přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. června 2013, 23:44

Neděle v Jablonci přinesla opět rekordy

Šampionátu juniorů a dorostu na severu Čech některé výkony svál příliš silný vítr, přesto se nakonec urodilo po jednomu rekordu národním a mistrovství. Tři individuální tituly si z Jablonce odvezla Paličková (na foto).

Právě dorostenka Veronika Paličková z AK Hodonín patřila k nejvýraznějším postavám šampionátu. Ke včerejší stovce přidala druhý titul na dvojnásobné trati, přičemž nechybělo mnoho, a mohlo to být i v obou případech v rekordu MČR. Leč dnes Paličkové pomohl k času 23.92 vítr o síle +3.2 m/s. Ten jistě mrzel i druhou v pořadí Andreu Školovou (Škoda Plzeň), jinak by totiž s 24.40 vyhověla kritériu pro MS v Doněcku. Paličková pak třetí titul získala spolu s kolegyněmi ze štafety 4x400 m Sedlářovou, Žurkovou a Kolajovou 3:55.85 a do její utěšené medailové kolekce patří i včerejší bronz z krátké štafety.

Bronz na dorostenecké dvoustovce získala o desetinu za Školovou Zdeňka Seidlová. To už měla sprinterka z Vysokého Mýta za sebou finále čtvrtky, které ozdobila rekordem šampionátu 54.72. A doplňme ještě zbylé vítěze na 200 metrů, kteří všichni dosáhli zajímavých časů, ač pouze liberecký junior Vojtěch Svoboda měl při 21.75 regulérní podporu větru. (+1.2). Juniorka Klára Seidlová z USK Praha finišovala za 24.04 (+3.1), dorostenec Jáchym Procházka v 21.82 (+2.8).

Útoky na limity na čtvrtce nevyšly ani nymburskému dorostenci Lukáši Hodboďovi, ani opavskému junioru Albertu Holibkovi, oba získali titul, leč běželi dnes pomaleji než v rozběhu (48.90 a 48.24). Zato se blýskla již na dorostenecké MS nominovaná Jana Reissová z AK Škoda Plzeň, když na třístovce s překážkami zaběhla časem 42.04 národní rekord, čtyři roky starý výkon Nikoly Řehounkové vylepšila o 36 setin.

Ve výškařském sektoru potvrdil formu pro Doněck českobudějovický Petr Pícha 213 centimetry, novým jménem pro světový šampionát je po Jablonci opavský Jiří Zeman, který zde skočil 206 cm. A není bez zajímavosti, že stříbrný z výšky přidal ještě i titul v trojskoku (14.18). V tyčce juniorek se rozšířila výprava ME poté, co Rebeka Šilhanová z Olympu Brno zdolala 395. A mezi dorostenkami se o limit pokoušela kolínská Zuzana Pražáková, zůstalo ale u 360 cm - o decimetr výš by bývala zároveˇm vyrovnala i 11 let starý nejlepší výkon MČR Jiřiny Ptáčníkové. Pražáková si domů veze vskutku zajímavou dvojici medailí, neboť vybojovala také bronz v disku. O něco méně překvapivý, přesto pozoruhodný počin se podařil vícebojaři Janu Doležalovi, jenž byl stříbrný v dálce a disku.

Šampionát tradičně přináší i řadu vícečetných medailových úspěchů. Z Jablonce si tentokrát individuální mistrovský double odvezli vedle dorostenky Paličkové (100, 200) také její vrstevníci Radka Hanzlová (800, 1500), Filip Sasínek (3000, 2000 SC), Vladimír Smiřák (100 př., 300 př.), a také junioři Pavel Olič (5000, 3000 SC), Tereza Vytlačilová (koule, oštěp), Tomáš Skála (koule, disk). A zmiňme v této souvislosti ještě zajímavý duel na 100 m př. a v dálce (byť je již včerejší): svedly jej spolu Barbora Dvořáková a Veronika Šádková a skončil nerozhodně, byť prvně jmenovaná zvítězila nad krátkými překážkami o pouhou setinu. Na druhou stranu si nyní bude moci vybírat pro MS v Doněcku, protože i v této disciplíně splnila limit.

Výsledky

Michal Procházka, foto: J. Kucharčík

Vytisknout