přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. dubna 2019, 13:53

Nominace do Jokohamy schválena

Předsednictvo Českého atletického svazu schválilo nominaci na mistrovství světa štafet, které v tomto roce hostí Jokohama. Do Japonska odcestuje patnáct českých reprezentantů.

Štafetové mistrovství světa se doposud konalo třikrát a vždy proběhlo v bahamské metropoli Nassau. Premiéru mělo v roce 2014, následně pokračovalo v sezóně 2015 a poslední proběhlo před dvěma lety, kdy se ho poprvé zúčastnil prostřednictvím štafety mužů na 4x400 metrů i český tým.

Letošní výprava bude o poznání početnější, než byla ta na Bahamách v roce 2017. Kromě čtvrtkařů totiž do Japonska odletí také sprinterské štafety mužů i žen.

Sestava čtvrtkařů se oproti předešlému šampionátu téměř nezměnila. Figurují v ní Pavel Maslák, Jan Tesař, Vít Müller, Patrik Šorm a Michal Desenský. Na Bahamách tehdy z této pětice chyběl pouze Pavel Maslák. Čtveřice Desenský, Šorm, Tesař a Müller tehdy obsadila dvanáctou příčku, když v rozběhu zaznamenala čas 3:07.58 a v B finále zaběhla 3:08.17. Zvítězily Spojené státy americké před Botswanou a Jamajkou.

Naši reprezentanti by jistě rádi své umístění vylepšili. Motivace je jasná. Prvních deset týmu se kvalifikuje na mistrovství světa v Dauhá. Dopomoci by k tomu měla i účast trojnásobného halového mistra světa i Evropy a českého rekordmana Pavla Masláka. Kompletní nominovaná pětice naznačila slibnou formu v průběhu letošní halové sezóny, kdy se všem podařilo vyhovět nominačním požadavkům pro start na HME v Glasgow. Maslák však nakonec nemohl kvůli viróze odcestovat za obhajobou titulu trojnásobného evropského šampiona. Vysoké tabulkové postavení měl i Jan Tesař, kterého ale v rozběhu postihl pád. Oba tak mají o to větší motivaci uspět v Jokohamě.

Česká čtvrtkařská štafeta naznačila své možnosti i na loňském mistrovství Evropy v Berlíně, kde v rozběhu vylepšila národní rekord na 3:02.52 a v pozměněné finálové sestavě pak obsadila sedmé místo. Nyní by chtěla obstát i ve světové konkurenci. „V Jokohamě bychom rádi bojovali o první desítku, která si zajistí start na mistrovství světa v Dauhá. První osmička by navíc měla mít zaručený start na olympijských hrách v Tokiu. Samozřejmě to nebude jednoduché, protože všechny štafety budou jistě velice dobře připraveny,“ řekl trenér Jiří Kmínek.

Naši čtvrtkaři se připravují v různých destinacích a společně se sejdou až před odletem do Japonska. „Patrik Šorm a Pavel Maslák se momentálně připravují v Jihoafrické republice. Honza Tesař ladil formu na Madeiře a Víťa Müller s Jirkou Kubešem jsou nyní na Tenerife. 8. dubna se k nim přidá ještě Michal Desenský. Až se všichni vrátí do Čech, budeme mít 28. dubna společný „testovací“ trénink s odběry laktátu, abychom měli představu o jejich aktuálním stavu,“ doplňuje Jiří Kmínek, který bude mít českou čtvrtkařskou štafetu v Jokohamě na starosti.

Pro mužskou štafetu na 4x100 metrů je MS v Jokohamě vrcholem sezóny, kterému všichni zúčastnění podřídili kompletní přípravu na letní sezónu. Čtveřice Jan Veleba, Zdeněk Stromšík, Dominik Záleský a Jan Jirka pilovali předávky na portugalském ostrově Madeira a brzy odcestují k finálnímu kempu na kanárský ostrov Tenerife. V Jokohamě pak budou pozici náhradníků plnit Pavel Maslák a Jiří Kubeš.

Výkony české sprinterské štafety šly zejména v minulém roce hodně nahoru. Kolektivní příprava se vyplatila, když na mistrovství Evropy naši borci postoupili do finále v druhém nejlepším čase české historie 38.94. Za letitým národním rekordem svých předchůdců z roku 1972 zaostali pouhých dvanáct setin.

Uspět ve světové konkurenci však bude nesmírně těžké a k umístění v TOP 10 by muselo vše vyjít ideálně, což si uvědomuje i trenér štafety Petr Habásko. „Všichni se podřizují společnému cíli, kterým je uspět v Jokohamě. Myslím, že současný model přípravy nese své ovoce. Ač byly loňské časy vynikající, řadí nás momentálně na 24. místo na světě. Uspět v Jokohamě bude velmi těžké, ale každá sebemenší šance se musí využít,“ nechal se slyšet.

Ještě těžší pozici bude mít štafeta žen na 4x100 metrů. Sestava Klára Seidlová, Lucie Domská, Jana Slaninová a Marcela Pírková obsadila na loňském mistrovství Evropy časem 44.12 čtrnácté místo. V Jokohamě doplní osvědčenou sestavu ještě Helena Jiranová. Trenér Jakub Uher však věří, že se naše děvčata na štafetovém MS neztratí. „Před týdnem jsme se vrátili ze společného štafetového soustředění v Ostravě, kde jsme drilovali předávky. Od 8. dubna nás čeká soustředění na Tenerife, kde se zaměříme na předávky v plné rychlosti. Máme před sebou řadu společných tréninků včetně rychlostního testu, který napoví o složení kvartetu pro samotný závod. Ambice jsou jasné. Chceme konfrontovat český ženský štafetový tým se světovou konkurencí a pokusit se o nominaci na MS v Dauhá,“ uvedl.

Český tým odcestuje do Japonska již 30. dubna, kde absolvuje aklimatizační kemp v Kochi. 9. května se pak přesune do Jokohamy, kde ve dnech 11. a 12. května proběhnou samotné mistrovské soutěže.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout