přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. listopadu 2018, 12:51

Neporažení atleti roku 2018

Letošní letní sezóna měla hned několik atletů, kteří svým disciplínám jasně dominovali. Podívejme se na hvězdy, které letos ve světovém měřítku pod otevřeným nebem neokusily hořkost porážky.

Jedním z nejdominantnějších mužských atletů uplynulé sezóny byl Katařan Abderrahman Samba. Rodák z Mauritánie předvedl na čtvrtce překážek parádní vítěznou šňůru, když nastoupil do devíti finálových závodů na 400 metrů překážek a vždy odešel vítězně. Navíc své primáty zdobil neskutečně kvalitními časy, když je všechny stlačil pod 48 vteřin. Vrchol v jeho podání přišel na mítinku Diamantové ligy v Paříži, kde proběhl cílem v čase 46.98 a stal se tak teprve druhým mužem historie, kterému se na této distanci podařilo prolomit hranici sedmačtyřiceti vteřin. Za světovým rekordem legendárního Američana Kevina Younga zaostal o pouhé dvě desetiny. Zároveň se jednalo o asijský rekord, historické maximum Diamantové ligy a nejlepší světový výkon roku. Samba ovládl šest mítinku „Diamantovky“, Asijské hry v Jakartě i Kontinentální pohár v Ostravě.

Bahamská sprinterka Shaunae Miller-Uibová nenašla přemožitelku dokonce ve dvou disciplínách. Na dvoustovce vyhrála všech sedm závodů, které absolvovala. Vystoupala na nejvyšší stupínek při Hrách Commonwealthu i na Kontinentálním poháru v Ostravě. K tomu ještě podruhé za sebou získala diamantovou trofej. Sezónní výkon na této trati si zaběhla v Šanghaji a má hodnotu 22.06. Na čtvrtce absolvovala tři závody a připsala si tři triumfy. Na mítinku Diamantové ligy v Monaku pak zaběhla časem 48.97 nejrychlejší světovou čtvrtku od roku 2006 a stala se rekordmankou nejprestižnějšího atletického seriálu. Také její dva další vítězné časy z Eugene (49.52) a Székesféherváru (49.53) měly tu nejvyšší kvalitu.

Jasnou vládkyní ženské světové osmistovky je již tři roky Jihoafričanka Caster Semenyová. Letos tomu nebylo jinak. Na půlce startovala v osmi finálových závodech a připsala si osm suverénních primátů. Ovládla pět závodů Diamantové ligy včetně toho finálového. Z prvenství se radovala na Hrách Commonwealthu i na Kontinentálním poháru. Na DL v Paříži vylepšila hodnotu jihoafrického národního rekordu na 1:54.25, což je výkon, který ji řadí na čtvrté místo historických světových tabulek.

Stejný počet vítězství v řadě, tedy osm, zaznamenala ve své hlavní disciplíně, kterou je trojskok Kolumbijka Caterine Ibargüenová. Popáté v kariéře se radovala z celkového vítězství v Diamantové lize. Přemožitelku nenašla ani na Kontinentálním poháru v Ostravě. Letošním světovým tabulkám vévodí svým výkonem z Rabatu, kde doskákala na 14.96.

Nejspíš nejzářivější sprinterskou hvězdou a zároveň objevem uplynulé sezóny byl americký mladík Noah Lyles. Ten zaklekl do bloků pěti závodů na 200 metrů. Všechny proběhly v rámci Diamantové ligy a v každém z nich zvítězil ve vynikajícím čase. Čtyři ze svých výkonů stlačil pod 19.7. Nejrychleji běžel v Monaku, kde prolétl zatáčku s rovinkou za 19.65, čímž se zařadil na dělené osmé místo v historických světových statistikách po bok krajana Wallace Spearmona. Diamantová trofej tak šla do správných rukou.

Než si přivodil zranění kotníku, byl pod otevřeným nebem ve výškařském sektoru suverénní Katařan Mutaz Essa Barshim. Vyhrál šest finálových závodů po sobě. Hned dvakrát se mu podařilo překonat 240 centimetrů. Stalo se tak na pro něj domácím mítinku DL v Dauhá a následně v maďarském Székesféherváru. Tímto výkonem se dělí o pozici leadera letošních světových tabulek se svým ruským konkurentem Danilem Lysenkem. Diváci v České republice měli možnost hvězdného Katařana vidět na Zlaté tretře, kde vylepšil hodnotu rekordu mítinku na 238 centimetrů.

Americký čtvrtkař Michael Norman se blýskl už v průběhu halové sezóny, kdy překonal světový rekord v závodě na 400 metrů pod střechou. V průběhu letní sezóny závodil na této distanci výhradně jen na americké půdě v rámci univerzitních klání. Dokázal osmkrát zvítězit a ani jednou neokusil hořkost porážky. V Eugene zaběhl letošní nejrychlejší světovou čtvrtku, když zvládl jeden okruh za 43.61. S tímto výkonem figuruje na šestém místě historických světových tabulek.

Podobně dominantní byla na čtvrtce překážek jeho krajanka Sydney McLaughlinová. Ovládla všech sedm závodů, do kterých nastoupila. V Knoxville vylepšila časem 52.75 svůj vlastní juniorský světový rekord o 85 setin. V historických světových statistikách této disciplíny se zařadila na dělené deváté místo vedle další Američanky Shamier Littleové.

Také australská oštěpařka Kathryn Mitchellová závodila pouze ve své domovině. Zde opanovala sedm finálových závodů a vše korunovala vítězstvím na Hrách Commonwealthu, kde se její náčiní zapíchlo na 68.92, což byl nový kontinentální rekord a také nejdelší ženský oštěpařský pokus letošního roku. Z čela světových tabulek už ji žádná soupeřka nesesadila, a to i přesto, že sama ukončila sezónu právě po svém triumfu na Hrách Commonwealthu v polovině dubna. V historických světových tabulkách se posunula na sedmou příčku.

Petr Jelínek s využitím EME News, foto: ČAS

Vytisknout