přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. března 2020, 14:00

Odložení startu DL a další novinky

Přinášíme přehled toho nejzajímavějšího, co se ve světě královny sportu v uplynulých dnech událo.

Posunutí startu Diamantové ligy

Sérii odkládání atletických akcí se nevyhnula ani Diamantová liga. Letošní ročník měl odstartovat již 17. dubna v katarském Dauhá a následně se měl přesunout ke dvěma mítinkům do Číny. Všechny tři úvodní mítinky „Diamantovky“ budou odloženy. Zatím je znám náhradní termín pouze u mítinku v Šanghaji, který by se měl namísto původně avizovaného 16. května uskutečnit 13. srpna. Aktuálně by tak měl tedy 11. ročník Diamantové ligy odstartovat 24. května ve Stockholmu, pokud ovšem nedojde k dalšímu odkládání sportovních akcí.

Odložení chodeckého MS družstev

Dalším významným atletickým podnikem, jehož termín konání se posouvá, je mistrovství světa v chůzi družstev, které měl ve dnech 2. a 3. května hostit běloruský Minsk. Běloruská vláda oznámila, že ruší do dubna veškeré sportovní akce, čímž by zároveň byly i narušený přípravy na tento šampionát. O náhradním termínu konání chodeckého MS týmů rozhodne World Athletics v průběhu následujících týdnů.

Na OH maximálně 10 nezávislých ruských atletů

Rada Světové atletiky obnovila na svém zasedání proces udělování neutrálního statusu pro ruské atlety. Zároveň však omezila počet ruských nezávislých atletů, kteří budou moci startovat na olympijských hrách a dalších mezinárodních akcích na deset závodníků. Tento limitovaný počet se nevztahuje na mistrovství světa juniorů ani na jednorázové mítinky. Udělování neutrálního statusu však bude spuštěno až poté, co ruská atletická federace uhradí alespoň polovinu ze stanovené pokuty 10 milionů dolarů, což musí učinit nejpozději do 1. července 2020. „Trvale jsme se snažili oddělit čisté atlety od zkaženého systému a kvůli tomu jsme obnovili proces udělování neutrálního statusu pro ruské atlety a umožnili jim znovu závodit na mezinárodních mítincích. Počet atletů na seniorských světových a evropských akcích včetně olympijských her v Tokiu jsme však omezili na deset. Předchozí opatření bohužel na změnu kultury v ruské atletice zjevně nestačila. Doufejme, že tato budou již dostatečná, aby měla za následek skutečnou změnu,“ uvedl v oficiálním prohlášení předseda World Athletics Sebastian Coe.

Nový termín HMS v Nankingu

Halové mistrovství světa v Nankingu, které byla odloženo z důvodu vypuknutí koronaviru, proběhne příští rok v termínu 19. – 21. března 2021. Rozhodla o tom na svém zasedání Rada World Athletics.

První závody v Číně od vypuknutí koronaviru

V Číně proběhly první atletické závody od doby, kdyby byly všechny soutěže na území této země zakázány. Na halovém mítinku v Pekingu si odbyla svůj letošní závodní debut domácí koulařská hvězda Gong Lijiao. Dvojnásobná světová šampionka poslala své náčiní do vzdálenosti 19.70, čímž se suverénně dostala do čela průběžných světových tabulek tohoto roku. Zároveň se jedná o její třetí nejlepší kariérní výkon v hale. Za svým osobním rekordem z roku 2011 zaostala o 23 centimetrů. Samotný mítink pořádala pekingská univerzita pro vlastní atlety a uskutečnil se bez diváků. Čínská atletická asociace potvrdila, že další mítinky jsou naplánovány na duben.

Simbine zářil v Pretorii

Letošní nejlepší světový výkon padl také na mítinku v jihoafrické Pretorii. Obstaral ho sprinter Akani Simbine, jenž se stal prvním mužem, kterému se v této letní sezóně podařilo prolomit hranici deseti vteřin. Simbine absolvoval tři běhy. V rozběhu zaznamenal 10.03, v semifinále se zlepšil na 10.01 a ve finále pak prolétl rovinku v čase 9.91, což je pouze o dvě setiny pomaleji, než je hodnota jeho jihoafrického národního rekordu. Simbineho výkon je také nejrychlejší stovkou, kterou kdy zaběhl africký atlet na půdě tohoto kontinentu. Zazářil také jeho mladší reprezentační kolega Phatutshedzo Maswanganye, který posunul hodnotu juniorského národního rekordu Jihoafrické republiky na 10.06. Na africký rekord Nigerijce Davidsona Ezinwy z roku 1990 ztratil pouhou setinu. Na dvoustovce byl nejrychlejší Clarence Munyai za 20.23.

Semenyová cílí na dvoustovku

Jihoafričanka Caster Semenyová se pokusí kvalifikovat na olympijské hry v Tokiu na trati 200 metrů. Dvojnásobná olympijská vítězka na osmistovce a suverénka této disciplíny posledních let nemůže kvůli zvýšené hladině testosteronu startovat na distancích 400 až 1500 metrů. Jelikož odmítla absolvovat hormonální léčbu, může závodit pouze na kratších sprintech. „Nebylo to snadné rozhodnutí, ale jako vždy se těším na tuto výzvu a budu tvrdě pracovat,“ nechala se slyšet. Semenyová si minulý týden na šampionátu regionu Guateng v Jihoafrické republice zaběhla na dvoustovce nový osobní rekord 23.49. Olympijský limit má hodnotu 22.80.

Světový výkon roku v Gaborone

Vedoucí ženou letošních světových tabulek na trati 400 metrů se stala někdejší světová šampionka Amantle Montshoová, která zvítězila na domácím mítinku v botswanském Gaborone v čase 51.22. Mezi muži zaznamenal nejlepší čas 45.64 Boitumelo Masilo před Babolokim Thebem (45.76).

Romani ve skvělé formě

Slibnou formu v úvodu letní sezóny naznačil také jihoamerický koulařský rekordman Darlan Romani z Brazílie. V Braze Paulistě předvedl kvalitní sérii, kdy hned čtyřikrát přehodil 21 metrů a jeho nejdelší pokus měřil 21.52, čímž se zařadil na třetí místo letošních světových tabulek za Američana Ryana Crousera a Chorvata Filipa Mihaljeviče.

Japonský chodecký šampionát se špičkovými časy

S letošními průběžnými světovými statistikami zamával také japonský šampionát v chůzi na 20 kilometrů, kdy účastníci tohoto závodu momentálně figurují od druhého do pátého místa v letošních světových tabulkách. Vyhrál Koki Ikeda v čase 1:18:22. Jako druhý došel Eiki Takahashi za 1:18:29 a třetí byl světový rekordman Yusuke Suzuki (1:18:36). V závodě žen byla suverénní Nanako Fujiiová za 1:28:58.

Petr Jelínek

Vytisknout