Pohár Corny pro gymnázia z Brna a Olomouce

úterý 8. října 2013
V Břeclavi se z účasti patronky Barbory Špotákové uzavřel 32. ročník celorepublikové soutěže, v níž se utkávají týmy středoškoláků. Ve velice kvalitním finálovém klání zvítězilo v dívčí kategorii Gymnázium Hády Brno a mezi chlapci Církevní gymnázium Německého řádu Olomouc.

„Asi nejlepší finále v historii soutěže.“ Těmito slovy označil garant Corny Poháru Zbyněk Chlumecký dnešní klání středoškoláků v Břeclavi. „Hned čtyři dívčí družstva získala přes devět tisíc bodů, většinou se to nepodaří ani dvěma. A mezi chlapci to byla dramatická bitva až do konce, přičemž vítěz nasbíral přes deseti tisíc a druhý jen o 15 bodů méně. I to je výjimečné,“ dodal Chlumecký, který zároveň vychválil počasí, jež vzorně spolupracovalo a nechalo studující atlety zazářit.

A jak to tedy dopadlo? Těsný souboj do posledních disciplín mezi chlapci nakonec vyzněl pro zástupce Církevního gymnázia Německého řádu v Olomouci, které tak Mendelově gymnáziu v Olomouci oplatilo porážku z minulého roku. Třetí skončili již s větším odstupem frekventanti domažlického gymnázia J. Š. Baara.

V dívčí kategorii povýšily loňské třetí místo na první studentky brněnského Gymnázia Hády, které získaly 9531 b. Oproti minulému ročníku si polepšilo i pražské Gymnázium Arabská, které poskočilo ze čtvrté na druhou příčku. Třetí skončily zástupkyně Gymnázia Šumperk, které obhajovalo loňské prvenství.

Za své školy bojovali i někteří z členů atletických mládežnických reprezentací, především tedy dívky. Platí to třeba o dorostence Veronice Paličkové z Hodonína, která vyhrála šedesátku (7.69/-0.1) a dvoustovku (25.44/+0.1), přičemž v obou případech za ní skončila o tři ročníky starší specialistka na čtvrtku překážek Karolina Hlavatá, která sbírala body pro pražské Gymnázium Arabská (7.84 a 25.53). Stejnou kombinaci zvolila také dorostenecká čtvrtkařka Zdeňka Seidlová, která studuje na gymnáziu ve Vysokém Mýtě. Její výsledky: 8.02 a 26.32. Juniorka Nikola Pařilová z gymnázia Hády vyhrála kromě výšky (1.74) také dálku (5.62), kde o čtyři centimetry porazila finalistku dorosteneckého mistrovství světa v Doněcku Barboru Dvořákovou závodící za Arabskou. Její sestra a spolužačka Kateřina byla s 5.45 třetí za starší žákyní Ivanou Reicheltovou (5.52) studující na Gynáziu Hády v Brně.

Finálového klání se v roli patronky aktivně zúčastnila dvojnásobná olympijská vítězka a světová rekordmanka v hodu oštěpem Barbora Špotáková, která kromě verbální podpory a cenných rad udělila závodícím středoškolákům také kupu podpisů při autogramiádě.

Adam Pražák, foto: graf.cz