přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

30. července 2021, 03:43

Müller do semifinále

V průběhu dopoledního programu prvního dne atletických soutěží na olympijských hrách v Tokiu jsme měli zastoupení v překážkáři Vítu Müllerovi, jenž nám udělal radost postupem do semifinále.

Vít Müller odstartoval při své olympijské premiéře v závěrečném pátém rozběhu na 400 metrů překážek z třetí dráhy. Postupový klíč byl stanoven na čtyřech přímých postupových místech a dalších čtyřech nejrychlejších časech. Svěřenec trenéra Jiřího Kmínka bojoval až do posledních metrů o přímou postupovou pozici s Nizozemcem Nickem Schmidtem, kterému nakonec podlehl o pouhé čtyři setiny. Mrzet ho to však nakonec nemuselo, jelikož díky času 49.59 se do semifinále protlačil. Víťovi přálo i trochu štěstí, jelikož byl posledním postupujícím do dalšího kola. Nejrychlejší rozběhový čas 48.38 měl na svědomí Katařan Abderrahman Samba. „Po doběhu jsem byl hrozně naštvaný, ale pak přišla strašná úleva, když se u mého jména objevilo malé q. Odjížděl jsem do Tokia s 35. místem v žebříčku a v semifinále je 24 překážkářů, takže je to určitě úspěch. Přijel jsem sem s tím, že bych chtěl běžet pod 49 vteřin, tak uvidíme, kolik zbylo sil,“ zhodnotil Müller.

Jeho slova doplňuje trenér Jiří Kmínek. „Fyzicky je Víťa připraven dobře. Po technické stránce to dnes nebylo stoprocentní. Měl už překážkově lepší závody. Je trochu nervák, ale popral se s tím dobře. Když to nejde hlavou, tak silnou. Příprava směrem k semifinále bude jednoduchá. Zítra si půjde volně zaběhat. Už není na co tlačit,“ uvedl.

 

V rozbězích na 3000 metrů překážek předvedl nejrychlejší čas 8:09.83 etiopský stříbrný medailista z posledního MS v Dauhá Lamecha Girma. Spolu s ním se vyvezl k novému japonskému národnímu rekordu 8:09.92 Ryuji Miura, což byl velký domácí úspěch. Naopak hned několik favoritů ve finále neuvidíme. Ať už se jedná o čtvrtého muže letošních světových tabulek Etiopana Tadese Takeleho, Keňana Leonarda Betta, pátého ze světového šampionátu v Dauhá a vedoucího muže evropských sezónních statistik Djilali Bedraniho z Francie nebo úřadujícího vicemistra Evropy Fernanda Carra ze Španělska.

Že se máme na stovce žen na co těšit, naznačily již rozběhy. V nich byla nejrychlejší Marie-Josée Ta Louová z Pobřeží Slonoviny, která časem 10.78 vyrovnala africký rekord své krajanky Murielle Ahoureové z roku 2016. Dařilo se také jamajským favoritkám. Obhájkyně posledních tří titulů Elaine Thompson-Herahová a Shelly-Ann Fraser-Pryceová zaběhly shodně 10.84. Novým národním rekordem 10.91 se blýskla Švýcarka Ajla del Ponteová.

Limit pro finále výškařů byl nastaven na hodnotě 230 centimetrů. K účasti v boji o cenné kovy nakonec stačilo skočit 228 centimetrů, což zvládlo celkem 13 výškařů. Většina favoritů postoupila. Možná trošku nečekanými výpadky byly slabší výkony Švýcara Loice Gasche a Američana Darryla Sullivana, kteří dělí v letošních světových tabulkách čtvrtou příčku s výkonem 233 centimetrů. Do finále se ovšem nepodívají, stejně jako zkušený Ukrajinec Andrej Protsenko.

Jediným diskařem, který dokázal pokořit kvalifikační limit 66 metrů, byl leader letošních světových tabulek Daniel Stahl, jenž opanoval tuto fázi olympijského klání hodem na 66.12. Těsně za ní pak zaostali další hlavní favorité Litevec Andrius Gudžius (65.94) a Slovinec Kristjan Čeh (65.45). Naopak stříbro z Ria neobhájí polská legenda této disciplíny Piotr Malachowski. Do finále se neprobil ani úřadující vicemistr světa Fedrick Dacres z Jamajky a na svou první olympijskou medaili si bude muset počkat Samoa, její největší naděje na pódiové umístění Alex Rose též skončil v kvalifikaci.

V rozbězích na 800 metrů stlačily svůj čas pod dvě minuty pouze dvě závodnice, a to Jamajčanka Natoya Gouleová (1:59.83) a Britka Jemma Reekieová (1:59.97). Do dalšího kola nepostoupila například někdejší světová šampionka a finalistka posledních tří mistrovství světa Eunice Sumová z Keni.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: Jiří Kmínek

Vytisknout