přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. července 2019, 12:31

Pátek v Brně přinesl sprinterské rekordy

Netradičně den před víkendem odstartoval republikový šampionát, který po osmi letech opět hostí moravská metropole. Na stadionu Pod Palackého vrchem vyrovnal Jan Veleba národní rekord a zároveň tím překonal rekord šampionátu. Ten pak na 4x100 m také vylepšily sprinterky USK Praha. Pozoruhodných výkonů však bylo v horkém odpoledni více.

Tak takovou mužskou stovku ještě republikový šampionát neviděl. Start se musel bohužel opakovat, na vině byl Pavel Maslák, jenž vyběhl dříve, než dovolují pravidla. Ale kdoví, v tu chvíli foukal pocitově silnější vítr než o pár okamžiků později, kdy byl podle oficiálního údaje takřka ideálně dozad - 1,6 m/s. Dva z favoritů dokázali i přes horší reakci na startu (oba přes 0.15 s) takřka dokonale využít podpory v zádech na trati, ve vzájemném souboji se pak dohnali ke skvělým časům. Jan Veleba z Dukly byl na cílové čáře za 10.16 vteřiny od výstřelu, čímž vyrovnal národní rekord svého rivala Zdeňka Stromšíka. Vítkovický sprinter podlehl ve svém sezónním maximu 10.17 o pouhou setinu, čímž se i on dostal pod úroveň "limitu" ČAS. "Já vždy říkám, že záleží na čase více než na umístění, takže jsem naprosto spokojený, neboť jsem zaběhl druhou nejrychlejší stovku v mém životě," říkal svěřenec Jaroslava Vlčka. "Moc gratuluju Velimu. K výbornému výsledku je potřeba skvělých podmínek – zázemí, dráha, vítr, ale i konkurence, kluci mě dnes hodně vytáhli," dodal poražený i na adresu Dominika Záleského z Univerzity Brno. Také on totiž zaběhl pod 11 let starý rekord šampionátu Lukáše Mila (10.26) a 10.24 je pro něj osobním rekordem.

Parádní a jen o málo méně vyrovnanou bitvu svedly o medaile ženy. I ony měly v zádech vítr o takřka optimální síle 1,6 m/s a nejlepší čtveřice vše zúročila v osobní rekordy. Nejhodnotnější zůstal v držení Kláry Seidlové a reprezentantka USK se v zatím nepříliš povedené sezóně dokázala skvěle připravit na domácí vrchol. Časem 11.38 se svěřenkyně Jakuba Uhra zařadila hned za rekordmanku MČR Kateřinu Čechovou (11.32), navíc, podobně jako mužské duo, splnila mírnější "limit" pro MS. Až do posledních metrů Kláru silně proháněla Nikola Bendová z Olympu Praha, která nakonec prohrála o tři setiny - 11.41. Bronz k potěše hostitelů, byť již obléká dres pražského USK, brala brněnská rodačka Marcela Pírková za 11.51. Velmi kvalitní osobák zaběhla i jablonecká juniorka Barbora Hůlková (11.69).

Sprinterky Univerzitního sportovního klubu pak běžely skvostně i ve štafetě. Klára Seidlová, Marcela Pírková, Lucie Domská, Helena Jiranová prolétly oválem za 44.43, čímž o 18 setin překonaly rekord šampionátu, který na stejném místě zaběhly jejich předchůdkyně z Olympu Brno před osmi lety. Výtečně se prezentovalo i "béčko" USK, sestava Kobiánová, B. Dvořáková, Hofmanová, Koudelová byla jen o půlvteřiny pomalejší než jejich kolegyně - 44.93 (45 vteřin zdolaly historii MČR jen zmíněné dva kluby). Bronz brala Škoda Plzeň (46.12). Mezi muži byl souboj o medaile o poznání dramatičtější, nakonec se i díky mocnému závěru radoval Sokol Kolín, kde sprintovali Koška, Holub, Jíra a (finišman) Hampl, v čase 40.65, o desetinu před pražskou Slavií (40.75), pod 41 vteřin se vmáčkli ještě dukláci (40.99).

