Pestrý atletický víkend

pondělí 20. března 2023
Uplynulý atletický víkend byl napříč disciplínami velmi rozmanitý. Závodilo se na dráze i na silnici a proběhlo i kvalitní chodecké klání. Zde je přehled toho nejzajímavějšího.

Kejelcha vteřinu za historickým zápisem

Největší hvězdou silničního závodu na 5 kilometrů ve francouzském Lille byl Etiopan Yomif Kejelcha. Ten už byl předtím třetím nejrychlejším mužem historie této disciplíny a nyní se v této statistice ještě o jednu příčku posunul, když proběhl cílem v čase 12:50, kterým zaostal jen pouhou vteřinu za historickým světovým maximem krajana Berihu Aregawiho z Barcelony 2021.

Do TOP 10 historických světových tabulek se dostali také další medailisté. Stříbrný Keňan Reynold Cheruiyot se posunul časem 13:04 na sedmou pozici a bronzový Etiopan Telahun Bekele je s výkonem 13:07 na dělené deváté příčce.

Souboj o prvenství v kategorii žen byl o poznání těsnější než u mužů. Zvítězila Keňanka Caroline Nyaga před Etiopankou Mekides Abebe. Obě si s tratí poradily v čase 14:35, díky kterému se dělí o šesté místo v historických světových tabulkách.

Pekelně rychlé třístovky na Portoriku

Marileidy Paulino z Dominikánské republiky se na mítinku v Carolině na ostrově Portoriko stala třetí nejrychlejší ženou historie na trati 300 metrů. Stříbrná medailistka z čtvrtky na olympiádě v Tokiu a mistrovství světa v Eugene prolétla tuto distanci za 35.16 a v historii byly rychlejší pouze dvě závodnice, a to Shaunae Miller-Uibo, která v sezóně 2019 stanovila na Zlaté tretře v Ostravě dosud platné historické světové maximum 34.41 a mladá Namibijka Beatrice Masilingi, která se letos v únoru blýskla na mítinku v jihoafrické Pretorii časem 34.60.

Ve stejné disciplíně mužů se do své někdejší formy dostává olympijský šampion Steven Gardiner. Bahamský reprezentant zaostal časem 31.59 jen sedm setin za svým osobním rekordem a jedná se o jedenáctý nejhodnotnější výkon historie této disciplíny. Přesto nevede průběžně světové tabulky. Na již zmiňovaném únorovém závodě v Pretorii byl rychlejší Botswaňan Letsile Tebogo, jenž časem 31.52 dělí osmou příčku historie právě s Gardinerem.

Kvalitní chůze v Nomi

Chodecká trať v japonském městě Nomi je pověstná rychlými časy a výjimkou nebylo ani chodecké klání, které se zde uskutečnilo o uplynulém víkendu. V závodě žen se hned pět závodnic dostalo pod 1:30. Z triumfu se radovala favorizovaná Australanka Jemina Montag v čase 1:27:51. Druhá Sandra Arenas vylepšila kolumbijský národní rekord na 1:28:02. Třetí skončila v osobním maximu 1:28:43 další reprezentantka Austrálie Becky Henderson.

Na dvacítce mužů stlačilo svůj čas pod 1:20 šest borců. Nejrychlejší byl Australan Declan Tingay za 1:18:46 před Číňanem Yian Haifengem (1:19:09) a Japoncem Yutou Kogou (1:19:19).

Dvaadvacetimetrový Gill

Novozélanďan Jacko Gill se na domácím mítinku v Aucklandu stal pětatřicátým koulařem historie (hala i venku), který překonal dvaadvacetimetrovou hranici, když tento závod opanoval vrhem na 22.12 a poprvé v kariéře se tak mohl radovat z pokoření tohoto milníku. Navíc si připsal cenný skalp svého slavného krajana Toma Walshe, jenž zaostal výkonem 21.79 centimetr za svým sezónním maximem.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová