O Armádní tituly v Koreji

čtvrtek 8. října 2015
V korejském Mungyeongu se konají šesté Světové armádní hry. Přinášíme vám souhrn toho nejzajímavějšího, co přinesly první tři dny tohoto atletického klání.

Hned první den soutěží byly k vidění dva rekordy her. O ten první se postaral vítěz závodu na deset kilometrů El Hassan El Abbassi z Bahrajnu, který zaběhl časem 27:41.76. Druhý v tomto závodě doběhl Emanuel Kipsang z Keni (28:03.86). Maximum her pokořil i syrský výškař Majid Ghazal, který se přenesl přes laťku ve výšce 231 centimetrů. Pro něj to navíc znamenalo nový národní rekord Sýrie a připsal si i cenný skalp v pořadí druhého Rusa Tsyplakova (228). Jen jediná žena se dokázala na půlce dostat pod hranici jedné minuty. Vítězná Ukrajinka Nataliya Lupuová proběhla jako první cílem v čase 1:59.99 a porazila běloruskou mistryni světa Arzamasovou (2:00.57) i Polku Cichockou (2:00.72). V závodě oštěpařů předvedl nejdelší pokus Fin Ari Manio. Hodnota jeho vítězného výkonu je 79.78.

I druhý závodní den padlo hned několik rekordních zápisů. Na nejkratším sprintu žen se to podařilo brazilské sprinterce Rosangele Santgosové, která prolétla trať za 11.17 před Ukrajinkou Pohrebnykovou (11,46) a Polkou Popowichovou (11.50).  Mezi muži byl nejrychlejší Barakat Al-Harthi v novém ománském národním rekordu 10.16. Jen dvě setiny za ním finišoval Ghasemi z Íránu (10.18). Historické tabulky her přepisovala i Abbas Adekoyová z Bahrajnu na čtvrtce s překážkami, když zvítězila v čase 55.30 a porazila Ukrajinku Ryzhykovou (55.74). Trojskok žen se stal jednoznačnou záležitostí Rusky Yekateriny Koněvové. Ta doskákala na 14.28, což jí bezpečně stačilo k zisku armádního titulu. Roli favorita potvrdil též na čtvrtce mužů Yousef Al Masrahi, který zvládl závod na jeden okruh v novém rekordu her 45.18 a nechal za sebou Inda Rajiva (45.57) a Abubakera z Bahrajnu (45.73). I závod na 800 metrů mužů se stal kořistí saudskoarabského atleta. Byl jím Ali Saad Al-Deraan v čase 1:45.50. Až za ním doběhla známá pálkařská jména Kivuva z Keni (1:45.70) a Polák Lewandowski (1:46.36). Hned tři borci se dostal pod hranici 50 vteřin na čtvrtce překážek. Vítězem se stal Abdelmalik Lahoulou z Alžírska za 49.43 před Rusem Chalyym (49.88) a Keňanem Mucherem (49.91). V ženské štafetě na 4x400 metrů vyhrály Rusky před Ukrajinou a Bahrajnem.

O jediný rekord třetího soutěžního dne se postarala čínská kladivářka Zhang Wenxiu výkonem 74.87. Na stodesítce překážek kraloval dle očekávání mistr světa z Pekingu Rus Sergej Šubenkov za 13.43, druhý Polák Noga zaběhl 13.79. Trojskok mužů byl ruskou záležitostí. Vyhrál Dmitrij Sokorin, který se jako jediný dostal přes 17 metrů, a to o jediný centimetr a porazil svého krajana Fjodorova (16.56). Překvapivou vítězku měl závod na 400 metrů žen. Z triumfu se radovala světová šampionka do 17 let z Cali Bahrajnka Salwa Eid Nasserová, když proběhla cílem jako první v čase 51.39. Druhá byla Rumunka Razorová (51.81) a třetí Ukrajinka Pyhydaová (51.99).

Petr Jelínek, foto:J. Kucharčík