přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. června 2013, 14:08

Opory TNT Expressu jsou připraveny

Vlivem četných zranění očekávaná startovní listina 7. ročníku vícebojařského mítinku v Kladně řádně prořídla, přesto se na stadionu Sletiště sejde o víkendu kvalitní konkurence slibující výkony vysoko nad ceněnými hranicemi 6000 i 8000 bodů.

Kladenský mítink vícebojařské challenge IAAF (v níž už je počtvrté) se bude muset bohužel obejít bez většiny domácí elity. U držitele rekordu mítinku Romana Šebrleho není jisté, zda vůbec svou předpokládanou poslední sezonu absolvuje, Adam Sebastian Helcelet nedal dohromady svalové zranění, které jej trápí od Götzisu a mistryně republiky Kateřina Cachová nakonec také nebude moci startovat, neboť si při koulařském tréninku po Praze Academice hnula zády a závodit v tomto stavu by bylo rizikem.

Domácí naděje se tak budou upínat zejména k Elišce Klučinové, která tu vloni vyhrála v českém rekordu 6283 bodů. „Forma byla už v Götzisu, ale tam bylo špatné počasí. Na rekord si úplně nevěřím, záleží, jak sedne daný závod a vůbec je hodně faktorů, které to mohou ovlivnit,“ říká svěřenkyně Františka Ptáčníka, která nicméně vypíchla tři disciplíny, které jí při úvodním sedmiboji v sezoně nevyšly. „Na překážkách jsem zakopla, výška byla v průtrži tragédie, no a po dvou přešlapech v dálce ten třetí nebyl zrovna ideální,“ ví národní rekordmanka.

Výkonnostně nad Klučinovou stojí ve startovní listině Ukrajinka Melnyčenková s osobním rekordem 6445 a zejména pak Polka Karolina Tymiňská, která své maximum má ještě o sto bodů výš (přesně 99). Má tedy po třech druhých místech v Kladně velkou šanci konečně si sáhnout na vítězství. „Vloni jsem měla únavovou zlomeninu, teď je to v pořádku, tak věřím, že jsem připravena dobře, vždy se mi tu dobře závodilo,“ říká závodnice, která je smolařkou i na velkých akcích, kde už třikrát skončila na čtvrtém místě. Přes dobrou pohodu zejména v dálce či zlepšenému oštěpu však zůstává s cíli skromná. „Jelikož mi chybí loňská sezona, chtěla bych především splnit limit pro MS 6100 bodů,“ nechala se slyšet Tymiňská.

Obdobný cíl má v tomto směru i Klučinová, na stejné jako polské úrovni je nastaveno i přísnější nominační kritérium ČAS. Cokoli nadto bude jen dobře. „Chtěla bych potrápit holky,“ říkala na adresu favoritek. O rekordu, který v Kladně už dvakrát složila, však příliš mluvit nechtěla. „Vždy jsem předtím říkala, že to na něj nevidím, a pak to vyšlo. Takže to nebudu měnit,“ vysvětlila Klučinová.

Kromě zmíněné trojice najdeme ve startovní listině ještě jednu šestitisícovou sedmibojařku, osobní rekord Řekyně Ifantiduové je na úrovni 6109 bodů, těsně pod významnou metou je před Kladnem ještě Běloruska Necvjaťajevová (5940). V závodě půjde i o limit na ME do 22 let, zatímco Alena Galertová už má pro Tampere splněno, její tréninková kolegyně Aneta Komrsková bude mít po MČR v Houštce šanci na reparát.

Mužská startovní listina, která přišla mimo jiné kvůli zranění achilovky o Treye Hardeeho, obsahuje dvě zvučná jména. Jelikož druhý desetibojař světových tabulek a olympijský medailista Bělorus Kravčenko (osobní rekord 8617, letos 8390) dorazí až dnes večer, byl hostem tiskové konferenci medailista z MS i OH a obhájce loňského prvenství Dmitrij Karpov. Reprezentant Kazachstánu s maximem 8725 vzhlíží k závodu s optimismem. „Na letošní sezonu jsem absolvoval přípravu po dlouhé době naprosto bez problémů. Je to pro mě vstup do sezony, chtěl bych tedy alespoň 8200 bodů, ale mohlo by to být i lepší,“ nechal se slyšet Karpov, který se chystá startovat před vrcholem v Moskvě ještě na šampionátu Asie.

Třetím osmitisícovým mužem ve startovce je Srb Mihail Dudaš (OR 8256), kterého si jistě vybavíme jako muže, jenž v březnu o pár bodíků sebral v Göteborgu medaili Helceletovi. „Sezonu jsem začal velmi dobře, vydařila se mi také příprava v Jižní Africe a mám za sebou pár dobrých závodů v individuálních disciplínách. Jsem moc rád, že můžu závodit v zemi skvělých vícebojařů, chtěl by si tu atmosféru tady užít,“ vyprávěl plynně anglicky Dudaš, který by samozřejmě za ideálních podmínek chtěl útočit na svůj osobní rekord.

Roli domácí jedničky by měl mezi desetibojaři plnit čerstvý mistr republiky Marek Lukáš, který zatím nejvíce v kariéře složil 7518 bodů právě v sychravé Houštce před dvěma týdny. Kvalitnější osobní rekordy jeho kolegů, Pavla Baara (7650) a Adam Nejedlého (7614) už jsou z dřívějších sezon. Mezi startujícími budou i zbylí medailisté z MČR Adam Hromčík a Michal Štefek, ke kompletnímu výčtu českého pole už chybí jen Václav Sedlák a Jaroslav Hedvičák, úspěšní vícebojaři zejména v mládežnických kategoriích.

Program TNT Express Meetingu začíná zítra v 11:10 (10:50 zahájení), v neděli již od 10 hodin. Více o mítinku najdete v rubrice Zaostřeno na a také na stránkách mítinku.

Michal Procházka

Vytisknout