Pohár rozhlasu vyvrcholil v Domažlicích

středa 8. června 2011
Z celostátního finále soutěže určené školákům si dva poháry odvezli chlapečtí zástupci opavské ZŠ Englišovy, jednou se radovaly gymnazistky z Jablonce a žákyně z Dvora Králové. K vidění byly i kvalitní výkony.

Opavská Základní škola Englišova známá svými – teď už bývalými – sportovními třídami opět zazářila při Poháru rozhlasu s Českou spořitelnou. Pouze jedinkrát nestáli její zástupci při finále v Domažlicích na stupních vítězů a v obou chlapeckých kategoriích nenašla přemožitele. Mezi staršími žáky kralovala Englišova naprosto suverénně, zbylé medailisty – ZŠ Liberecká z Jablonce a ZŠ Zubří – porazila o více než šest bodů. To jejich mladší kolegové se o prvenství museli poprat, vítězný náskok před ZŠ Sever z Hradce Králové a olomoucké ZŠ Heyrovského činil nakonec 103, resp. 176 bodů.

Poháry v soutěžích dívčích družstev zůstaly v Čechách. Pro starší žákyně z Gymnázia v Jablonci nad Nisou byla nejvážnějším soupeřem o nejcennější trofej ZŠ Englišova, nakonec však činil rozdíl přes dvě stě bodů. Podobným rozdílem vybojovaly mladší žákyně ze ZŠ Schulzovy sady z Dvora Králové zlatý pohár před kladenskou ZŠ Moskevskou.

Pokud jde o nejlepší výkony, bylo z čeho vybírat u každé z kategorií. Podle tabulek – hodnotí se podle nich i výsledky družstev – se mezi mladšími žáky blýskl kilometrem za 2:53.82 Vít Palzer z Englišovy, jen o setinky za ním finišoval Ondřej Petr z novoborské ZŠ U Lesa. Také mezi staršími žáky patří nejvyšší bodový zisk opavské ZŠ, postarala se o něj časem 27.98 štafeta 4x60 metrů ve složení Zíka, Rusek, Kořínek, Kliner.

Mezi mladšími žákyněmi předvedla nejkvalitnější výsledek Kateřina Hanušová ze ZŠ Komenského Jilemnice, když zaběhla šedesátku za 8.47. Pouze o jediný bod méně získala pro svůj tým stejná závodnice také na šestistovce (1:47.50). 806 bodů pak přinesla Gymnáziu Jablonec nad Nisou Michaela Bičianová poté, co zvládla 60 metrů za 8.14.

Za zmínku stojí také některé skokanské výkony, byť třeba nepřinesly tak tučný bodový zisk. Jde o výsledky žáků a žákyň ve výšce, Daniela Viktorína (192 cm) a Terezy Šikolové (160), či jejich vrstevníků v dálce, Barbory Zatloukalová (540 cm), Martina Černáka (641) a Jakuba Ruska (640).

„Závody se konaly za teplého počasí, byly velmi dobře organizátorsky zvládnuté, zahájil je starosta města…,“ vypočítávala pozitiva domažlického klání Iveta Rudová z oddělení soutěží ČAS. „Také se potvrdilo, že i školy, které neměly někdejší sportovní třídy, se mohou prosadit,“ myslí si Rudová, podle níž byl poměr k těm „běžným“ půl na půl. Na druhou stranu školy, které se atletické přípravě věnují, se prosazují stylem, jakým se to dlouhodobě daří mnohokrát skloňované ZŠ Englišova z Opavy, letos dvakrát zlaté, jednou stříbrné a jednou šesté.