Nejpřesnější ruku měl Železný

pátek 24. září 2010
Exhibiční závod v hodu oštěpem na cíl, který proběhl v rámci zakončení doprovodných programů letošního ročníku Atletiky pro děti, vyhrál Jan Železný před Barborou Špotákovou a Tomášem Dvořákem. Ten navíc zvítězil ve vícebojařském mistrovství republiky sportovních novinářů.

Ne nadarmo je Jan Železný legendou světového oštěpu. I když už čtyři roky nezávodí, házení má stále „v paži“, jak se o tom mohli přesvědčit návštěvníci sportovního odpoledne na kladenském stadionu Sletiště, kde se slavnostně zakončil první rok projektu Českého atletického svazu nazvaného Atletika pro děti. V exhibičním závodu v hodu na cíl totiž světový rekordman předčil jak svůj protějšek v historických tabulkách a od srpna též svěřenkyni Barboru Špotákovou, tak bývalého trojnásobného mistra světa v desetiboji Tomáše Dvořáka

Patroni dětského atletického sportování po exhibičním hodu na cíl,

Obdivuhodný byl i styl onoho vítězství. Železný, který je stejně jako jeho kolegové patronem Atletiky pro děti a měl tedy na Sletišti plno povinností,  přišel do sektoru na poslední chvíli. Dvakrát si zdánlivě halabala hodil a při třetím, již ostrém pokusu poslal své náčiní jen půlmetr od vytyčeného cíle, který byl od soutěžících vzdálený přibližně 30 metrů. Podobně přesný přitom byl až na jednu výjimku každý z jeho hodů, přičemž při tom nejlepším se oštěp zapíchl pouhých 34 cm od středu cíle.

Také jeho soupeři se však činili. Špotáková se středu dokázala přiblížit až na 64 cm. Dvořákův nejlepší hod v šesti soutěžních sériích dopadl 109 cm od středu. S tím se však nechtěl  současný šéftrenér  ČAS spokojit a ve druhém z posoutěžních hodů zaznamenal rekord: 24 cm od středu. Do výsledků závodu se mu však tento počin samozřejmě nezaznamenával a honosný dort za vítězství s emblémem Atletiky pro děti  skončil v rukách Železného. „Speciálně jsem na to netrénoval, ale nic nového pro mě hod na cíl není. Dvakrát až třikrát ročně to zařazujeme jako součást přípravy,“ okomentoval svůj triumf Železný.

Ani Dvořák však neodcházel ze stadionu s prázdnou. Coby bývalý skvělý desetibojař a také spolupracovník České televize se zúčastnil paralelního mistrovství republiky sportovních novinářů, a světe div se, bez obtíží zvítězil o více než 1000 bodů před Tiborem Alföldim z ČTK a Michalem Procházkou z naší redakce. Novinářský desetiboj je přitom jednodenní obdobou klasické soutěže s některými úlevami, jako je lehčí koule, nižší překážky, či změny ve skoku o tyči, jejíž pomocí skákali sportující žurnalisté nikoliv do výšky, ale horizontálně do písku.

A ještě jednu doprovodnou akci je vhodné zmínit. Na Sletišti se svými výkony prezentovali i handicapovaní vrhači z SC Jedličkova ústavu Praha - dvojnásobná juniorská vicemistryně světa v hodu diskem a oštěpem Anna Vocelová a účastník paralympiády v Pekingu František Serbus. Na svoji přípravu si odnesli dárcovský šek v hodnotě 40 tisíc korun.