přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. června 2020, 19:34

V Plzni dominovali Cachová a Kopecký

V Plzni pokračoval druhým soutěžním dnem vícebojařský mikromítink Českého atletického svazu. Svou dominanci dotáhli do konce Kateřina Cachová a Ondřej Kopecký.

Do druhého dne závodu sedmibojařek vstoupila jako jasný leader hlavní favoritka Kateřina Cachová. Na nejbližší soupeřku měla po čtyřech disciplínách náskok 166 bodů. Navíc průběžně druhá Lucia Vadlejch již v soutěži nepokračovala.

Cachové však příliš nepřálo štěstí v dálkařském sektoru. Poté, co zajistila skokem na 591, v druhém pokusu těsně přešlápla. V závěrečné sérii pak předvedla poměrně dlouhý skok. Při dopadu za sebou ovšem nechala nohu, čímž se připravila o cenné centimetry a zlepšila se „pouze“ na 599 centimetrů. Jejím soupeřkám se dařilo o poznání lépe. Nejdelší skok předvedla Kateřina Dvořáková, když dolétla na 624 centimetrů. Nutno dodat, že všem závodnicím foukal až příliš silný vítr do zad, takže jejich výkony boudou ve statistikách vedeny jako větrné.

Vedoucí žena závodu nemohla být spokojena ani v oštěpařském sektoru. Přesto hodem na 42.33 byla v této disciplíně jasně nejlepší. Žádná další závodnice se přes 40 metrů nedostala. Nejblíže k tomu měla Barbora Zatloukalová (39.14).

V závěrečné osmistovce udávala v prvním okruhu tempo Jana Novotná, následně jí vystřídala Kateřina Dvořáková. V cílové rovince se před ni dostala Cachová, ale ani ona nebyla nejrychlejší. V posledních metrech se před naší zkušenou reprezentantku dostala překvapivě Tereza Schejbalová. Dívka, jejíž specializací je přitom skok o tyči se tak stala vítězkou poslední disciplíny v čase 2:18.93.

V celkovém hodnocení závodu jasně dominovala Kateřina Cachová, když její bodový součet činil 5978 bodů, což je výkon, kterým se dostala na třetí místo letošních světových tabulek za Kubanku Adrianu Rodríguezovou (6304 b.) a Australanku Tori Westovou (6028 b.). Druhá Kateřina Dvořáková se radovala z nového osobního rekordu 5727 bodů. Své kariérní maximum z loňského MČR ve Zlíně vylepšila o 56 bodů. Třetí příčku uhájila Jana Novotná (5672 b.) před Dorotou Skřivanovou (5667 b.).

Ondřej Kopecký vstupoval jako vedoucí muž desetibojařského klání do druhého dne s náskokem 169 bodů a propast mezi ním a zbytkem startovního pole se nadále prohlubovala. Na stodesítce překážek byl nejrychlejší ze všech v čase 14.62. Další dílčí prvenství si připsal v diskařském kruhu, kde bral body za výkon 42.85.

Mnohem více nejspíš očekával od své oblíbené tyčky, kde se trápil a zapsal nejlépe 460 centimetrů. Přesto našel jediného přemožitele v Radoši Ryklovi, který zdolal 480 centimetrů. V oštěpu se dokázal jen jediný borec dostat za šedesát metrů. Byl jím staroboleslavský Vojtěch Korel (60.43). Kopecký zaznamenal 51.35. Na patnáctistovce však dalším primátem pardubický atlet potvrdil své suverénní vítězství, když si se závěrečnou disciplínou poradil nejrychleji ze všech v čase 4:41.70.

V konečném zúčtování posbíral Ondřej Kopecký 7575 bodů a nebýt nevydařené tyčky, atakoval by i svůj osobní rekord. Přesto zvítězil s náskokem téměř šesti set bodů na druhého Radoše Rykla (6988 b.). Třetím místem udělal radost domácím příznivcům Petr Urbánek z plzeňské Škodovky (6749 b.).

Také v mládežnických kategoriích dominovaly největší favorité. František Doubek ozdobil svůj jednoznačný triumf novým osobákem v juniorském desetiboji 7666 bodů. Mezi dorostenkami se blýskla osobním rekordem 5322 bodů Natálie Olivová.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Eduard Erben

Vytisknout