Hladké stovky diváka naladily již v rozbězích. Famózně se předvedl zejména pozdější vítěz Jan Veleba, kterému ještě v tu chvíli osobní rekord (a NR) 10.15 sebral vítr, o dvě desetiny nad povolenou hranicí (+2,2 m/s). Zahanbit se nenechali spolufavorité, Zdeněk Stromšík svým rozběhem prosvištěl ve vyrovnaném rekordu šampionátu 10.26, Dominik Záleský ten svůj ovládl za 10.31 (oba vítr +0,6) před Pavlem Maslákem (letošňák 10.45). Podobně jako Veleba dopadla i nejrychlejší žena v kvalifikační fázi Klára Seidlová, které při čase 11.37 fouklo do zad 2,3 m/s. Spokojeny mohly být také Nikola Bendová (letošňák 11.64), dorostenka Adéla Novotná (osobák 11.76) i autorka třetího času Marcela Pírková (11.67).

Páteční program završila večerní výška na náměstí Svobody. Bohužel přišla hned o čtyři z pěti skokanek, které letos zdolaly 180 cm a více. A to včetně tváře nejen této soutěže, ale i celého MČR - Michaela Hrubá se totiž aktuálně vrací po zranění, byla alespoň přítomna v roli divačky-spolumoderátorky. Roli favoritky tak v centru Brna potvrdila Bára Sajdoková z Třince, která jako jediná zdolala 180 cm. Povedený návrat má za sebou Oldřiška Marešová z Kladna, která si nechybovala až do 176 a brala stříbro. Stejnou výšku, ale s jedním křížkem na nižší úrovni zvládla Denisa Majerová (Škoda Plzeň) a to jí vyneslo bronz.

Navzdory spalujícímu horku se běžela skvělá pětka žen, a to díky vzorné spolupráci dvojice Stewartová-Chlebiková, které se střídaly v udávání solidního tempa. V posledních okruzích se odpoutala od své kolegyně favorizovaná Moira Stewartová a závodnice Spartaku Praha 4 své úsilí bez potíží dotáhla k titulu v čase 16:22.74, čímž dokonce poskočila na sedmé místo v historické tabulce MČR. Hned za ní se zařadila vítkovická Aneta Chlebiková, která doběhla do cíle o deset vteřin později, přesně 16:32.33. Jen o pár vteřinek se do top 10 nevešla bronzová Tereza Hrochová (Škoda Plzeň), která dokončila za 16:43.24.

Jasnou jedničkou koulařského sektoru mezi ženami je Markéta Červenková, což potvrdila ziskem čtvrtého titulu. Závodnice USK Praha se sice trochu trápila co do délky, v závěrečných dvou pokusech však ukázala, že se letos pravidelně dostává za 17 metrů, a předvedla 17.12 a 17.28, čímž navíc poskočila na pátou pozici v historické tabulce MČR. Zbylé medailistky si sice zlepšily svá letošní maxima, přesto zůstaly o dva, resp. dva a půl metru za ní, duklačka Petra Klementová zapsala přesně 15.21, vítkovická Gabriela Pallová pak 14.57.

Výtečnou úroveň měla dálka, a to díky čtveřici skokanek, které - navzdory větru povětšinou foukajícímu do tváře - předvedly výkony 620 cm a lepší. Ke zlatu dolétla díky osobnímu rekordu 637 ze čtvrté série nejmladší finalistka, letos 18letá Barbora Hůlková. Svým výkonem se navíc jablonecká juniorka dostala do elitní desítky dálkařek historie MČR (na dělené 7. místo). O stříbro a bronz sváděly bitvu reprezentantky z USK a byla to nakonec vícebojařka Kateřina Cachová, kdo ji získal za své letošní maximum 628. Michaelu Kučerovou mohl přes těsnou porážku těšit vedle bronzu vyrovnaný osobák 627. K oddílovým kolegyním se v závěru přiblížila, ale nepřekonala Barbora Dvořáková, i ona přitom zopakovala životní výkon (620).

Nejlepším českým výkonem sezóny ozdobil soutěž diskařů Marek Bárta. Borec z Olympu Praha se v soutěži dvakrát dostal za 60 metrů, ve třetí sérii o 2.32 m, čímž si skoro o metr vylepšil osobní rekord. Obhájce titulu Tomáš Voňavka se musel spokojit se stříbrem, ač hodil o kus dál než před rokem na domácí půdě v Kladně (58.27 vs. 57.87). Bronz bral zkušený Jan Marcell z Univerzity Brno (55.02).

V tyčce zúročil své bohaté zkušenosti Jan Kudlička z Dukly, který po základu na 521 zvládl napodruhé i 544 a to mu stačilo k zisku již k jedenáctému titulu mistra ČR. Zdatně mu však sekundoval mladší kolega Matěj Ščerba z Ústí nad Labem, který si o centimetr vylepšil osobní rekord na 536, bronz bral další mladík David Holý z USK (521).

