přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. dubna 2018, 10:01

Nová jména pro Zlatou tretru

Organizátoři 57. ročníku Zlaté tretry odhalili jména dalších hvězd, které se 13. června v Ostravě představí. Můžeme se těšit na velmi kvalitní oštěpařské a výškařské klání a rychlé časy se dají očekávat i na dvoustovce žen.

Do bloků závodu na 200 metrů zaklekne létající Holanďanka Dafne Schippersová, která je dvojnásobnou mistryní světa na této trati z let 2015 a 2017. K tomu má ve své bohaté sbírce stříbro z olympijských her v Riu de Janeiru nebo dva tituly evropské šampionky. Její osobní rekord je opravdu impozantní. Při svém triumfu na MS v Pekingu 2015 zaběhla čas 21.63. V Ostravě se představí v rámci tradičního Memoriálu Jana Slaniny. „Je skvělé, že budu moci tento rok v Ostravě závodit. Bude to můj první start na Zlaté tretře a zatím jsem na tento mítink slyšela jen pozitivní ohlasy. Chci si to tedy sama zažít a podat co nejlepší výkon. Už teď se moc těším,“ vzkázala.

Jedním z vrcholů mitinku by měl být oštěp mužů. Tentokrát se bude jednat souboj českého týmu s výběrem světa. Naše barvy by měli hájit stříbrný z MS v Londýně a vítěz Diamantové ligy Jakub Vadlejch, bronzový z loňského světového šampionátu Petr Frydrych, někdejší mistr světa Vítězslav Veselý a Jaroslav Jílek. Sestavu soupeřů zatím tvoří německý olympijský vítěz z Ria Thomas Röhler, jenž loni v Ostravě zvítězil výkonem 91.53 a jeho krajan, druhý nejlepší oštěpař historických světových tabulek a mistr světa z Londýna Johannes Vetter, který letos již dvakrát překonal devadesátimetrovou hranici. Jeho sezónní maximum je zatím 92.70. „Rád se do Ostravy vrátím. Je to mítink s velkou tradicí a kvalitními výkony. Těším se na duel s českými soupeři. My oštěpaři jsme jedna rodina. Rekord mítinku legendy Jana Železného je velice kvalitní a není jednoduché se k němu přiblížit. Na druhé straně se může podařit jeden perfektní hod. Uvidíme, jak se nám bude dařit, ale chci být dobře připravený. Každý výkon za devadesát metrů se počítá,“ řekl Vetter.

Ve výškařském sektoru dojde k odvetnému duelu z halového světového šampionátu v Birminghamu mezi suverénem loňské sezóny Katařanem Mutazem Essou Barshimem a ruskou kometou Danilem Lysenkem, který se představí jako autorizovaný neutrální sportovec. Lysenko v Birminghamu nečekaně Barshima porazil a ukončil tak jeho rok trvající vítěznou šňůru. V průběhu halové sezóny se zlepšil na 237 centimetrů. Absolutní osobní rekord má ještě o centimetr lepší a dosáhl ho v loňském roce. Kromě halového zlata má ve své sbírce i světové stříbro z loňského roku. Barshim má mezinárodní úspěchů již nezpočet. Loni byl vyhlášen světovým atletem roku, v kariéře již dvanáctkrát překonal 240 centimetů a jeho kontinentální rekord má hodnotu 243 centimetrů. Rekord mítinku 233 by tak měl být v ohrožení. „Čeká mě ostravský debut a hodně si od něj slibuji. Neabsolvuji mnoho startu na mítincích mimo Diamantovou ligu. Zlatá tretra bude jedním z nich. Mým cílem je překonání rekordu mítinku,“ sdělil.

Potvrzené hvězdy 57. ročníku Zlaté tretry

Koule – Tom Walsh, Ryan Crouser, Tomáš Staněk
Dálka – Luvo Manyonga, Juan Miguel Echevarria, Radek Juška
400 m – Pavel Maslák, Oscar Husillos
oštěp – Jakub Vadlejch, Petr Frydrych, Vítězslav Veselý, Thomas Röhler, Johannes Vetter
výška – Mutaz Essa Barshim, Danil Lysenko
200 m – Dafne Schippersová

Petr Jelínek, foto: ČAS - E. Erben

Vytisknout