přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. prosince 2013, 09:28

O světového sportovce také sedm atletů

Půltucet „zdravých“ a jedna hendikepovaná atletka dostalo šanci stát se nejlepším sportovcem roku. Atletika tak má jednoznačně nejvyšší zastoupení ze všech odvětví v anketě, v níž rozhodují novináři sdružení v organizaci AIPS.

Asociace vybrala mezi jednotlivci do nominace třináct mužů a čtrnáct žen. Nechybí oba nejlepší atleti dle mínění mezinárodní atletické fedarace – jamajští sprinteři Usain Bolt (který obhajuje loňské prvenství, na foto) a Shelly-Ann Fraser-Pryceová. Z ostatních v nejlepší trojici IAAF už dostal možnost být zvolen letošní jedničkou pouze britský vytrvalec Mo Farah a chybí tedy mimo jiné Zuzana Hejnová. Tím však výčet zástupců královny sportů zdaleka nekončí: mezi muži je ve hře ještě čerstvý světový rekordman v maratonu Wilson Kipsang z Keni; v ženské kategorii pak jeho krajanka a vytrvalecká kolegyně Edna Kiplagatová, ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová, a také hendikepovaná vozíčkářka Tatyana McFaddenová z USA, která ve své kategorii T54 získala na letošním mistrovství světa paralympioniků v Lyonu obdivuhodných šest zlatých medailí na všech tratích od 100 do 1500 metrů.

Atletiku následují v počtu zástupců s pěti fotbal, čtyřmi plavání, třemi tenis (mezi nimi i loňská vítězka S. Williamsová) a lyžařské sporty, více než jednoho sportovce už má v nominaci pouze squash. Členové AIPS vybírají také nejlepší z dvanácti kolektivů (pohlaví se nerozlišuje), a osmi akcemi, kde měli novináře podle svého mínění nejkvalitnější zázemí pro svou práci. Hlasování se uzavře s úderem půlnoci středoevropského času 28. prosince.

Přehled všech nominovaných je zde.

Michal Procházka, foto: graf.cz

Vytisknout