Díky národnímu výkonu 221 opanoval mistrovský závod výškařů Martin Heindl z Dukly a získal tak své druhé zlato z venkovního MČR. Životní závod prožil Josef Adámek ze Škody Plzeň, zvládl poprvé v kariéře 217 a pak i lehce shodil o 4 cm výše. Podobně jako on, ale s horším zápisem zvládl 217 i halový šampion Marek Bahník z Hradce Králové a zůstal mu tak tentokrát bronz.

Mladý trojskokan Ondřej Vodák z Univerzity Brno počtvrté letos, ale i v kariéře překonal 16metrovou hranici, a výkonem ze závěrečné série 16.02 bral zaslouženě svůj premiérový dospělácký titul. Stříbro zůstalo přes velkou snahu v posledních dvou pokusech zkušenému Jiřímu Vondráčkovi (Hvězda Pardubice) za výkon 15.79. Bronz díky sezónnímu maximu 15.38 vybojoval otrokovický Tomáš Janeček.

Na překážkových sprintech to bylo velice vyrovnané již v rozbězích, když na stovce byla nejrychlejší dvojice Jiranová-Koudelová (13.54 a 13.55), čelnou trojici na stodesítce Kisiala, Brož, Ryba pak dělily tři setiny (14.24-27). Ve finále žen se obě jmenované sprinterky USK Praha vzájemným soubojem vytáhly k letošním maximům 13.34 a 13.39, ze svého druhého titulu měla viditelně radost Lucie Koudelová, se stříbrem se musela spokojit Helena Jiranová. Bronz vybojovala už s větším odstupem Tereza Vokálová z Dukly (13.73). U mužů došlo k překvapení, specialistům totiž v osmé dráze vypálil rybník vícebojař z Olympu Praha Jiří Sýkora (14.15), pro další kovy si dosprintovali se 4setinovými odstupy dukláci Michal Brož (14.19) a David Ryba (14.23).

Mezi diskařkami podle očekávání vládla Eliška Staňková z Kladna, která hned v první sérii hodila 57.16, ale jistě chtěla s vyhlídkou na MS v Dauhá více. To se jí v dalším průběhu závodu už nepovedlo, i tak brala svůj sedmý mistrovský titul suverénně, stříbro totiž patřilo vítězce koule Markétě Červenkové za 48.82, v bitvě o bronz pak uspěla Lenka Matoušková (Olymp Praha, 45.63).

Stýplaři navzdory horku atakovali hranici 9 minut. Ani Jáchym Kovář, který dokázal v závěrečném kilometru výrazně zrychlit, však tuto metu nepokořil. Poněkud kuriózně si při úspěšné obhajobě zopakoval osobní rekord 9:01.97 z loňského MČR v Kladně. Stříbro vybojoval jeho oddílový kolega z Dukly Damián Vích (9:05.30) o dvě vteřiny před Davidem Follerem z Univerzity Brno.

Roli favorita soutěže kladivářů do puntíku splnil kladenský Miroslav Pavlíček, přičemž jeho nejdelší pokus atakoval sedmdesátku, když zůstal čtyři decimetry od ní (69.60). Vcelku jasno bylo i o stříbru, který vybojoval Patrik Hájek (Škoda Plzeň) za 63.92, nejvyrovnanější boj o bronz vyšel Danielu Čapkovi (Hvězda Pardubice), a to díky sezónnímu výkonu 58.39.

Páteční program také naplnily kvalifikační boje pro sobotní finále na ovále. Na hladké čtyřstovce nic nešetřila Lada Vondrová, prolétla ji za 52.22, bez potíží postoupila i zkušená Zuzana Hejnová. Mezi muži byl nejrychlejší půlkař Lukáš Hodboď (47.77), který si ve svém běhu poradil s Adamem Zelinkou (47.87), svůj běh vyhrál i hlavní favorit Patrik Šorm. Výborně zvládl rozběh překážkové čtyřstovky jeho kolega z reprezentačních štafet Jan Tesař, když se jen těsně nedostal pod 51 vteřin (51.07). Mezi ženami byla nejrychlejší Kateřina Ulrichová (60.18). Favorité si zajistili boj o medaile i na osmistovkách, nejkvalitnějších časů dosáhli mládežníci, finalistka ME do 22 let Vendula Hluchá (2:09.20) a Daniel Kotyza (1:52.05), který běžel o medaile patnáctistovku na ME juniorů.

Výsledky

Michal Procházka, foto: ČAS - Tomáš Taubr

Vytisknout