Odborníci již vybrali desítku pro Atleta roku

Anketa Atlet roku 2008 už zná kompletní pořadí, tak jak je určilo 136 atletických odborníků.

Pro tuto chvíli zveřejňujeme desítku jmen v abecedním pořádku (společně s krátkými medailonky) a pořadí od 11. místa dále. Přesné pořadí se veřejnost i samotní atleti dozvědí v sobotu 8. listopadu na slavnostním galavečeru „Atlet roku 2008“, který se uskuteční tradičně v hotelu Ambassador (v přímém přenosu České televize od 21:20 hodin).

Výškaři Jaroslavu Bábovi po devátém místě na březnovém HMS moc nechybělo, aby comeback mezi elitu ozdobil medailí na OH. Atak 236 cm však nevyšel a Bába skončil šestý.

Diskařka Věra Cechlová dosáhla na olympiádě na druhý nejlepší výsledek českého atleta. Skončila na pátém místě a těsně pod stupni zůstala i ve Světovém atletickém finále.

Překážkářka Zuzana Hejnová zahájila sezonu úspěšnou halou, ve Valencii se probojovala do semifinále a štafetě pomohla ke čtvrtému místu. V létě se hned zkraje uvedla českým rekordem 54,96. Životní formu prodala sedmým místem na olympiádě.

Výškař Tomáš Janků končí svou kariéru na vrcholu. Vicemistr Evropy si připsal v Pekingu finálovou účast a skončil na sedmé pozici.

Jan Kudlička při seniorské premiéře na velké světové akci okusil na OH finálovou účast. Stabilně skákající talent české tyče v něm obsadil desátou pozici.

Dálkař Roman Novotný protrhl smůlu v boji s limitem na poslední chvíli, ale na Hrách se neztratil. Vybojoval dokonce účast v užším finále a připsal si osmé místo.

Iva Straková zasáhla na obou akcích do bojů o medaile. Ve Valencii obsadila výškařka osmou příčku, v Pekingu skončila dvanáctá.

Petr Svoboda skončil na vrcholných akcích v obou případech v semifinále. Výrazně však na sebe upozornil vícenásobným překonáním letitého českého rekordu na 110 m překážek a ustavením nové hodnoty 13,29. Třešinkou bylo druhé místo na světovém finále.

Vícebojař Roman Šebrle se sezonou protrápil se zraněními. Začalo to ve Valencii a neskončilo ani těsně před Pekingem. Přesto dosud stabilní sběratel medailí v Číně zabojoval a získal solidní šesté místo.

Oštěpařka Barbora Špotáková víc v sezóně získat nemohla. Celkem třikrát letos posouvala český rekord, ale v posledním případě s ním posunula i značku světového na 72.28 metru. V olympijském finále nabídla thriller se zlatým koncem pro českou atletiku.