ženy USK Praha (3:48.59) a muži z Univerzity Brno (3:18.12).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Martin Edlman