přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

28. května 2015, 15:47

Odložilův memoriál: výtečná šance pro domácí

22. ročník mítinku nejvyššího evropského okruhu opět láká na takřka kompletní tuzemskou špičku. Elita v čele s halovými mistry Evropy Maslákem a Holušou bude k vidění na pražské Julisce v pondělí 8. června.

Pavla Masláka čeká repríza duelu z Tretry s Polákem Zalewským (tentokrát na 400 m), Jakub Holuša se zase na memoriálové patnáctistovce pokusí o český rekord (tempo na kilometr 2:24) – to jsou hlavní taháky z pohledu domácích atletů. „Ze špičky bychom měli mít všechny domácí zdravé závodníky,“ slibuje šéf Memoriálu Josefa Odložila Miroslav Ševčík. Výjimku tvoří dvě ženské disciplíny, čtvrtka překážek, která padla mezi dva diamantové mítinky, a oštěp, kde zatím není potvrzena Barbora Špotáková. Ze zajímavých zahraničních jmen budou třeba k vidění vedle Zalewského i další úspěšní z úterní Zlaté tretry jako brazilský tyčkař Braz nebo izraelská oštěpařka Dorozhonová.

„Jsem rád, že se Memoriál drží v prestižní sérii čtyřech mítinků se statutem Premium Evropské atletiky,“ uvedl předseda ČAS Libor Varhaník. „Věřím, že se představí široké pole českých atletů, a také doufám v lepší počasí,“ dodal Varhaník se zjevným odkazem na nevlídnost svatého Petra v Ostravě. „Termín je před jedním z vrcholů, ME družstev, takže je to šance jak otestovat formu a také se poměřit s elitními závodníky,“ přidal svůj pohled šéftrenér ČAS Tomáš Dvořák.

A co bychom tedy dle předběžné startovní listiny měli vidět v hlavním programu? Mužské disciplíny na dráze nabídnou (kromě zmíněných 400 a 1500 m) stovku se sprintery s osobními rekordy pod 10.1, překážkovou stodesítku s Petrem Svobodou, čtvrtku překážek s medailistou MS Bekričem ze Srbska, stýpl zase dva borce s OR pod 8:10. Z technik se chystá výška s Jaroslavem Bábou, tyčka s Poláky Wojciechowským a Soberou spolu s domácími Janem Kudličkou a Michalem Balnerem, kladivo s Lukášem Melichem, koule s kompletní elitní tuzemskou trojicí, tedy včetně medailisty z HME Ladislava Prášila, který už je podle slov šéftrenéra zdravotně fit. Ženské disciplíny jsou početně skromnější, naplánována je osmistovka s Lenkou Masnou, stovka překážek s dvojicí s OR pod 12.8, čtvrtka s plůtky s Američankou Carterovou, oštěp třeba s Australankou Mitchellovou, dále pak také hladká trojka a trojskok. Tradičně kvalitní bývá na „Odložilovi“ také předprogram„Dukla mítink“.

Diváci mají jako vždy vstup volný, naopak si mohou ještě odnést nějakou cenu ze slosování. To je může navíc „potkat“ i v akci „Zatočte s elektroodpadem“, tedy donesou-li malý starý spotřebič.

Více o mítinku na www.memorial-odlozil.cz.

Michal Procházka, foto: J. Kucharčík

Vytisknout