přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. září 2021, 12:28

Pětice Čechů v Chorzówě

V polském Chorzówě pokračoval seriál World Athletics Continental Tour Gold a na startu bylo také pět českých atletů. Čtvrtá místa si odvezli běžkyně Diana Mezuliáníková a oštěpaři Vítězslav Veselý s Nikolou Ogrodníkovou.

Bronzový medailista z olympijských her v Tokiu Vítězslav Veselý si stále drží velmi solidní formu, což dokázal i tentokrát. Nejdelší pokus předvedl hned v druhé sérii, kdy jeho náčiní dolétlo do vzdálenosti 81.06, což v celkovém hodnocení stačilo na čtvrtou příčku. „Už jsem myslel, že mám konec sezóny. Byl jsem na cestě do Itálie na freediving a měl za sebou čtyři dny potápění v bazénu. Najednou mi volal manažer a přemlouval mě, abych sem přijel závodit. Neměl jsem ani tretry. Ty mi musela přivést Nikola (Ogrodníková). Nakonec jsem si ten závod užil a výkon je celkem fajn. Věděl jsem, že musím hodit daleko prvními pokusy. Původně jsem ani neměl v plánu jich jít více, ale je to skvělý závod s parádní atmosférou, takže by byla škoda neházet dál,“ řekl. Bez jednoho dne po roce se vrátil na místo činu Němec Johannes Vetter. Právě na tomto stadionu totiž loni hodil druhý nejhodnotnější výkon světové oštěpařské historie 97.76. Letos to tak daleko nebylo, nicméně s 89.60 jasně zvítězil před Andersonem Petersem z Grenady (83.61) a Bělorusem Alexejem Katkavetsem (83.35).

Ženy házely ve společné soutěži s muži, což je model, který proběhne i ve finále Diamantové ligy v Curychu. Nikola Ogrodníková dosáhla stejného umístění jako Vítězslav Veselý. Nejdále hodila v druhé sérii, kdy zapsala 58.03. Následně už měla pouze jediný měřený pokus, který byl ovšem výrazně kratší. „Jsem ráda, že jsem si před Curychem zkusila společnou soutěž s muži. Byla docela dlouhá a v Curychu bude startovní pole ještě početnější. Neměla jsem svůj den. Bojovala jsem s rychlým povrchem a nepodařilo se mi udržet pozici, jakou bych měla mít, a to pak nemůže letět daleko,“ zhodnotila. Domácím příznivcům udělala radost Polka Maria Andrejczyková, která zvítězila výkonem 61.77. Před naši reprezentantku se dostaly ještě Američanka Maggie Maloneová (61.46) a Australanka Kelsey-Lee Barberová (60.61).

V závodě na 1000 metrů žen běžela Diana Mezuliáníková. Semifinalistka tokijské olympiády se držela po většinu trati v druhé polovině startovního pole, kterým se postupně začala v průběhu závěrečného okruhu prokousávat vpřed. Nakonec z toho bylo málem pódiové umístění, když finišovala jako čtvrtá jen pět setin za Američankou Dani Jonesovou. Dianin čas v cíli měl hodnotu 2:36.68, a to je jen něco málo přes vteřinu za jejím nedávným osobákem ze závodu v rakouském Amdorfu. „Nebyl to ideální závod. Sice jsem dobře seběhla, ale na rovince mě zase všechny soupeřky předběhly, což mě zbytečně zbrzdilo a osmistovkou jsem probíhala pomaleji, než bylo v plánu s ohledem na to, že jsem chtěla atakovat 2:35. Tentokrát jsem to nezvládla takticky a na tom musím zapracovat. Není to poprvé, co jsem zbytečně ztratila dobrou pozici,“ nešetřila kritikou. V novém historickém maximu mítinku 2:35.47 zvítězila favorizovaná Britka Jemma Reekieová.

Vít Müller v Chorově na čtvrtce překážek hranici padesáti vteřin nepokořil. Zaostal za ní tři setiny, když si s tratí poradil v čase 50.03 a v nabitém závodě bral sedmé místo. Roli favorita potvrdil Brazilec Alison dos Santos, jenž vyhrál za 48.50. Pod 49 vteřin stlačili své časy ještě Turek Yasmani Copello (48.80) a Jamajčan Jaheel Hyde (48.89). Stejnou disciplínu žen ovládla Ukrajinka Viktoria Tkačuková v čase 54.18.

Cenné body do rankingu, které by mu pomohly k účasti na mistrovství světa v Eugene, přijel do Chořova získat na stodesítce překážek Petr Svoboda. V úvodu závodu si nevedl český rekordman vůbec špatně, když až do čtvrté překážky držel krok s rychlým Američanem Devonem Allenem. Na šesté překážce však ztratil rytmus a následnou překážku pak shodil rukou, což mělo za následek diskvalifikaci. „Jsem hodně zklamaný. Neběželo se mi špatně. Sice jsem trochu zaspal na startu, ale pak se mi podařilo soupeře dojet a do páté překážky to bylo dobré. Následně jsem se ovšem nechal zbytečně strhnout elitními jmény. V tom momentě se mi nepodařilo udržet předklon, kvůli čemuž přišla kolize. Čekají mě ještě dva mítinky v Berlíně a Záhřebu, takže se z tohoto závodu musím poučit,“ uvedl. Pro triumf si dosprintoval v čase 13.26 olympijský šampion Hansle Parchment z Jamajky.

Nejkvalitnější disciplínou celého mítinku byla beze sporu koule mužů. Té kraloval americký světový rekordman a dvojnásobný olympijský šampion Ryan Crouser, který zaznamenal 22.39. Rovných 22 metrů vrhl jeho krajan a úřadující mistr světa Joe Kovacs. Třetí byl Novozélanďan Tom Walsh za 21.68.

Byla také k vidění historicky nejrychlejší stovka na území Polska a postarala se o ni Jamajčanka Shelly-Ann Fraser-Pryceová, když prolétla rovinku vítězně v čase 10.81. Rekordy mítinku pak neodolaly v dalších čtyřech disciplínách. Jejich autory se stali Etiopan Tadese Worku na trojce (7:36.47), Nigerijka Tobi Amusanová na stovce překážek (12.64), portugalská koulařka Auriol Dongmová (19.32) a keňský půlkař Wycliffe Kinyamal (1:44.63). Za ním se blýskl velkým osobním rekordem 1:44.89 polský junior Kacper Lewalski.

Při příležitosti atletického svátku na domácí půdě se také se svou kariérou rozloučily dvě legendy polské atletiky. Tou první byl diskařský mistr světa a dvojnásobný stříbrný olympijský medailista Piotr Malachowski, jenž skončil díky výkonu 62.29 ve svém posledním závodě čtvrtý. Vyhrál Slovinec Kristjan Čeh za 66.65. Ve výškařském sektoru se pak loučila někdejší halová mistryně světa Kamila Licwinková. Ta zvládla nejlépe 191 centimetrů a byla třetí. Výkonem 196 centimetrů zvítězila Italka Elena Vallortigaraová.

Domácí prvenství zaznamenali ještě kladivář Pawel Fajdek (79.60) a čtvrtkařka Natalia Kaczmareková v novém osobáku 50.70. Mužské výšce a dvoustovce dominovali olympijští šampioni Ital Gianmarco Tamberi (230) a Kanaďan Andre de Grasse (20.21).

Americké triumfy nabídly tyč mužů a hladká čtvrtka stejné kategorie díky Chrisi Nilsenovi (586) a Michaelovi Cherrymu (44.94). O překvapivé vítězství v soutěži kladivářek se postarala Běloruska Nastasia Maslavová za 69.88.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout