přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. února 2011, 00:02

Obří zlepšení Di Martinové a parádní Uchov

Na výškařském mítinku v Banské Bystrici posunula italská skokanka světové maximum sezony o 7 cm. Ruský vládce hal vyrovnal vlastní výkon roku a už podruhé letos atakoval světový rekord.

Ženská soutěž připravila pořadatelům v Banské Bystrici příjemné překvapení. 32letá Italka Antonietta Di Martinová vstupovala do soutěže s letošním maximem 195 cm. Soutěží ale proplouvala bez zaváhání od nižších až po vrcholné výšky. Po 196 vynechala o 2 cm výš a vrhla se – znovu hned napoprvé úspěšně – na dva metry. Po 202 cm ve stejném stylu završila Di Martinová vydařený podvečer osobním rekordem 204 cm. „Nečekala jsem, že dnes skočím tak vysoko. Věřila jsem si tak na dva metry,“ přiznala po závodě šťastná vítězka.

V destrukci dosavadních statistik však nebyla někdejší vícemistryně světa sama. Velmi vydatně Italce „pomáhala“ Ruska Světlana Školinová. Byla to ona, kdo první vymazal dosavadní maximum sezony krajanky Kučinové, když překonala 198 cm. Nakonec ale zůstala Školinová skromnější v posouvání vlastního letošního výkonu, když jej vylepšila „jen“ o čtyři čísla a konečnou pro ni byly rovné dva metry. 202 vynechala a 204 už bylo nad její síly.

Boj o další příčky se odehrával mnohem níže, třetí pozici si zajistila 20letá Chorvatka Ana Šimičová, která jako jediná zdolala 192 cm – hranici svého absolutního maxima a nového halového. Čtvrtá Ruska Kljuginová a pátá Polka Stepaniuková si dnes zapsaly 186, mezi trojicí, pro niž bylo stropem 182, byla bohužel i celkově osmá Oldřiška Marešová.

Vysokou úroveň potvrdila soutěž mužů. V hale takřka neporazitelný Rus Ivan Uchov „okopíroval“ pro slovenské diváky model, který předvedl na Moravě v Hustopečích. Hladce prošel až k vyrovnání svého výkonu roku 238 cm, aby jej pak zastavila až hranice světového rekordu o šest centimetrů výš.

Takřka identický zápis má Uchovův nejlepší sekundant, Američan Jesse Williams, jen se jeho řada „kroužků“ zastavuje na čísle 234, vylepšeném osobním výkonu sezony. Na stupně vítězů bylo v Banské Bystrici 232 cm, což potvrdil Ukrajinec Dmytro Demjanjuk. Analogicky lze říct, že ani 230 Rusa Mudrova na „bednu“ nestačilo. Jeho krajan Dmitrik předčil na výšce 228 Itala Nicolu Ciottiho na pokusy. Celkem osm skokanů překonalo 226 cm a více.

Výsledky naleznete zde.

Michal Procházka

Vytisknout