přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. dubna 2019, 10:08

O půlmaratonské tituly opět v Pardubicích

V sobotu 13. dubna proběhne Pardubický vinařský půlmaraton. Již pojedenácté se bude v jeho rámci konat také mistrovství České republiky na této distanci. Na startu uvidíme například Jiřího Homoláče, Víta Pavlištu nebo Petru Kamínkovou.

Hlavním tahákem šampionátu bude závod mužů. Obhájcem titulu z loňského roku je Jiří Homoláč, který v minulém roce získal své první mistrovské zlato na této distanci a na startu nebude chybět ani letos. Jirka se před týdnem vrátil z tréninkového kempu v Keni a sezónu zahájil tradičně pražským Sportisimo půlmaratonem, kde zaběhl čas 1:04:03. Sám si uvědomuje, že obhajoba titulu nebude rozhodně jednoduchá. „Po návratu z Keni a pražském půlmaratonu se cítím ještě trošku unaven, ale když se na tréninku rozběhnu, tak se cítím velmi dobře. Sobotní závod v Pardubicích bych chtěl pojmout jako v minulém roce a běžet ho jako těžký trénink v rámci přípravy na maraton. Rád bych vyhrál, ale samozřejmě tuším, že mi to Víťa Pavlišta nedá zadarmo a bude ve velké formě. Také má být chladné počasí, tak uvidíme, komu to bude více svědčit,“ nechal se slyšet.

Souboj se svým tradičním rivalem vyhlíží také Vít Pavlišta, který patří s pěti mistrovskými tituly k nejúspěšnějším atletům tohoto šampionátu. Půlmaratonskému MČR kraloval v letech 2012, 2013 a pak v sezónách 2015-2017. Pokud by se mu podařilo zvítězit, vyrovnal by se historicky nejúspěšnějšímu sběrateli mistrovských titulů Róbertu Štefkovi, který jich má v držení šest. V případě zisku jakéhokoliv cenného kovu by pak dorovnal Jana Bláhu, který stál v rámci MČR v půlmaratonu na stupních vítězů osmkrát, což se žádnému jinému běžci nepodařilo. „Jsem velmi dobře připravený a na závod se moc těším. Proti Jirkovi běhám rád a vzájemné souboje s ním mě motivují. Mohl by být z Prahy trochu unavený a běžet podobné tempo jako já. Spokojen budu s časem pod 1:05:30 nebo Jirkovým skalpem,“ uvedl.

Na startu by neměli chybět ani další medailisté z předešlého šampionátu. Loni stříbrný Petr Pechek bude usilovat o svou již sedmou půlmaratonskou mistrovskou medaili. A na bronz z minulé sezóny chce jistě navázat Kamil Krunka. Nejvyšší ambice bude mít i někdejší dvojnásobný šampion a muž, který v roce 2014 dokázal přerušit vítěznou sérii Víta Pavlišty, a tím je Jan Kreisinger, jenž v loňském roce pardubický závod nedokončil.

Závod žen bude opět soubojem zkušených závodnic. Ani zde nebude chybět kompletní osazenstvo loňských stupňů vítězů. Mistrovské tituly z posledních dvou let bude obhajovat Petra Kamínková. Celkem má zlatých medailí z tohoto šampionátů už šest. Medailově nejúspěšnější atletkou půlmartonského šampionátu je loni stříbrná Ivana Sekyrová. Na stupních vítězů stála už celkem dvanáctkrát. Z prvenství se radovala naposledy v roce 2015. Na bronzová umístění z posledních dvou let navazuje Daniela Havránková. Své bohaté zkušenosti bude chtít prodat také někdejší dvojnásobná mistryně Petra Pastorová. Ta stála při půlmaratonském MČR naposledy na stupních vítězů před třemi lety.

Pardubický vinařský půlmaraton a mistrovství ČR odstartuje ve 13:00 hod.

Petr Jelínek

Vytisknout