Ohlédnutí za Diamantovou ligou 2021

pondělí 27. září 2021
Nejprestižnější atletický seriál má za sebou dvanáctý ročník. Jaký byl?

Loňský ročník Diamantové ligy byl výrazně narušen koronavirovou krizí. Letos už se pomalu vracel do normálu, i když některým omezením a změnám se opět nevyhnul. Základní část měla pouze jedenáct mítinků. Dvě čínské zastávky byly zrušeny a stejný osud postihl také závod v marockém Rabatu. Londýn byl nahrazen Gatesheadem, kde se tím pádem Diamantovka v tomto roce konala dvakrát. Místo v Římě se pak závodilo ve Florencii. Dvoudenní finále pak hostil Curych, který se dříve o finálová klání dělil s Bruselem, ze kterého se stal řadový mítink. Důležité však bylo, že se po roční odmlce zase bojovalo o diamantové trofeje. Loni se totiž nerozdávaly.

Jeden dospělý a jeden juniorský světový rekord.

Průběhu 12. ročníku padala řada jedinečných výkonů. K vidění byl jeden světový rekord zásluhou překážkáře Karstena Warholma, který v Oslu překonal časem 46.70 o osm setin tehdejší zápis Američana Kevina Younga z olympiády v Barceloně 1992. Warholm následně ještě svěťák výrazně vylepšil při svém triumfu na hrách v Tokiu.

Při curyšském finále pak již poněkolikáté v sezóně posunula hodnotu vlastního maxima této kategorie Namibijka Christine Mbomaová, když si zasloužila diamantový primát v čase 21.78.

Osm rekordů Diamantové ligy

Celkem v osmi disciplínách se měnila hodnota rekordů Diamantové ligy. Hned třikrát k tomu došlo v Eugene. Američan Ryan Crouser zde poslal svou kouli do vzdálenosti 23.15. Jamajčanka Elaine Thompson-Herahová se časem 10.54 přiblížila zdánlivě nepřekonatelnému světovému rekordu Florence Griffith-Joynerové a Nor Jakob Ingebrigtsen zaběhl rekordní míli za 3:47.24.

Dvě historická maxima tohoto seriálu byla k vidění v Oslu. Kromě již zmiňovaného Warholma, se mohl radovat z titulu nového rekordmana také Etiopan Yomif Kejelcha v běhu na 3000 metrů. Jeho čas v cíli byl 7:26.25.

Ve Stockholmu zaběhla nejrychlejší ženskou čtvrtku překážek v historii Diamantové ligy 52.37 Nizozemka Femke Bolová. V Lausanne zase přepisovala rekordní statistiky venezuelská královna této disciplíny Yulimar Rojasová, zaznamenala druhý nejlepší výkon historie 15.52 a velkého milníku dosáhla při curyšském finále ruská tyčkařka Anželika Sidorovová, která se stala teprve třetí ženou historie, která pod otevřeným nebem zdolala hranici pěti metrů. Nový rekord Diamantové ligy stanovila na 501 centimetrech.

Česká stopa

V průběhu této sezóny si zazávodilo na Diamantové lize sedm českých atletů. Čtyřem z nich se podařilo probojovat do finále v Curychu. Jakub Vadlejch si v něm vyházel díky výkonu 85.22 třetí příčku. Stejného umístění dosáhla také Nikola Ogrodníková za 61.54. Hned za ní skončila na čtvrtém místě Barbora Špotáková (61.43). Dálkař Radek Juška obsadil šesté místo, když dolétl nejdále na 787 centimetrů.

Do diamantových mítinku zasáhli ještě koulař Tomáš Staněk, oštěpař Vítězslav Veselý a běžkyně Kristiina Mäki. O jediné vítězství v průběhu tohoto ročníku se postarala Barbora Špotáková, která opanovala závod v Monaku. Bylo to již její 21. primát na mítinku Diamantové ligy. Pouze šest atletů a atletek napříč všemi disciplínami má na svém kontě více výher. Na vrcholu této statistiky je chorvatská diskařka Sandra Perkovičová s 44 vítězstvími. Letos přidala dvě.

Finále v Curychu

V samotném finále se soutěžilo celkem o 32 diamantových trofejí. Na startu bylo 19 olympijských vítězů z Tokia a dvanáct z nich dokázalo vyhrát i zde. O určité výměně generací hovoří i fakt, že hned 23 atletů a atletek se radovala ze svého vůbec prvního celkového vítězství v Diamantové lize.

Pouze devět jmen pak svůj diamantový úspěch z minulosti zopakovalo. Výškařka Maria Lasickeneová získala už pátou Diamantovou trofej a dorovnala se tak na Barboru Špotákovou a kolumbijskou trojskokanku Caterine Ibarguenovou (nejvíce trofejí má francouzský tyčkař Renaud Lavillenie, který jich posbíral 7). Keňský mílař Timothy Cheruiyot bral čtvrté finálové prvenství v řadě. Srbská dálkařka Ivana Španovičová a Jamajčanka Elaine Thompson-Herahová se radovaly potřetí.

Po dvou trofejích mají švédský diskař Daniel Stahl, Karsten Waholm na čtvrtce překážek, portugalský trojskokan Pedro Pablo Pichardo a keňská mílařka Faith Kipyegonová.

Naopak světoví rekordmani a olympijští vítězové Ryan Crouser, Armand Duplantis a Yulimar Rojasová vyhráli diamantový seriál vůbec poprvé.