přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. ledna 2014, 13:21

O generálku na HME je zájem

Lístky na mezinárodní mítink Praha Indoor 2014 rychle mizí, jeho organizátoři ohlásili nové hvězdy. Jednou z nich je i Pavel Maslák, který se zároveň stal ambasadorem pražského HME 2015, pro něhož je mítink generálkou (vloženo video).

Přípravy na mítink Praha Indoor 2014, který se uskuteční 25. února v O2 aréně a bude první velkým halovým závodem u nás od Mítinku světových rekordmanů v roce 2009, jsou v plném proudu. „Vše běží, jak má. Chceme si otestovat v praxi veškeré zázemí, logistiku a organizační postupy, které pak uplatníme pro HME 2015,“ prohlašuje předseda organizačního výboru šampionátu Libor Varhaník a vyjadřuje potěšení, že o mítink je velký zájem jak mezi atlety, tak i diváky. „Původně jsme chtěli prodávat jen spodní část haly, ale podle posledních zpráv už jsou dnes, týden po spuštění prodeje, ¾ kapacity vyprodány, tak se nad tím budeme muset znovu zamyslet,“ dodal Varhaník. Vstupenky jsou k dispozici v předprodejní síti Sazka ticket za 290 Kč, horní ochozy se prodávají za 190 Kč. Diváci se přitom mohou těšit nejen na špičkové tuzemské závodníky, ale i zahraniční hvězdy zvučných jmen.

Nové přírůstky

Na mužské osmistovce otestuje kvalitu oválu v pražské O2 aréně mistr světa mladý Etiopan Mohamed Aman. Je halovým mistrem světa z roku 2012 z Istanbulu a plánuje obhajovat titul v březnu na mistrovství světa v Sopotech. Aman se zlepšil vloni venku na 1:42.37, když vyhrál Diamantovou ligu. V hale má zatím na kontě čas 1:45.05 a v Praze by rád atakoval 1:44, což by byl nejen nový rekord O2 arény, ale také druhé místo historie, neboť pod 1:44 se v hale dostal jen světový halový rekordman Wilson Kipketer z Dánska (1:42.67 a 1:43.96 ve finále a v rozběhu na HMS 1997 v Paříži). Pražský ovál potvrdil svoji kvalitu v roce 2009, kdy 1:44.75 zaběhl Ahmed Ismail ze Súdánu.

Další hvězdou mítinku bude jamajský sprinter Nesta Carter, bronzový z MS 2013 v Moskvě na 100 metrů s osobními maximy 6.47 na 60 metrů a 9,78 na 100 metrů. Carter získal i dvě zlaté z OH a dvě zlaté z MS ve štafetě na 4x100 metrů, ve které je také světovým rekordmanem (36.84 v Londýně, kde běžel na prvním úseku). Na letošní halovou sezonu si vytyčil cíl vyhrát halové mistrovství světa v Sopotech. V Istanbulu před dvěma lety získal stříbro. V duelu s Kimem Collinsem by mohli atakovat rychlé časy, rekord haly je 6.58.

Ve výškařském sektoru by se měla objevit chorvatská hvězda Blanka Vlašičová. Dvojnásobná mistryně světa venku a také dvojnásobná v hale plánuje po zraněních velký návrat v roce 2014. Po prvním startu v Goteborgu 15. února by právě Praha měla být druhou zastávkou Vlašičové s cílem uspět v Sopotech.

Jednou z hlavních postav halové sezony 2014 by mohl být český čtvrtkař Pavel Maslák. Pro pražský mítink vzhledem k plánovanému modelu jeho startů požádal organizátory, aby mohl běžet 300 metrů. Jeho český rekord z loňska v Gentu je 32.58, druhý nejlepší v historii v podání Evropana a dvanáctý vůbec. Evropské maximum 32.47, které drží Francouz Leslie Djhone, by mohl být v ohrožení. Mezi ženami si Denisa Rosolová zvolila pro mítink také start na 300 metrů jako dobrý test před halovým světovým šampionátem v Polsku. Její české maximum z mítinku v Liévin 2010 je 36.64.

Další tandem pro HME: Maslák – Zátopek


Již zmíněný Maslák byl též dnes oficiálně představen jako další z členů projektu „Legendy minulosti, hvězdy současnosti“, který vzniká pod vedením šéfky ambasadorské sekce HME 2015
Heleny Fibingerové. „Jsme rádi, že běžec, který několikrát překonal český rekord a sbírá úspěchy na mezinárodních akcích, se rozhodl být jednou z tváří halového mistrovství Evropy, nejvýznamnější atletické akce, která se na území České republiky bude konat opět po dlouhých 37 letech,“ prohlásila Fibingerová s tím, že přemýšleli, s kým Pavla symbolicky propojit, aby byl naplněn duch a smysl projektu. Volba nakonec padla na legendárního běžce Emila Zátopka, k čemuž dala laskavé svolení jeho manželka Dana. „Zátopek jako legenda atletiky je dodnes inspirací nejen pro Pavla, ale také pro mnoho českých atletů a sportovců vůbec,“ zdůvodnila Fibingerová. Samotný Maslák si své ambasadorské úlohy považuje. „Třeba mé jméno přiláká do haly na šampionát o něco více diváků, a ti nám pak pomohou k co nejlepším výkonům,“ věří svěřenec Dalibora Kupky, který by měl za rok v praze obhajovat titul halového mistra Evropy v běhu na 400 m.


Informace o halovém mistrovství Evropy i o testovacím mítinku HME mohou příznivci atletiky průběžně po celý rok sledovat na adrese: www.praha2015.org a na facebookovské stránce: www.facebook.com/praha2015.

Již oznámené hvězdy mítinku Praha Indoor 2014:

Muži

60 m: Kim Collins (Sv. Krištof), Lerone Clarke (Jam.)
400 m: Edino Steele (Jam.), Luguelin Santos (Dom. Rep.)
3000 m: Jakub Holuša
60 m přek.: Dayron Robles (Kuba), Andrew Riley (Jam.), Martin Mazáč
Tyč: Bjorn Otto (Něm.), Lazaro Borges (Kuba), Jan Kudlička, Michal Balner
Koule: Ladislav Prášil, Tomasz Majewski (Pol.), Dylan Armstrong (Kan.)

Ženy

60 m: Kateřina Čechová
800 m: Jenny Meadows (V. Brit.), Lenka Masná

Více informací na: www.praha2015.org a na www.facebook.com/praha2015.

Adam Pražák

Vytisknout