přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

31. prosince 2021, 08:15

Okamžik roku #9: Zlatá juniorská satisfakce

Málokdy dostane sportovec ještě v témže roce šanci na reparát. A využít ji také není jen tak. Devátý okamžik roku připomene, jak se junior František Doubek oklepal z nezdaru a došel si pro vysněné zlato. A zmíníme i další úspěchy této kategorie.

Odklad juniorského světového šampionátu dal šanci evropským talentům na dva vrcholy. Při tom prvním, kontinentálním v Tallinnu desetibojař František Doubek přišel o šanci na medailový výsledek chybou na čtyřstovce. Na globální akci v Nairobi měsíc nato se zakousl a přes nepříznivý vývoj závod otočil druhý den ve svůj prospěch a vystoupal na nejvyšší stupínek. Světové zlato v národním rekordu vyneslo svěřence Miroslava Ruckého ve výročních anketách nejen do pozice juniora roku v rámci atletiky, ale také celého českého sportu.

Příběh Doubkova vrstevníka Jana Doležálka je do jisté míry podobný. Jistě, páté místo z Tallinnu mezi kladiváři není neúspěchem, ale v Nairobi byla štěstěna svěřenci Ivy Tlapákové a Jana Touše nakloněna více. Dva národní rekordy a tím druhým získal zlato jen o centimetry před svými soupeři…

O Elišce Martínkové a její letošní jízdě už byla v tomto seriálu řeč, a tak zmiňme ještě druhého medailistu z mistrovství Evropy. Eduard Kubelík si zde podobně jako Eliška pověsil na krk stříbro. I ve světové konkurenci – ostré i přes absenci sprinterských velmocí – sahal na dvoustovce po finále. V semifinále v Nairobi běžel 20.65, o 17 setin rychleji než při národním rekordu v Tallinnu, leč vítr byl lehce přes povolenou hranici. A elitní osmička mu unikla o jediné místo.

Michal Procházka, foto: Vítězslav Perun a Soňa Maléterová

Vytisknout