Očekávaní mistři: Štefko a Kamínková

sobota 18. dubna 2009
Republikový šampionát v půlmaratonu ovládli favorizovaní Róbert Štefko a Petra Kamínková. První v cíli byl Keňan Wilson Chebet v čase 1:00:49.

Pardubice nebo Praha? Kdo bude mít rychlejší traťový rekord? I o to šlo při dnešním ročníku Pardubického vinařského půlmaratonu. Nakonec z tohoto virtuálního souboje na dálku vyšel lépe březnový Hervis půlmaraton v Praze, jehož vítěz byl v cíli za 1:00:07. Pardubický premiant Wilson Kwambai Chebet byl o 42 vteřin pomalejší.  „Počasí mě vyhovovalo, i když ve druhém kole začal foukat vítr. Trošku mi vadily na trati podjezdy - vzhledem k tomu, že byly tři okruhy, tak jsem podbíhal v podstatě šestkrát. Pacemaker rozběhl závod dobře, ale již na dvanáctém kilometru bylo jasné, že pod hodinu nepoběžím. Když vodič odstoupil, tak jsem už běžel úplně sám,“ popsal letos 24letý Keňan.

Že se mu  patrně nepodaří pokořit hodinovou hranici, bylo zřejmé zhruba od 10. km, kde ztrácel už 40 vteřin na plánovaný mezičas. Chebet pak sice zrychlil, v dalších 5 km ztrátu výrazně stahoval, ale v osamoceném běhu nastolené tempo neudržel, přičemž mu nepomohlo, že se musel vyhýbat běžcům o kolo zpět. „Kdyby se běžely pouze dva delší okruhy místo tří, byl by můj čas asi lepší,“ dodal Chebet.

Na druhém místě doběhl se ztrátou minutu a 43 vteřin Willy Kariuku Mwangi, třetí byl Tanzánec Damian Chopa, který před týdnem vyhrál Běh městem Jarmily Kratochvílové v Golčově Jeníkově.

Nejlepším z Čechů byl na desátém místě letos už 41letý Róbert Štefko, který tak obhájil loňský titul mistra republiky. Závodník AK Kroměříž doběhl v čase 1:07:33. „Do osmnáctého kilometru jsem běžel ve skupince s klukama, tempo jsem nechal v podstatě na nich a „vezl“ jsem se, čekal jsem, jestli budou mít síly. Pak jsem ale zrychlil, odpojil jsem se a na to už nikdo nezareagoval. Čas nehodnotím, přijel jsem si pro umístění na domácím šampionátu. Zdá se mi, že ostatní stále ještě přede mnou mají respekt, jak se objevím v poli, má to na ně vliv. Počasí bylo skvělé, vyhovovalo mi, “ hodnotil Štefko, pro něhož to byl již pátý půlmaratonský titul v kariéře. „Dlouhá léta jsem tvrdě trénoval a stále ještě sklízím ovoce z těch mých celkem drsných tréninků. Doufám, že i mladší závodníci mi začnou šlapat na paty. Proč stále vyhrávám, to není otázka pro mě, ale spíš pro ně. Ovlivňuje to také asi životní styl těch mladých, možná tomu nedávají všechno, fakt nevím…" krčil rameny vytrvalecký matador.
I další dva medailisté MČR  byli shodní  jako vloni.  Se ztrátou 12 vteřin na vítěze doběhl do cíle  Štefkův oddílový kolega a zároveň svěřenec Martin Frei. Třetí byl Petr Pechek z Maratonstavu Upice.

Petra Kamínková si dobíhá pro mistrovský titul, foto: J. Čech

Ženskou kategorii MČR ovládla podle předpokladů Petra Kamínková, které však nevyšel útok na hranici hodinu a 13 minut, což by ji opravňovalo startovat na podzimním MS v půlmaratonu. Za limitem zaostala o 2 minuty a 17 vteřin. „Dobře se mi dýchalo, ale nešly mi nohy. Nepodařilo se mi chytit se nějaké skupinky mužů, kteří by mi v tempu pomohli. Až do 15. km se mi dařilo držet mezičasy na 1:14 minut, pak už to ale nešlo. Asi se podepsala únava z velikonoc, kdy jsem do noci obsluhovala v naší hospodě. Ale nějak se živit musím,“ říkala letos 36letá běžkyně AK Olomouc, kterou v celkovém pořadí předstihla pouze absolutní vítězka Lydija Njeri Mathati. Keňanka vyhrála s náskokem 33 vteřin. Třetí byla Ruska Olga Firsová.

Stříbro v domácím šampionátu brala Irena Petříková z AHA Vyškov, bronz získala k radosti lokálpatriotů Lenka Šibravová z Hvězdy SKP Pardubice. Loňská vítězka Ivana Sekyrová skončila na šestém místě.

Výsledky:
Muži: 1. Wilson Chebet (Keňa) – 1:00:49, 2. Willykariuku Mwangi (Keňa) 1:02:32, 3. Damian Chopa (Tanz.) 1:02:47, 4. Robert Wambua (Keňa) 1:02:48, 5. Samuel Mwangi Gichochi (Keňa) – 1:03:23, 6. Pascalmombo Sarwat (Tanz.) – 1:03:51

Ženy: 1. Lydia Njeri Mathati (Keňa) – 1:14:44, 2. Petra Kamínková (AK Olomouc) – 1:15:17, 3. Olga Jirsova (Rus.) – 1:19:41, 4. Irena Petříková (AHA Vyškov) – 1:20:33, 5. Lenka Šibravová (Hvězda SKP Pardubice) – 1:21:07, 6. Simona Koščová (TJ ČZU Praha) – 1:22:55

Muži – M ČR: 1. Robert Štefko (AK Kroměříž) – 1:07:21, 2. Martin Frei (AK Kroměříž) – 1:07:33, 3. Petr Pechek (TJ Maratonstav Úpice) – 1:07:55, 4. Tomáš Bláha (AK Kroměříž) – 1:08:11, Jan Havlíček (ASK Slavia Praha) – 1:08:30, 6. Daniel Orálek (AC Moravská Slavia Brno) – 1:08:42

Ženy – M ČR: 1. Petra Kamínková (AK Olomouc) – 1:15:17, 2. Irena Petříková (AHA Vyškov) – 1:20:33, 3. Lenka Šibravová (Hvězda SKP Pardubice) – 1:21:07, 4. Simona Koščová (TJ ČZU Praha) – 1:22:55, 5. Táňa Metelková (SK Týniště nad Orlicí) – 1:23:17, 6. Ivana Sekyrová (AK Sokolov) – 1:25:06