Oštěpařka Brejchová přehodila limit ČAS pro Ósaku

úterý 10. července 2007
Na mítinku Super Grand Prix ve švýcarském Lausanne hodila Nikola Brejchová své náčiní do vzdálenosti 60.26 a splnila tak mírnější kritérium ČAS na srpnové mistrovství světa. Výškař Tomáš Janků byl druhý.

Oštěpařskou soutěž vyhrála evropská rekordmanka Christina Obergföllová výkonem 66.91 metru, druhá skončila Stefii Neriusová (63.12). Česká rekordmanka Barbora Špotáková se musela spokojit s bronzovou příčkou a především s hodem "jen" 60.89 m dlouhým. "S umístěním jsem samozřejmě spokojená, ale s výkonem už méně. Dnes mi vůbec nevycházel rozběh, což bylo příčinou," popisuje "nezdar" Špotáková. "Ten rozběh byl v podstatě na náhodu a já chci, aby byl příště na jistotu. V tréninku se na něj ještě do té doby, než odletím do Osaky, chci zaměřit," řekla česká rekordmanka.
Brejchové "limitní" výkon 60.26 stačil na čtvrté místo. Její vyjádření nemáme k dispozici, zprostředkováváme tedy alespoň gratulaci kolegyně Špotákové: "Nikole moc blahopřeji, jsem moc ráda, že má limit. Doufám, že v Ósace budeme minimálně dvě české oštěpařky, je to vždy lepší, když na takové velké soutěži máte vedle sebe někoho, kdo je ze stejné země." Obě naše oštěpařky za sebou nechaly výborné Kubánky, 4. Bissetovou a 5. světovou rekordmanku Menéndezovou, které tentokrát zůstaly dokonce pod 60m hranicí.

Nejlepšího umístění z našich atletů dosáhl výškař Tomáš Janků. Skočil 228 cm, stejně jako vítězný Stefan Holm i třetí Donald Thomas. "Věřil jsem, že vyhraju a měl jsem vyhrát," byl po závodě mírně zklamaný Janků. "Cítil jsem se výborně, ale teplota 8 stupňů mě přibrzdila. Snad už to příště vyjde," dodal. O konečném pořadí atletů "na bedně" rozhodly rozdílné zápisy. Svatoslavu Tonovi se nedařilo a s 216 cm byl až dvanáctý.

Skvělou dvoustovku zaběhl opět Američan Tyson Gay, svým soupečům již po zatáčce jasně ukazoval záda, cílem proběhl za 19.78, druhý Jamajčan Bolt již běžel pomaleji než 20 s. Rychlost testoval ve stejném závodě také čtvrtkař Jeremy Warriner, spokojit se musel s časem 20.52 a šestým místem. Gay vůbec předvedl jako jediný běžec v chladném počasí výraznější výkon, ostatní časy vítězů byly spíše průměrné.
Na stovce stačil sprinterovi z Baham Atkinsovi na výhru čas přes deset sekund, čtvrtkaři Kikayovi z Konga nad 45 vteřin. Zkušeným půlkařům vypálil rybník - byť také v pomalejším čase - teprve osmnáctiletý keňský talent David Rudisha. Krátké překážky vyhrál během těsně přes 13 vteřin Číňan Liu Šiang (13.01).
Štafetu 4x100 m však ozdobil svým výkonem Asafa Powell, jamajský výběr vytáhl z druhého místa k výhře v čase 38.75 před Velkou Británii (38.78).
Rekord mítinku vytvořil v tyči Brad Walker skokem 5.91 m. Za ním se srovnali dva Australané Burgess (5.75) a Hooker (5.70). Jediným osmimetrovým skokanem v souteži dálkařů byl Panaman Irving Saladino (8.36).

Přesně 11 vteřin, to je čas vítězné Američanky Torri Edwardsové na nejkratším sprintu žen. Do desetiny se za ní vešly ještě Jamajčanka Campbellová a další Američanka Barberová. Čtvrtkařky se nedostaly pod 50 vteřin, nejlepší byla v cíli Jamajčanka Novlene Williamsová (50.71). Rychle rozběhlou půlku závodnice nevydržely, v cíli se nakonec nedostaly pod 1:59, všechny medailistky však zaběhly pod 2 minuty. Zlato brala další Jamajčanka Kenia Sinclairová (1:59.13), až třetí byla Maria Mutolaová.
Napínavé souboje svedly překážkářky. Na krátkých rozhodly pouhé dvě setiny o vítězství Američanky Perryové - v cíli solidních 12.60. Na dlouhých se první čtyři atletky zmáčkly do pouhých 12 setin, výhru brala Ruska Ivanovová za 54.95. Skvělou dálkařskou formu předvedla vícebojařka Klüftová, když vyhrála za 6.84 m.