přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

30. května 2013, 15:58

Odložilův memoriál opět láká na české hvězdy

Mítink vzniklý jako památka na úspěšného běžce poutá pro svůj jubilejní dvacátý ročník opět především disciplínami, v nichž vynikají čeští atleti. A tak bude 10. června na Julisce, kam se po loňském strahovském azylu „Odložil“ vrací, k vidění celá řada domácích hvězd. Hejnová, Veselý, Maslák, Rosolová, Holuša, Kudlička, Škrobáková – to jsou jména, na která pořadatelé upozorňují především.

Memoriál slaví výročí, ale zvláštní oslavy nechystá. „­Snažili jsme se sehnat co nejkvalitnější závodníky,“ říká prostě šéf organizátorů Miroslav Ševčík, synovec Josefa Odložila, na jehož počest se mítink od roku 1994 koná. Ševčík byl u toho od samotného vzniku, a s tímto vědomím považuje za největší úspěch fakt, že mítink přes celkově se horšící ekonomickou situaci nezmizel z mapy, ba co víc – drží se mezi elitou evropského okruhu mítinků. „Dvacet let v prestižní skupině mítinků je svým způsobem unikum,“ upozornil na dlouholetou kvalitu ředitel ČAS František Fojt a dále vypočítal náročné podmínky – finanční, technické a další – které Premium mítink EA musí splňovat. Mimo jiné musí rozdat minimálně 90 tisíc eur na „prize money“.

Veselý chce dobrý start závodní šňůry

Z nejvyšší úrovně evropského okruhu skutečně řada akcí vypadla, ať už zcela zanikla či jen ustoupila na nižší „level“, a ze zamýšlených 12 až 14 mítinků zůstalo vedle Odložilova memoriálu už jen dalších „sedm statečných“. Úbytek závodů pociťují i samotní atleti, jak potvrdil host dnešní tiskové konference, domácí oštěpařská jednička Vítězslav Veselý. „Je to cítit, že příležitost startovat klesá. Ti, co se na Diamantovou nedostanou, můžou mít docela problém,“ říkal Veselý chápavě , ačkoliv se jeho jako vítěze nejprestižnějšího seriálu se tento problém netýká.

Naopak spíše raději nějakou akci odmítne, jako třeba zítřejší mítink v Desavě. „Zrušil jsme start, abych byl v pohodě na náročnou závodní šňůru,“ vysvětlil své úvahy podle světových tabulek průběžně druhý oštěpař sezony, který právě „Odložilem“ načne týdny, v nichž start střídá start: Oslo 13.6., Tábor 16.6., Dublin 23.6., Ostrava 27.6., Birmingham 30.6., Lausanne 4.7. „Nebude čas přitrénovat,“ uvědomuje si Veselý, který tedy závodní pauzy využívá k několika dnům tvrdší práce. Do Prahy si tak dnes ze soustředění v Nymburce jen odskočil. A nejen na tiskovku, ale také k plnění jedné studijní povinnosti na FTVS. Pro oštěpaře to bude vcelku kuriózní: taneční zkoušku absolvuje mimo jiné s někdejším desetibojařem Jiřím Rybou.

A závodní přestávka má i další důvody. Přestože Veselý nezačal sezonu zle, není to zatím zdaleka ideální, co se týče techniky. „S rozběhem jsem se zatím dost pral,“ ví dobře. K tomu se přidaly bolístky v achilovce či se zády. „Z dvojzávodu v Asii (Šanghaj, Peking) jsem dojel rozhozený. Doufám, že se pauza zúročí, protože jsem jinak přijel z Afriky dobře připravený,“ myslí si.

A tak Veselý doufá v dobrý začátek závodní šňůry. „Říká se, že když je dobrý start, je i dobrý konec. Je to vždycky speciální závodit na domácím stadionu, navíc nemusíme někam cestovat,“ tvrdí v narážce na dosavadní tři asijské starty. „No a když si zdřímnu v den závodu, je to plus,“ pochvaluje si s úsměvem při pohledu na začátek závodu v 18:45. „Ale ne vždy to zvládnu, nervozita bývá veliká,“ dodává vážněji a při pohledu na startovku reaguje: „Nebude to žádná sranda. Chybí jen dvě velká jména (Pitkämäki, Thorkildsen), jinak je tam z letošních tabulek celá špička a hlavně nastupující mládí,“ uvědomuje si oštěpař, který by rád v sezoně házel za 85 metrů a kromě toho bude doufat „v nějaký ten úlet“.

Postaveno na českých atletech

Jak už bylo naznačeno v úvodu, tradiční snahou pořadatelů Odložilova memoriálu je prezentovat domácí špičku v soubojích se zahraniční konkurencí. Z tohoto pohledu bychom měli vypíchnout především mužskou hladkou čtvrtku s Pavlem Maslákem, jehož soupeři Roberts a Steele už také běželi pod 45 s, a ženskou překážkovou čtvrtku, kde zajímavý souboj nabídnou už i samotné domácí závodnice Zuzana Hejnová a Denisa Rosolová, k nimž přihoďme minimálně ještě minimálně Bulharku Stambolovovou.

„Memoriálová“ patnáctistovka bude s Jakubem Holušou a rodilými africkými mílaři v čele s v Keni narozeným Turkem Özbilenem, v tyčkařském sektoru se domácí jednička Jan Kudlička střetne mimo jiné s olympijským medailistou Holzdeppem, nejvážnější soupeřkou Lucie Škrobákové by měla být na stovce překážek Rusky Galitská a Samylovová. Alespoň jeden český zástupce ale nebude chybět ani v dalších osmi disciplínách hlavního programu, a tak uvidíme v akci mj. Jana Velebu (100 m), Martina Mazáče (110 m př.), ­Josefa Proroka (400 m př.), Milana Pírka (dálka), Terezu Čapkovou (1500 m), Oldřišku Marešovou (výška) či Janu Kárníkovou (koule).

Zpátky na Julisku

Před rokem musel Memoriál Josefa Odložila vzít povděkem za dočasné umístění na strahovském kopci. Proti původním předpokladům se z Rošického stadionu navrátil mítink na Julisku již letos, přestože stavební práce na budově lázní nejsou u konce. „Za Strahov jsme byli vděční,“ říká k tomu Ševčík, „ale všichni chtěli zpátky na Julisku, je to tam domácí zázemí pro pořadatele z Dukly a tím pádem je tu vše snazší. Podařilo se práce upravit tak, že nebudou narušovat hladký průběh mítinku, největší omezení bude v parkování,“ vysvětluje ředitel mítinku.

Diváci nebudou ochuzeni ani o tradiční předprogram v podobě žákovských závodů „O pohár primátora hlavního města Prahy“ („jen ještě nevíme, který to bude,“ glosuje Ševčík) či Dukla mítink, jenž nabízí dalším domácím atletům atmosféru akce mezinárodní úrovně. A návštěvníci mohou opět přinést své nepotřebné elektrospotřebiče, za což si naopak mohou s trochou štěstí odnést něco hodnotnějšího. Slosovatelné jsou i vstupenky jako takové, bude je možné volně stáhnout na webu a k dispozici budou i u vstupu na stadion. Cestovat lze jako vždy posílenou dopravou, linka 131 staví přímo nad stadionem, zastávka Juliska.

Stránky mítinku: www.memorial-odlozil.cz

Michal Procházka, foto: I. Roháčková

Vytisknout