O půlmaratonské tituly v Ostřešanech

čtvrtek 8. dubna 2021
Ostřešany u Pardubic budou v sobotu 10. dubna dějištěm mistrovství České republiky mužů a žen v půlmaratonu. Zejména závod mužů slibuje velmi zajímavou podívanou, při které nebude chybět ani jeden z loňských medailistů. Žhavou kandidátkou na ženské zlato bude Tereza Hrochová.

Startovní listina mužského mistrovského klání je vskutku nabitá. Kromě Jiřího Homoláče je v ní v podstatě kompletní domácí špička. Favoritem číslo jedna by měl být obhájce titulu Vít Pavlišta. Ten loni v Kostěnicích triumfoval v kvalitním čase 1:05:56 a šestým zlatem se dorovnal v dlouhodobých statistikách na Róberta Štefka. Nyní se může v jejich čele osamostatnit. Jeden primát už drží, když je s devíti cennými kovy historicky nejúspěšnějším běžcem tohoto šampionátu. Výbornou formu potvrdil také na konci minulého roku, když si v prosinci ve Valencii vylepšil svůj maratonský osobák na 2:15:35. „Letos jsem naběhal za poslední roky nejméně kilometrů, ale pár solidních tréninků se mi podařilo odběhnout. Byl bych spokojený s výkonem mezi 65 a 66 minutami. Startovní pole je podle očekávání nabité, takže favoritů na medaile je dost,“ uvedl obhájce zlata.

Vytrvaleckého matadora se opět pokusí potrápit další dva medailisté z posledního šampionátu. Dominik Sádlo si loni doběhl pro stříbro a Vladimír Marčík byl bronzový. Oba si zasloužili stupně vítězů časy pod 1:07. Pro Marčíka to bude první start po návratu z tréninkového kempu v Keni. Okruh kandidátů na cenné kovy je ovšem mnohem širší a černým koněm závodu by mohl být Jakub Zemaník. Svěřenec trenéra Vladimíra Černého dosud sbíral své největší úspěchy buď na dráze nebo v silničních závodech na 10 kilometrů. Však je také trojnásobným vítězem slavných Běchovic. Loni si pak v Ústí nad Labem odbyl svou premiéru na půlmaratonské distanci a byl z toho velmi solidní čas 1:07:27, a tak se s ním v boji o pódium musí také počítat. „Od Běchovic jsem nezávodil, takže vůbec nemám představu o aktuální formě. Nicméně příprava šla v posledních měsících dobře. Mým cílem je se poprat o nejvyšší příčky. Největším favoritem je pro mě Vítek Pavlišta,“ dodává reprezentant vítkovické atletiky.

Účastník maratonského závodu na olympijských hrách v Londýně 2012 Jan Kreisinger se sice již nenachází v takové běžecké formě jako dříve, nicméně také on může výrazně promluvit do konečného pořadí. V minulosti už tento šampionát dvakrát opanoval. Na bronzový úspěch z roku 2017 se pokusí navázat Jan Kohut, jenž loni skončil těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě.

V závodě žen papírové předpoklady jasně favorizují plzeňskou Terezu Hrochovou. Ta loni skončila na třetím místě za Marcelou Joglovou a Vendulou Frintovou. Obě však následně porazila na říjnovém mistrovství světa v polské Gdyni, kde si zaběhla velký osobní rekord 1:12:13 a je tak dost pravděpodobné, že by mohla zopakovat svůj mistrovský triumf z roku 2019. Otázkou je, v jakém času to zvládne, jelikož bude jen těžko hledat rovnocennou soupeřku. Výkonnostně jsou jí nejblíže oddílová kolegyně Hana Homolková, loni pátá Barbora Jíšová a vrchařská specialistka Adéla Stránská.