přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

27. září 2013, 14:32

Pearsonová má rekord. V běhu s vejcem na lžíci

Australanka Sally Pearsonová se vloni na stovce překážek přiblížila na dohled nejlepšímu času historie. Letos světový rekord překonala, ovšem v poněkud jiné disciplíně.

Sto metrů by souhlasilo, jenže překážkou v tomhle závodě je něco jiného: vejce, které je nutné po celou trať třeba udržet na lžíci. Jak známo, souhrn podobných kuriozit zaznamenává Guinessova kniha rekordů, do níž Pearsonová zapsala v Sydney výkon 16.59. Dosavadní rekord Ashrity Furmanové doslova smázla, neboť byl téměř o tři vteřiny pomalejší (19.39).

„Nemyslela jsem si, že to bude můj první světový rekord, ale beru to,“ uvedla překážkářská šampionka na svém facebookovském profilu v narážce na dosavadní „nezdar“ na dráze. Nutno podotknout, že to původně na rekord nevypadalo, běhalo se totiž na obrátkové padesátimetrové trati, která pochopitelně výkony o nějakou desetinu či celou vteřinu zhorší.

Nakonec bylo po diskuzi s trenéry Pearsonové rozhodnuto dráhu rozšířit z přístaviště, kde se závody konaly, do přilehlé ulice. Dobrovolníci tu zastavili dopravu, diváci vytvořili pro závodnici špalír. Ne všichni občané Sydney sdíleli při pondělním ránu nadšení pro zdolávání rekordů a slyšet bylo i jiné anglické slovo na „f“ než „fantastic“. Ale cesta pro rekord byla volná a jeden z přihlížejících, řidič trajektu to radostně komentoval: „Nádhera, prostě nádhera,“ citoval jej australský Daily Telegraph.

Mluvčí Guinessových světových rekordů Chris Sheedy se zase pro stejný list nechal slyšet, že jen výjimečně je nějaký výkon takhle přesvědčivě překonán. „Myslím, že tenhle rekord nějakou dobu vydrží,“ myslí si Sheedy. Sama Pearsonová se nicméně nevyjádřila, zda se ho pokusí ještě někdy vylepšit...

Michal Procházka, foto: Facebook atletky

Vytisknout