přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. května 2018, 23:54

Oštěpařské galapředstavení v Dauhá

V katarské metropoli odstartoval devátý ročník Diamantové ligy. Jednou z ozdob byl závod oštěpařů, ve kterém jsme měli dvojí zastoupení. K vidění byly také dva rekordy Diamantové ligy a řada nejlepších světových výkonů tohoto roku.

Jedinečnou kvalitu měla soutěž oštěpařů. Hned třem německým reprezentantům se podařilo překonat devadesátimetrovou hranici. Nejúspěšnější byl olympijský šampion Thomas Röhler, který potvrdil, že se mu v Dauhá daří a obhájil výkonem 91.78 loňský triumf. V napínavém souboji se před ním tentokrát musel sklonit mistr světa Johannes Vetter, jehož náčiní dolétlo na 91.56. Třetím do party devadesátimetrových německých oštěpařů byl Andreas Hofmann. Jeho oštěp se zapíchl na 90.08. Důvod k radosti měl i čtvrtý Ind Neeraj Chopra, jenž výkonem 87.43 vylepšil hodnotu národního rekordu své země. Obhájce posledních dvou diamantových trofejí Jakub Vadlejch si vylepšil sezónní maximum na 86.67, což stačilo v nabitém klání na pátou příčku. Druhý český reprezentant Petr Frydrych obsadil při své letošní závodní premiéře deváté místo za 80.07.

Chorvatská diskařská suverénka Sandra Perkovičová pokračuje ve své dominanci i v letošní sezóně a na úvodním mítinku Diamantové ligy to dokázala ve velkém stylu, když vylepšila rekord DL na 71.38. Zároveň se jedná o letošní nejlepší světový výkon. V pořadí ji následovaly Kubánky Yaime Pérezová (66.82) a Denia Caballerová (63.80).

Historické maximum diamantového seriálu se měnilo i na čtvrtce překážek mužů a k radosti domácího publika ho měl na svědomí Katařan Abderrahman Samba, jenž deklasoval zbytek startovního pole, když mu časomíra v cíli ukázala 47.57. Samba tak vylepšil svůj vlastní národní rekord i nejrychlejší světový čas této sezóny. Druhý Američan Bershawn Jackson na něj ztratil vteřinu a půl (49.08). Třetí skončil Kyron McMaster z Britských panenských ostrovů (49.46).

Další suverénní katarské prvenství připsal dle očekávání Mutaz Essa Barshim ve výškařském sektoru, který se úspěšně přenesl přes 240 centimetrů a posunul se do čela letošních světových tabulek. Druhou příčku si vyskákal Syřan Majid Ghazal za 233 centimetrů a cenné body za třetí místo bral Donald Thomas z Baham (230).

V trojskoku mužů byla v ohrožení osmnáctimetrová hranice. Nejblíže k ní měl Kubánec Pedro Pablo Pichardo, když doskákal na 17.95 a výrazně vylepšil letošní nejlepší světový výkon. Příliš pozadu nezůstal ani jeho tradiční soupeř Christian Taylor ze Spojených států. Ten zaznamenal 17.81. Třetí skončil s odstupem Alexis Copello (17.21).

Z nového bahamského národního rekordu se mohl radovat vítěz závodu na 400 metrů Steven Gardiner, jenž zvládl jeden okruh za 43.87. I on se posunul do čela letošních světových statistik a navíc stanovil hodnotu nového rekordu mítinku.

Hned pět závodnic stlačilo na stovce svůj čas pod jedenáct vteřin. Nejrychlejší sprinterkou byla Marie Josée Ta Louová z Pobřeží Slonoviny, která prolétla rovinku v letošním nejrychlejším světovém čase a osobním rekordu 10.85. Jako druhá se na cílové šachovnici předkláněla Nigerijka Blessing Okagbareová (10.90) O tři setiny zpět finišovala Jamajčanka Elaine Thompsonová (10.93).

Dalšího vylepšení národního rekordu i letošního světového maxima se dočkala na patnáctistovce Jihoafričanka Caster Semenyová, když se poprvé v kariéře dostala pod čtyři minuty. Zvítězila výkonem 3:59.92. Nový osobák 4:00.99 si zaběhla druhá Keňanka Nelly Jepkosgeiová. Třetí doběhla Etiopanka Habitam Alemuová (4:01.41).

Rekord mítinku neodolal ani na dvoustovce mužů. Zde se nejlépe dařilo Noahu Lylesovi ze Spojených států, když zatáčku s rovinkou proběhl za 19.83. Pod dvacet vteřin se dostal i druhý Jareem Richards z Trinidadu a Tobaga (19.99). Světový šampion Ramil Guliyev z Turecka byl třetí za 20.11.

Nejlepší ženský tyčkařský výkon v rámci mítinku v Dauhá zaznamenala Američanka Sandi Morrisová, když úspěšně zdolala výšku 484 centimetrů. Další čtyři závodnice skočily 464, nejlepší zápis přisoudil pomyslné medailové příčky Britce Holly Bradshawové a Američance Katie Nageotteové.

Závodu na 3000 metrů dominovaly keňské běžkyně. Zvítězila Caroline Kipkiruiová v letošním nejrychlejším světovém čase 8:29.05 před krajankami Agnes Tiropovou (8:29.09) a Hyvin Kiyengovou (8:30.51).

Podobně si vedli jejich mužští reprezentační kolegové na půlce, kde měl nejrychlejší finiš Emmanuel Korir (1:45.21) před mistrem světa z patnáctky Elijahem Manangoiem (1:45.60) a Nicholasem Kipkoechem (1:46.51).

Ženská stovka překážek byla jasnou záležitostí Američanek. Z plného bodového zisku se mohla těšit světová rekordmanka Kendra Harrisonová, která vyhrála za 12.53. O pět setin zpět cílovala Brianna McNealová (12.58) a třetí místo brala Sharika Nelvisová (12.75).

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - E. Erben

Vytisknout