přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. března 2018, 18:12

Plaček a Novotná mistry v NR

První březnový víkend patří tradičně domácímu šampionátu žákovské kategorie, který se tentokrát konal v ostravské hale. V jeho průběhu padly dva národní rekordy a další čtyři historická maxima mistrovství.

Královnou mistrovství mezi dívkami byla jablonecká Adéla Novotná, která si z Ostravy odveze tři zlaté medaile a jeden národní rekord. Svou zlatou jízdu zahájila v sobotu na šedesátce, kde zvítězila v čase 7.58 a zaostala pouhé čtyři setiny za rekordem šampionátu, který má v držení Anna Kerbachová. Naopak v neděli hrály čtyři setiny v její prospěch. Finále na 150 metrů ovládla v čase 18.23, což je nový národní rekord této kategorie a tentokrát Kerbachovou z čela historických statistik vymazala. Na závěr programu pak přidala třetí zlato s vítěznou jabloneckou štafetou na 4x200 metrů. „Musím říct, že se mi na stopadesátce neběželo moc dobře, takže mě překvapilo, že z toho byl takový čas. Doufala jsem, že bych mohla zaútočit na rekord, ale podle toho, jak jsem se cítila, jsem tomu moc nevěřila,“ uvedla. Ve všech třech disciplínách za ní brala stříbro stejná závodnice, kterou byla Eva Kubíčková, když byla druhá na šedesátce za 7.71, stopadesátce v čase 18.54 i s olomouckou štafetou.

O druhé národní historické maximum se postaral na třístovce žáků Tadeáš Plaček, jenž hájí barvy Univerzity Brno. Ten prolétl třísetmetrovou distanci za 35.09, čímž překonal dosavadní rekord Matěje Krska o devět setin. „Je to skvělý pocit. Vůbec jsem nečekal, že bych mohl tak rychle běžet. Chtěl jsem si hlavně ve finále pohlídat medaili, ale makal jsem až do cíle a je z toho skvělý čas, kterému nemohu ani uvěřit,“ radoval se.

Výrazné překonání rekordu mistrovství na osmistovce ukázala Pavla Štoudková z Blanska, když suverénně triumfovala výkonem 2:11.79 a historický zápis mistrovského závodu zlepšila více než dvě vteřiny. Za vlastním národním rekordem zaostala o půl vteřiny. „Z titulu mám radost, ale chtěla jsem běžet o něco rychlejší čas. Mým cílem bylo zaútočit na hranici 2:10, což se mi nepodařilo, tak snad ji prolomím příště,“ věří.

Rekordy šampionátu padaly také v koulařském sektoru a stalo se tak v obou kategoriích. Jiří Šanda z Pardubic poslal své náčiní do vzdálenosti 18.20 a vylepšil historický zápis Vladislava Tuláčka z roku 2003 o čtyřiadvacet centimetrů. Mezi děvčaty jasně dominovala vítkovická Katrin Brzyszkowská, hodem dlouhým 14.69 překonala rekord mistrovství dokonce o propastný jeden metr a dvacet centimetrů. „Ze začátku jsem se trošku trápila, ale pak se to zlepšilo, na čemž měla velkou zásluhu i podpora rodiny a fanoušků tady v hale. Jsem ráda, že se mi podařilo potvrdit formu, kterou jsem cítila na tréninku,“ řekla vítkovická závodnice.

Rekordní zápis v rámci MČR si připsal na šedesátce překážek i Jonáš Kolomazník z Přerova. Ten již v rozběhu vymazal z čela této statistiky Václava Sedláka, když prolétl rovinku s ploty za 8.18. Svůj výkon pak následně ve finále zlepšil na 8.12. Svou všestrannost potvrdil i v koulařském sektoru, kde bral stříbro za 15.97.

Mezi chlapci zaznamenal sprinterský double Jan Václav Ondráček z BYAC Brno. V sobotu se radoval z titulu na šedesátce, kterou zvládl nejrychleji ze všech za 7.27 a v neděli opanoval stopadesátku skvělým časem 17.18 a do rekordu šampionátu mu chyběly pouze tři setiny.

Výsledky

Petr Jelínek

Vytisknout