přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. září 2021, 12:09

Parádní sprinty v Nairobi

V keňské metropoli se uskutečnil poslední mítink v rámci letošní World Athletics Continental Tour Gold, který ozdobily zejména jedinečné výkony ve sprinterských disciplínách. Tyčkař Matěj Ščerba byl třetí.

Jediným českým zástupcem na stadionu Kasarani byl tyčkař Matěj Ščerba. Tomu se po náročném přesunu podařilo zdolat pouze základní výšku 510 centimetrů a další postupná hodnota již byla nad jeho síly. Přesto mu to stačilo na třetí příčku, jelikož například hlavní favorit Rus Timur Morgunov ani nezaložil. Celkem jasně zvítězil Nizozemec Rutger Koppelaar, jenž zapsal 565 centimetrů. Před našeho reprezentanta se vešel ještě Fin Tommi Holttinen za 550.

Jednoznačným vrcholem mítinku byla mužská stovka. Američan Trayvon Bromell prolétl rovinku v čase 9.76, čímž o setinu vylepšil vlastní nejlepší světový výkon roku ze závodu na Floridě a posunul se už na šesté místo historických světových tabulek po bok svého krajana Christiana Colemana. O šok se postaral druhý Keňan Ferdinand Omanyala. Muž, jehož osobní rekord před sezónou byl 10.32, potvrdil svůj raketový vzestup i na domácí půdě. Časem 9.77 srazil o sedm setin kontinentální rekord Jihoafričana Akaniho Simbineho a je osmým nejrychlejším mužem historie na této distanci. Jako třetí dosprintoval za 10.03 nestárnoucí Justin Gatlin.

Při závodu mužů na 200 metrů panovaly ideální povětrnostní podmínky, když sprinterům foukaly rovné dva metry do zad. Toho nejlépe využil Američan Fred Kerley, jenž si doběhl pro nový osobní rekord 19.76. Ke dvacetivteřinové hranici se přiblížili také druhý Botswaňan Isaac Makwala (20.06) a třetí Ital Filippo Tortu (20.11). Dvoustovku žen vyhrála dle očekávání juniorská světová rekordmanka, stříbrná olympijská medailistka a vítězka Diamantové ligy Christine Mbomaová z Namibie za 22.39. 

Pozici nejlepší světové mílařky současnosti potvrdila Faith Kipyegonová, která vyhrála v čase 4:02.40. Na mužské půlce se pouze jediný borec dostal pod 1:45, a tím byl Keňan Noah Kibet (1:44.97).

Souboj favorizovaných polských kladivářů vyzněl tentokrát lépe pro Pawla Fajdeka. Čtyřnásobný mistr světa porazil díky hodu na 78.33 svého krajana a čerstvého olympijského šampiona Wojciecha Nowického (77.99).

Petr Jelínek

Vytisknout