přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. května 2020, 10:02

Novinky z Evropské atletiky

V uplynulých dnech se uskutečnil koncil Evropské atletiky. V jeho průběhu se mimo jiné rozhodlo o přeložení mistrovství Evropy do 17 let, potvrzení pořadatelství mistrovství Evropy družstev pro rok 2021 či premiéře DNA v hale.

Mistrovství Evropy do 17 let v roce 2021

Evropská rada pro atletiku potvrdila, že mistrovství Evropy dorostu, které se mělo původně konat 16. – 19. července tohoto roku, bude odloženo na příští sezónu 2021. Datum ještě bude upřesněno. Evropský šampionát dorostenců v Rieti bude třetím v pořadí. Poprvé se kontinentální šampionát této kategorie konal v roce 2016 v gruzínském Tbilisi. O dva roky později ho hostil maďarský Györ. „Jsem velmi potěšen, že mohu oznámit, že mistrovství Evropy do 17 let v italském Rieti se bude po nutném odložení konat v roce 2021. Chceme tuto věkovou kategorii podpořit a dát jí příležitost soutěžit se svými vrstevníky z celé Evropy na nejvyšší úrovni,“ uvedl místopředseda EA Dobromir Karamarinov.

Minsk hostitelem Superligy mistrovství Evropy družstev

Vedení EA potvrdilo pořadatele Superligy mistrovství Evropy družstev, kterým se dle očekávání stal běloruský Minsk. Nejsilnější týmy starého kontinentu se utkají 19. a 20. června 2021. Minsk tak naváže na pořadatelství Evropských her a utkání Evropy se Spojenými státy. Obě tyto události zde proběhly v minulém roce.

V roce 2021 bude v rámci této soutěže startovat devět nejsilnějších evropských týmu, kterými jsou obhájci titulu z Polska, stříbrní Francouzi, bronzoví Němci, Velká Británie, Itálie, Španělsko, Ukrajina, vítězové první ligy z Portugalska a pořadatelské Bělorusko. Z této elitní společnosti bohužel vypadla Česká republika, která v polské Bydhošti těsně podlehla výběru Ukrajiny a sestoupila do první ligy, kde bude usilovat o návrat mezi nejlepší. O termínech a místech konání nižších lig ME družstev se teprve bude pro rok 2021 rozhodovat.

Utkání Evropa proti USA pro rok 2021 zrušeno

Rada také rozhodla o zrušení druhého vydání utkání mezi výběry Evropy a Spojených států amerických. To první se konalo v loňském roce v Minsku a suverénně jej ovládl tým Evropy. Také podruhé se tento atletický podnik měl uskutečnit v běloruské metropoli, a to v sezóně 2021. Hlavním důvodem zrušení je přeplněný atletický kalendář v příštím roce. Další utkání těchto dvou výběru by pak mělo proběhnout v roce 2023 ve Spojených státech.

Premiéra DNA v hale i s českou účastí

Projekt dynamické atletiky byl poprvé představen v rámci loňských Evropských her v Minsku. Zúčastnila se ho i česká reprezentace, která skončila na celkovém čtvrtém místě. V příštím roce by měla DNA debutovat i v hale a místem konaní by měla být pravděpodobně Toruň, která je též pořadatelem halového mistrovství Evropy 2021. Ani tentokrát by na startu neměla chybět Česká republika společně s Polskem, Ukrajinou, Itálii, Běloruskem a Německem. Soutěžit by se mělo v rychlém dvouhodinovém utkání v deseti disciplínách, které budou zakončeny závěrečnou akcí win-take-all. Každou zemi by mělo reprezentovat osm mužů a osm žen.

Další evropské soutěže

Zrušený březnový Evropský vrhačský pohár v Leirii se bude na tomto místě konat v tříletém cyklu od roku 2021 do roku 2023.

Evropský pohár v běhu na 10 000 metrů v Londýně byl posunut na rok 2021.

Mistrovství Evropy v běhu do vrchu bylo odloženo též na příští sezónu a proběhne v portugalském Cinfaes.

Petr Jelínek

Vytisknout